Náš test
Seat Leon ST 1.5 TGI – neelektrická budoucnost
Lukáš Dittrich 27.09.2019 05:34
I když v současné době všichni hovoří o tom, že budoucnost patří elektrickému pohonu, není to tak docela pravda. Minimálně koncern Volkswagen rovněž ve velkém vsadí na pohon na zemní plyn, což, jak dokázal vlastně již dosluhující Leon ST TGI, je pro běžného uživatele alternativa mnohem přijatelnější.
Někdy to vypadá tak, že budoucnost patří výhradně elektricky poháněným automobilům. V poslední době se nemluví o ničem jiném, jednotliví výrobci představují jeden koncept za druhým a elektrický pohon už najdeme také u značek, kde bychom si to ještě před pár lety absolutně nedokázali představit. Jako třeba u Porsche. Jenže i na trhu budoucnosti budou figurovat relativně normální vozy vybavené spalovacími motory. Například Mazda vyvinula velmi zajímavou jednotku Skyactiv-X (viz AR 8/’19), jež nedávno dorazila do nabídky pro novou generaci typu Mazda 3. A minimálně německý koncern Volkswagen v nadcházejících letech ve velkém vsadí na CNG, přestože se o tom příliš nemluví. Speciálně tahle alternativa je pro běžného uživatele velmi zajímavá, protože zachovává svobodu klasických motorů a současně při relativně jednoduché konstrukci snižuje produkci emisí a provozní náklady. Nedávno nás o tom přesvědčil Seat Leon ST 1.5 TGI.
Typ Seat Leon jako takový vám jistě nemusíme příliš představovat. Aktuální generace se vyrábí od roku 2012 (viz AR 2/’13), takže je na konci své životnosti. Přesto ještě nedávno (začátkem června) oficiálně dorazila na český trh novinka v podobě modernizované varianty spalující právě CNG. Změnilo se toho opravdu mnoho. Zatímco dříve využíval Leon v provedení TGI dvě nádrže na plyn schopné pojmout dohromady 15 kg CNG, dnes jsou v automobilu nádrže tři. Dvě kompozitové najdeme za zadní nápravou, třetí ocelová je uložena pod zadním sedákem. Logicky tak bylo nutné zmenšit nádrž na benzin. Ta dříve měla objem 50 litrů a díky tomu se Leon TGI chlubil velmi dlouhým celkovým dojezdem bez tankování. Nově má ale nádrž na benzin objem pouze 9 litrů a slouží jako rezerva v případě, že plyn dojde v místech, kde nebudou žádné plnicí stanice. Výhodou takového řešení je prodloužení dojezdu na CNG. Při tlaku 200 bar totiž všechny tři plynové nádrže pojmou celkem 17,3 kg plynu, a to podle oficiálně udávané spotřeby 3,7 kg/100 km (měřeno dle starší normy NEDC) znamená možnost ujet necelých 470 km.
Oproti minulosti už navíc není základem motor 1.4 TSI, nýbrž nový zážehový čtyřválec 1.5 TSI evo, vybavený kromě jiného také turbodmychadlem s variabilní geometrií lopatek. Oproti standardnímu, čistě zážehovému provedení musí být pohonná jednotka pracující s CNG ještě dále upravena. Jednak se při spalování CNG pracuje s vyššími tlaky, ale také například musí být použity odlišné ventily, protože absence benzinu při provozu na plyn znamená, že jsou více tepelně namáhány. Pak tu je navíc vedení plynu od nádrží do motorového prostoru, kde za předním světlometem najdete na straně spolujezdce regulátor tlaku. U něj končí vysokotlaké vedení a tento regulátor se stará o snížení tlaku z 200 na 5 až 9 barů. Zajímavé je, že ke snížení tlaku dochází expanzí, a to znamená podstatné snížení teploty. Regulátor tak musí být napojen na chladicí okruh motoru, aby byl ohříván. Od regulátoru dále už pak plyn proudí do lišty rozdělovače a následně přes napouštěcí ventily do jednotlivých válců.
V režimu CNG (ten poznáte z pozice řidiče podle zelené ikonky CNG na přístrojovém štítu) funguje motor de facto pořád. Dokonce i při startování. Na benzin startuje pohonná jednotka pouze tehdy, pokud teplota okolního prostředí klesne pod 10 °C. Krátkodobě pak pojedete na benzin také ve chvíli, kdy CNG doplníte. Řídicí jednotka totiž musí zjistit kvalitu doplněného plynu, aby upravila dobu otevření napouštěcích ventilů. Tento proces ale netrvá déle než 90 sekund. Za pozornost stojí rovněž skutečnost, že Seat nabízí Leon TGI jak s manuální převodovkou, tak s „automatem“ DSG. Stejný pohon totiž dostala také Škoda Octavia, jenže tu koupíte výhradně s automaticky řadící převodovkou.
Na pohled Seat Leon ST přítomnost pohonu na CNG nijak neprozrazuje. Dobrým důkazem byl i testovaný vůz, protože ten dorazil v provedení FR. Karoserii tak zdobily sportovní doplňky a automobil stál na krásných osmnáctipalcových kolech obutých do pneumatik Bridgestone Potenza S001 o rozměru 225/40 R18. Ačkoliv tedy šlo o „ekologickou“ alternativu disponující relativně skromnými parametry 96 kW (130 k) a 200 N.m, méně všímaví kolemjdoucí takový automobil budou považovat za nějakou sportovní verzi tohoto typu. Indikátorem skutečnosti, že je zde něco jinak, je nejen štítek TGI na zádi, ale hlavně chybějící koncovka výfuku. Ten je vyveden na podvozku ještě před zadní nápravou, protože kvůli nádržím umístěným pod zavazadlovým prostorem v podstatě nezbylo místo pro jeho uchycení. Nádrže jsou pak také důvodem, proč Leon TGI nemůže mít rezervní kolo, což je spolu se zákazem vjezdu do některých garáží jedna z jeho hlavních nevýhod.
Interiér je ale jinak zcela klasický, ergonomicky bezchybný, kvalitně zpracovaný a velmi prostorný. Protože jsme ovšem typ Leon testovali už mnohokrát, nebudeme pracoviště řidiče dále rozebírat. Jen dodáme, že v tabulce technických údajů samozřejmě najdete i námi naměřené hodnoty vnitřního prostoru. Základní objem prostoru pro zavazadla je u kombi v provedení TGI 482 litrů. Klasický Leon ST nabízí 587 litrů.
Zatímco třeba v Itálii jsou automobily spalující CNG velmi populární, v našich končinách mají „auta na plyn“ stále auru něčeho méněcenného. Je pravda, že po stránce dynamiky nelze čekat zázraky, ale současně platí, že nejnovější varianta vybavená motorem 1.5 TSI evo je schopná jet i 200 km/h, byť pro akceleraci na takovou rychlost logicky potřebuje trochu více času. Oficiálně by se mělo toto kombi rozjet z nuly na 100 km/h za 10,1 s, my jsme naměřili 10,6 s, což může být klidně dáno přítomností osmnáctipalcových kol (tedy těch největších dostupných pro Leon TGI). Charakter pohonného ústrojí je podobný jako u vznětových jednotek. Pouze s tím rozdílem, že běh zážehového čtyřválce spalujícího plyn je dokonale tichý, kultivovaný a samozřejmě z pohledu emisí výrazně efektivnější. Pro zajímavost, na rozdíl od všech ostatních jednotek TSI není verze TGI vybavena filtrem pevných částic, protože ho jednoduše nepotřebuje.
Tím hlavním je zde ale spotřeba, respektive náklady na provoz. V tomto ohledu Leon ST TGI (nebo také zmíněná Octavia G-TEC) exceluje. Oproti starší variantě založené na motoru 1.4 TSI je totiž nová patnáctistovka nejen výkonnější, ale také úspornější. Obecně lze dokonce říci, že s vozem můžete jezdit, jak chcete, ale spotřebu přes 5 kg/100 km na palubním počítači neuvidíte. Náš průměr celého testu skončil na hodnotě 4,6 kg/100 km, a to jsme jezdili téměř výhradně po dálnicích. Výjimkou byla testovací trasa pro měření spotřeby, kde vůz dosáhl průměru 3,6 kg/100 km. Po přepočítání množství doplněného plynu nám ale nakonec vyšel průměr 4,4 kg/100 km.
I to je z pohledu ceny na jeden ujetý kilometr zajímavé. Při ceně plynu 25 Kč/kg to znamená náklady 1,10 Kč/km. Jen při troše snahy (nebo při plynulejší jízdě, o které jsme si kvůli neuvěřitelnému množství uzavírek všude v ČR včetně naší testovací trasy mohli začátkem srpna nechat jen zdát) tak je zcela reálné dostat se pod hranici koruny na kilometr. V automobilu velikosti Seatu Leon ST pohon na CNG pak dává mnohem větší smysl než třeba v menší Ibize, protože je zde předpoklad cestování s vytížením a na delší trasy, a tudíž se vám peníze vložené do nákupu vozu navíc vrátí dříve. Kdy přesně?
Seat Leon ST 1.5 TGI stojí v testované výbavě FR 579 900 Kč, zatímco stejně výkonné provedení 1.5 TSI (96 kW/130 k) je levnější o 40 000 Kč. Když budeme u čistě benzinové verze předpokládat průměrnou spotřebu 5,5 l/100 km (jde o odhad, protože tento model jsme na naší testovací trase neměřili), pak bude stát jeden ujetý kilometr v běžném provozu při ceně 32 Kč za litr benzinu přesně 1,76 koruny. A z toho vychází, že se vám oněch čtyřicet tisíc korun navíc vrátí po ujetí přibližně šedesáti tisíc kilometrů. Fakticky to ale bude dříve, protože TGI je se spotřebou mnohem méně citlivé na jízdní styl a zatížení než čistě zážehový přeplňovaný čtyřválec.
Testované provedení Seatu Leon ST 1.5 TGI sice na trhu brzy skončí, pohonná jednotka jako taková je ale nová, takže ji jistě najdeme i v nastupující generaci španělského kombi. Automobilka navíc slibuje, že právě Leon TGI se stane modelem, jenž bude v nabídce značky figurovat ještě řadu let. Ve srovnání s elektromobily je pro běžného uživatele taková ekologická alternativa daleko příjemnější. Nevyžaduje změnu zažitých návyků, doplňování plynu je otázkou pár minut, plnicích stanic je už i v ČR poměrně dost, dojezd na jedno naplnění zdaleka tolik neovlivňuje jízdní styl nebo další spotřebiče energie typu klimatizace. Oproti elektrickým automobilům je vůz spalující CNG při nákupu rovněž podstatně levnější. K tomu přidejme praktický interiér a velmi kvalitní jízdní vlastnosti, i když kvůli prostorovým nárokům trojice nádrží musí být vzadu jednoduchá náprava s vlečenými rameny.
Z určitého úhlu pohledu je už stávající Leon ST TGI výborným vozem pro zájemce o dostupné a ekologické rodinné cestování. Pokud nějaký takový vůz sháníte, teď je pravděpodobně ta správná chvíle, protože aktuální generace modelu Leon pomalu končí a i verzi na CNG lze pořídit s různými zvýhodněními.
TECHNICKÉ ÚDAJE
MOTOR
Kapalinou chlazený řadový zážehový čtyřválec EA211 evo, uložený vpředu napříč, přeplňovaný výfukovým turbodmychadlem s variabilní geometrií lopatek; DOHC 4V, proměnné časování ventilů; elektronické přímé vstřikování paliva; stop/start, EU6d-TEMP; 1498 cm3 (ø 74,5 x 85,9), 12,5:1, 96 kW (130 k)/5000 – 6000 min-1 a 200 N.m/1400 – 4000 min-1.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ
Šestistupňová manuálně řazená převodovka MQ200GA-6F (3,615 – 1,947 – 1,281 – 0,973 – 0,778 – 0,642 – Z 3,182, stálý převod 4,056). Pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná ocelová konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzní příčkou; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením, ø 288/272 mm, ABS/EBD, ESC/ASR; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem; pneumatiky Bridgestone Potenza S001, 225/40 R18.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor 2634 mm, d/š/v 4549/1816/1454 mm, rozchod 1534/1511 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 482/1365 l, objem nádrže na benzin 9 l +17,3 kg CNG při tlaku 200 bar; hmotnost pohotovostní/celková 1342/1850 kg, hmotnost přívěsu nebrzděného/brzděného 670/1700 kg; stopový průměr otáčení 10,3 m.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI
Největší rychlost 206 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,1 s; spotřeba paliva NEDC 4,9/2,9/3,7 kg/100 km; emise CO2 95 g/km.
CENA od 579 900 Kč
VÝSLEDKY MĚŘENÍ
Největší rychlost
na V. ... 206 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 4,8 s
0 až 80 km/h ... 7,1 s
0 až 100 km/h ... 10,6 s
0 až 120 km/h ... 14,5 s
0 až 140 km/h ... 20,2 s
0 až 160 km/h ... 27,9 s
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 31,28 s (164,65 km/h)
Zrychlení pružné
50 až 90 km/h ... III./IV./V. ... 6,4/8,5/11,7 s
90 až 130 km/h ... III./IV./V. ... 7,8/10,0/13,4 s
Průměrná provozní spotřeba (l/100 km)
Na trati 156,3 km se 40% podílem dálnice při dodržování
povolených rychlostí ø 80,02 km/h ... 4,4 kg/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 4,6 kg/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 57,6 ... 77,0 ... 96,1 ... 115,3 ... 134,6 ... 154,2
chyba (%) ... 4,0 ... 3,75 ... 3,9 ... 3,92 ... 3,86 ... 3,63
Počítač kilometrů chyba 1,47 (%)
VNITŘNÍ ROZMĚRY
První/druhá řada sedadel
Šířka ve výši loktů ... 1468/1462 mm
Šířka ve výši ramen ... 1363/1328 mm
Výška nad sedákem ... 935 až 1016/966 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 116 až 394 mm
Volant
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 341 mm/2,75
Nastavení (podélné/výškové) ... 60/42 mm
Zavazadlový prostor (5místné uspořádání)
Délka (min./max.) ... 1014/1655 mm
Šířka (min./max.) ... 1003/1226 mm
Výška ... 439 mm
Výška nakládací hrany ... 702 mm
Výška otevřeného víka ... 1881 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)