Náš test
Seat Arona 1.0 TSI FR Limited Edition – Stále dobrý!
Lukáš Dittrich 02.10.2024 06:56
Foto: Lukáš Dittrich
Stále dobrý! Arona figuruje na trhu už sedm let a pořád se do důchodu nechystá. Má tento malý městský crossover i v dnešní době stále co nabídnout?
Letos tomu je už sedm let od chvíle, kdy si novináři mohli poprvé vyzkoušet v rámci mezinárodní prezentace (konala se samozřejmě ve Španělsku; viz AR 11/’17) tehdy zcela nové malé SUV s označením Arona. Vycházelo z kompaktního typu Ibiza (viz AR 6/’17) a záhy se zařadilo na pozici jednoho z nejprodávanějších vozů španělské značky. Za těch sedm let se toho ale událo velmi mnoho, a především postavení značky Seat jako takové doznalo velkých změn. Budoucnost v koncernu Volkswagen má zaručenu nejen Cupra, ale i Seat. Ten bude vyrábět automobily do té doby, dokud bude možné prodávat v Evropě spalovací motory. A jak se zdá, to by mohlo trvat ještě celkem dlouho. Seat proto pravděpodobně bude držet v nabídce své stávající modely, dokud to půjde. A Arona je jedním z nich. Otázkou je, zda má malé španělské SUV proti nově příchozím konkurentům pořád co nabídnout.
Foto: Lukáš Dittrich
Seat Arona ve hře drží průběžné modernizace. Ta první větší přišla v roce 2022 (viz AR 12/’21) a v dohledné době by měl dorazit další výraznější facelift. Po internetu už kolují první fotografie. Ještě než se tak stane, snaží se pozornost zákazníků upoutat speciální výbavy. Kromě těch klasických se v ceníku objevilo provedení FR Black Edition a FR Limited Edition, což je náš případ. Přirozeně nejde o nic zásadního, jde hlavně o design. Výsledek ale vypadá velmi dobře. Arona FR Limited Edition totiž přidává coby součást standardní výbavy krásná litá osmnáctipalcová kola s označením Performance VI a novou barvu karoserie. Je to pastelově šedá a výrobce ji pojmenoval Graphene. Kombinovat lze tuto barvu s černou nebo bílou kontrastní střechou. Šedé jsou pak také rámečky výdechů ventilace v interiéru a dekor palubní desky. I tyto drobnosti stačí nakonec k tomu, aby Arona vycházející z dnes už pomalu dosluhujícího designového jazyka automobilky Seat zaujala také na pohled. Důvodem atraktivního vzhledu pak jsou také prvky spojené s výbavou FR jako takovou. Jde především o specifickou masku chladiče a sportovní nárazníky.
Kabinu patrně není nutné představovat, protože během sedmi let působení na trhu se Arona ukázala v naší redakci mnohokrát. V kontextu dnešní doby zaujmou celkem malé displeje a klasická tlačítka kombinovaná s otočnými ovladači. Něco do sebe takhle řešená ergonomie pořád má a v praxi je uživatelsky přívětivější než dotykové ovládání všeho v jednom. Důkazem budiž fakt, že i samotný koncern Volkswagen se k tlačítkům pomalu zase vrací. Konstrukční stáří typu Arona prozrazuje nutnost startovat vůz klasickým klíčkem (i ve výbavě FR Limited Edition se za bezklíčový přístup a startování musí připlácet) nebo schopnosti multimediálního systému. Protože ale umí Apple CarPlay/Android Auto, reálným zákazníkům to vadit nebude. Prostě si připojí telefon a budou používat vestavěnou obrazovku pouze k jeho zrcadlení. Beztak jsou v této cenové úrovni chytré telefony obvykle lepší než automobilové systémy.
Foto: Lukáš Dittrich
Ačkoliv jsme testovali typ Arona mnohokrát, dosud nikdy se nedostal do rubriky Náš test, takže jsme ještě nezměřili jeho vnitřní prostor. Přitom to byla právě nabídka místa v interiéru, jež byla téměř vždy uváděna jako silná stránka tohoto vozu a důvod ke koupi. Tento test to pouze potvrdil. Už pocitově uvnitř malé španělské SUV nepůsobí nijak stísněně a pohled na naměřené hodnoty ukazuje proč. V úrovni loktů vpředu jsme naměřili 1445 mm a vzadu to bylo 1420 mm, Arona se tak vyrovná třeba aktuální generaci typu Škoda Fabia. Proti ní nabízí vpředu o 8 mm více místa a vzadu ztrácí 2 mm. Velmi slušný je i prostor pro hlavu. Maximální hodnota vpředu činí 1012 mm a vzadu jsme zjistili 987 mm. Prostor pro hlavu ve druhé řadě překonává jak zmíněnou Fabii (+23 mm), tak třeba i novou generaci typu Kia Niro (+43 mm). Na poměry takto malých SUV je velmi příjemný též podélný prostor pro kolena zadních cestujících s minimální hodnotou 112 mm. Arona zkrátka vcelku bez potíží odveze i čtyři dospělé osoby. Sluší se připomenout, že ve voze se sedí poměrně vysoko. Proti typu Ibiza jsou sedadla posazena o 52 mm výše vpředu a o 62 mm výše vzadu.
Typ Arona rovněž disponuje dostatečně objemným prostorem pro zavazadla. Délka ložné plochy 716 mm opět patří mezi to lepší, co je na trhu k dispozici, na šířku jsme pak naměřili minimálně 1016 mm a na výšku 543 mm. Oficiálně udávaný objem prostoru pro zavazadla je 400 litrů. Součástí standardní výbavy pro všechny modely pak je i variabilní podlaha, díky níž lze po sklopení opěradel vytvořit téměř rovnou plochu. Prostor pro zavazadla nabízí s podlahou v horní poloze výšku 436 mm.
Aktuální ceník typu Arona nabízí díky dvojici nových výbav poměrně pestrý výběr, pokud jde ale o motorizace, tam je situace vcelku jednoduchá. Volit lze mezi dvojicí zážehových litrových tříválců a přeplňovanou čtyřválcovou patnáctistovkou. Pro zajímavost, nedlouho po uvedení na trh se tento vůz nabízel také se vznětovým agregátem 1.6 TDI, ale i v provedení na CNG. V případě výbavy FR Limited Edition je k dispozici pouze silnější litrový tříválec (vybírat lze mezi přímo řazenou převodovkou a dvouspojkovým automatem) a čtyřválec 1.5 TSI (110 kW/150 k). Předmětem tohoto testu je motorizace 1.0 TSI (85 kW/115 k) spojená s manuální převodovkou.
Foto: Lukáš Dittrich
Zážehový tříválec už prokázal své kvality ve všech možných typech napříč různými značkami VW Group, takže těžko může být překvapením, že i v kombinaci s typem Arona nelze mít velké výhrady. Pravda, v nízkých otáčkách pod plynem se typického tříválcového zvuku nezbaví, ale jinak je kultivovaný a poskytuje příjemnou dynamiku. Oficiálně by vůz měl zvládnout sprint na 100 km/h za rovných 10,0 s, my jsme naměřili hodnotu horší o šest desetin sekundy. Jak to ale u vozů s manuální převodovkou bývá, vždy velmi záleží na řidiči, nicméně v tomto případě platí, že převodovka by mohla být přesnější. Kromě toho motor byl ještě nezaběhnutý, protože vůz měl najeto při převzetí necelých 200 km, což zcela určitě ovlivnilo především výsledky měření spotřeby. Na druhou stranu i na dálnici lze s tímto malým motorem upalovat rychlostmi přes 170 km/h a maximální rychlost 193 km/h mu může řada násobně dražších elektromobilů pouze závidět…
Co se naměřené spotřeby týká, testovaný typ Arona se zařadil v našich výsledcích do velké skupiny vozů, u nichž jsme na naší tradiční trase dlouhé zhruba 140 km se 40procentním podílem dálnic naměřili spotřebu mezi pěti a šesti litry. Konkrétně to bylo 5,5 l/100 km. Zajímavé je, že stejný výsledek vykázala v roce 2017 předchozí generace Škody Fabia osazená slabším litrovým tříválcem (70 kW/95 k). Výsledných 5,5 l/100 km pak mimochodem znamená také to, že tříválcová Arona je v daném režimu jízdy úspornější než například Honda Civic e:HEV (5,7 l/100 km), osazená komplikovaným hybridním pohonem. Celý týden jsme nakonec uzavřeli s průměrem 6,8 l/100 km. Je to poměrně hodně, ale v tomto výsledku jsou zahrnuty hlavně dálniční jízdy a jak už bylo zmíněno, motor testovaného exempláře byl v době testu zcela syrový.
Arona byla už od svého prvního uvedení na trh chválena také za kvalitní jízdní vlastnosti, a na tom se ani po sedmi letech nic nemění. V tomto směru vůz nic vůči nejnovějším konkurentům určitě neztrácí. V zatáčkách je velmi jistý, stejně jako při jízdě daleko za tuzemským dálničním limitem. Obecně je kategorie B-SUV brána jako soubor automobilů určených do města, když na to ale přijde, s Aronou lze bez potíží absolvovat třeba expresní přesun do Berlína. Tato univerzálnost použití je další z vlastností, jež se nám na španělském SUV dlouhodobě líbí. V případě testované verze je pouze nutné počítat s určitou ztrátou komfortu danou přítomností přeci jen již poměrně velkých kol, jež navíc vzhledem ke svému sportovnímu designu nejsou moc vhodné pro jízdu po městě. Je pouze otázkou času, než při parkování u obrubníku dojde k nějaké újmě na jejich límcích.
Foto: Lukáš Dittrich
Seat Arona je možná letitý automobil, ale v praxi to na něm nakonec zas až tolik znát není, snad s výjimkou multimediálního systému a schopností asistenčních systémů. Pokud jde o ty důležité vlastnosti, stále bez problémů drží krok s dobou, a to jak po stránce jízdy, tak například co do nízké spotřeby a zajímavé ceny. Tu na začátku léta ještě podtrhla nabídka cenově výrazně zvýhodněné edice Vamos.
Technické údaje
Motor
Kapalinou chlazený zážehový přeplňovaný tříválec 1.0 TSI Evo, uložený vpředu napříč; DOHC 4V; variabilní časování sacích i výfukových ventilů, elektronické přímé vícebodové vstřikování paliva, EU6d; 999 cm3 (ø 74,5 x 76,4 mm), 11,5:1, 85 kW (115 k)/5500 min-1, 200 Nm/2000–3500 min-1.
Převodné ústrojí
Šestistupňová přímo řazená převodovka. Pohon předních kol.
Podvozek
Samonosná konstrukce s pomocným rámem vpředu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu vlečená ramena spojená torzně poddajnou příčkou; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči (na přání adaptivními), vzadu nesoustřednými; vpředu příčný zkrutný stabilizátor; kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením ø 276 x 24, vzadu plné ø 230 x 9 mm; ABS/EBD/EBA, ESC/TCS/EDS/HHC/XDS; hřebenové řízení s elektrohydraulickým posilovačem na sloupku řízení (C-EPS); stopový průměr otáčení 10,6 m; pneumatiky Ventus Prime 3, 215/45 R18.
Rozměry a hmotnosti
Rozvor náprav 2566 mm, rozchod kol 1503/1486 mm; d/š/v 4138/1780/ /1552 mm; objem zavazadlového prostoru 400 l; objem palivové nádrže 40 l; hmotnost pohotovostní/celková 1188/1680 kg, hmotnost brzděného/nebrzděného přívěsu 1100/600 kg.
Provozní vlastnosti (údaje výrobce)
Největší rychlost 193 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 10,0 s; spotřeba paliva WLTP kombinace 5,6–5,9 l/100 km; emise CO2 122–130 g/km.
Cena od 489 900 Kč
Výsledky měření
Největší rychlost (km/h)
na V. ... 193 km/h
na jedn. stupně při 6500 min-1 ... I./II./III./IV. ... 46,0/79,2/120,9/172,6 km/h
Zrychlení (s)
0 až 60 km/h ... 5,0
0 až 80 km/h ... 7,6
0 až 100 km/h ... 10,6
0 až 120 km/h ... 14,9
0 až 140 km/h ... 20,1
0 až 160 km/h ... 28,0
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 31,8 s (165,2 km/h)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 ... III./IV./V. ... 4,9/6,5/9,4 s
90 až 130 km/h ... IV./V./VI. ... 8,3/10,1/15,5 s
Průměrná provozní spotřeba
Na trati 142,9 km se 40% podílem dálnice při dodržování povolených
rychlostí ø 82,1 km/h naměřená/palubní počítač ... 5,5/5,4 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 6,8 l/100 km
Rychloměr
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 59,0 ... 78,3 ... 98,0 ... 117,8 ... 137,3 ... 156,7
chyba (%) ... 1,7 ... 2,1 ... 2,0 ... 1,8 ... 1,9 ... 2,1
Počítač kilometrů chyba (%) ... 0,6
Vnitřní rozměry
Vnitřní rozměry (vpředu/vzadu)
Šířka ve výši loktů ... 1445/1420 mm
Šířka ve výši ramen ... 1391/1362 mm
Výška nad sedákem ... 963 až 1012/987 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 112 až 347 mm
Výška sedáku nad vozovkou ... 503–552/546 mm
Zavazadlový prostor
Délka (min./max.) ... 716/1367 mm
Šířka (min./max.) ... 1016/1209 mm
Výška (min./max.) ... 436/543 mm
Výška nakládací hrany ... 706 mm
Výška otevřeného víka ... 1900 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)