Náš test
Opel Zafira Tourer 2.0 CDTI – Etalon variability
Otakar Gregora 19.06.2013 08:41
Vývoj kompaktního velkoprostorového automobilu Opel Zafira vyvrcholil třetí generací, pojmenovanou Zafira Tourer, představenou před dvěma lety...
V roce 1999 uvedl Opel zcela nový typ Zafira, svůj první velkoprostorový vůz (pokud nepočítáme Sintru ze severoamerické produkce), pozoruhodně obohacující kategorii kompaktních MPV mimořádnou variabilitou interiéru s mnoha originálními prvky. V roce 2005 následovala vylepšená druhá generace na platformě GM Delta, jejíž další vývoj vyvrcholil v roce 2011 třetí generací s rozšířeným označením Zafira Tourer (viz AR 9/’12). Pro náš krátkodobý test jsme vybrali nejvýkonnější a nejlépe vybavený typ. Hezčí a větší, tak lze stručně charakterizovat na první pohled rozdíl mezi novou Zafirou a její předchůdkyní, která prošla faceliftem v roce 2008. Nová Zafira C (následuje po A a B) zaujme dynamickým designem dvouprostorové karoserie s nápadnou přídí a členitou čelní stěnou, světlomety protaženými do blatníků, výraznou klínovitou linií pontonu a velkou zasklenou plochou, na níž se významně podílí panoramatické čelní sklo a rozměrné stropní okno. Vzdor sílícímu se prosazování downsizingu, projevujícího se zejména v konstrukci poháněcích soustav, ale nepřímo brzdícího mnohdy nesmyslné zvětšování vnějších rozměrů nových vozů, Zafira C povyrostla ve všech směrech.
Je o 191 mm delší (proti první generaci dokonce o 341 mm, pro srovnání viz testy v AR 9/’99 a 12/’05), o 127 mm širší a o 50 mm vyšší, přičemž zachování přiměřených proporcí se dosáhlo prodloužením rozvoru náprav o 57 mm a rozchodu kol o 96/78 mm. Nárůst celkových rozměrů však není samoúčelný, ale umožnil odpovídající zvětšení interiéru, o čemž svědčí hodnoty vnitřních rozměrů nadále sedmimístné karoserie. Úhly otevírání dveří činí pouze cca 65° vpředu a 60° vzadu, přesto jsou všechna sedadla dobře přístupná. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1500/1450 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelnými sedáky 940 až 1020 mm, v obdobných místech sedadel druhé (třetí) řady 1480/1420 (1240/1170) mm, resp. 960 (860) mm. Na všech sedadlech obou řad mají při jejich základním nastavení cestující i dostatek místa pro nohy, neboť mezi jejich sedáky a opěradly sedadel před nimi jsou nejmenší mezery 180 (90) mm, po posunutí sedadel první a druhé řady vpřed až 270 (150) mm.
Velikost zavazadlového prostoru závisí na poloze sedadel druhé a třetí řady. Po jejich posunutí, resp. sklopení je k dispozici ložná délka v rovině podlahy 400/930/1720 mm, mezi podběhy kol je široký 1060 mm a k hornímu okraji opěradel vysoký 500 mm. Nová Zafira se nabízí se třemi úrovněmi výbav Essentia, Enjoy a Cosmo, již měl i testovaný automobil. Ke standardním prvkům patří např. dálkově ovládané centrální zamykání, elektrické ovládání skel všech dveří i vyhřívaných zpětných zrcátek, samočinné přepínání světlometů s detekcí tunelů, stírače s dešťovým čidlem, čelní, přední boční a okenní airbagy, tempomat s omezovačem rychlosti, audiosoustava se sedmi reproduktory, ovládání tempomatu a audiosoustavy na kůží obloženém volantu, palubní počítač, dvouzónová samočinná klimatizace, sedadla Lounge Seats ve druhé řadě, střešní držáky nosičů zavazadel apod. Z bohaté nabídky příplatkové výbavy měl vůz navíc metalický lak, perforované kožené čalounění, nosič jízdních kol FlexFix, adaptivní xenonové světlomety, vyhřívaná přední sedadla, parkovací asistent se zpětnou kamerou, sadu Park&Go (sklopná zpětná zrcátka, parkovací asistent s couvací kamerou, audiosoustava s navigací) a panoramatické střešní okno.
Všechny detaily z vesměs kvalitních a příjemných materiálů jsou dílensky zpracovány velmi pečlivě. Ačkoli celkovou koncepcí navazuje nová Zafira na předchozí typ, liší se konstrukcí většiny skupin poháněcí soustavy a podvozku. Z palety sedmi zážehových a vznětových motorů (nyní je doplňuje biturbo 1.6 CDTI/100 kW) jsme vyzkoušeli nejvýkonnější, a to osvědčený vznětový přeplňovaný 2.0 CDTI, s jehož pečlivě naladěnou charakteristikou je dobře sladěna přímo řazená šestistupňová převodovka. Základem podvozku FlexRide je upravená podlahová skupina sedanu Astra se zvětšeným rozvorem náprav i rozchodem kol. Zatímco přední náprava s rameny a několika dalšími prvky z hliníkové slitiny a dutým stabilizátorem byla převzata z Insignie, zadní náprava je sice jako dosud kliková, ale v moderní verzi z Astry s příčným Wattovým přímovodem, omezujícím její boční pohyb a zlepšujícím jízdní vlastnosti.
Další novinkou je pružicí soustava s tlumiči, jejichž charakteristiku samočinně nastavuje řídicí jednotka podvozku DMC (Driving Mode Control) podle informací čidel spojených s karoserií a snímajících její pohyby. Podle okamžitých jízdních podmínek se nastavuje režim Standard, Tour nebo Sport, mezi nimiž může volit také řidič stisknutím tlačítka na přístrojové desce. Hmotnosti vozu a jeho dynamickým vlastnostem odpovídá konstrukce a dimenzování brzdové soustavy s velkými kotouči na všech kolech, doplněné elektricky ovládanou parkovaní brzdou. Přesné řízení má posilovač s dobře zvolenou proměnnou charakteristikou. Zafira nepostrádá ani řadu asistenčních soustav, zvyšujících aktivní bezpečnost a napomáhajících řidiči v ovládání vozu. Kromě ABS s posilovačem a brzdovým asistentem zmiňme alespoň stabilizační a protiprokluzovou soustavu, asistent pro rozjezd do svahu, adaptivní tempomat, varování a aktivní zásah do řízení při neúmyslném opuštění jízdního pruhu, parkovací asistent, či čtení dopravních značek.
Jízdní a provozní vlastnosti Zafiry Tourer jsme vyzkoušeli v běžném provozu a obvyklým měřením zrychlení a spotřeby paliva. Díky podvozku se samočinnou či manuální volbou tří režimů jsou jízdní vlastnosti vozu za všech situací velmi dobré. V režimu Sport se mění nejen charakteristika tlumičů, ale i elektronického akcelerátoru pro spontánnější reakci motoru, a také charakteristika posilovače řízení. Mez ještě bezpečného chování se posouvá vzhůru, v zatáčkách a při předjížděcích manévrech či náhlých změnách směru s mírnou nedotáčivostí, jen malým bočním nakláněním a dobrou směrovou stabilitou, k níž přispívá i dlouhý rozvor náprav. Řízení je přesné a brzdová soustava s rezervou a bez slábnutí zvládá dynamické zatížení i při opakovaném intenzivním brzdění z vysokých rychlostí nebo při sjíždění svahů.
S přihlédnutím k dosti velké hmotnosti vozu jsou jeho dynamické vlastnosti velmi dobré, výsledky měření se jen s obvyklou odchylkou liší od údajů výrobce. Stejně hodnotíme i spotřebu paliva, již lze i při svižné jízdě snadno udržet pod 6,0 l/100 km, takže jedna náplň palivové nádrže vystačí na tisíc kilometrů jízdy. Samostatnou kapitolou je jízdní komfort, na němž se podílí poháněcí soustava a podvozek dobrou izolací hluku a vibrací, ostatně především díky kultivovanému běhu motoru v režimu obvyklých provozních otáček vcelku malých. Prostorný a ergonomicky dobře řešený interiér nabízí vynikající pohodlí a dostatek místa i sedmi cestujícím, k pohodě přispívá nízká hladina hluku, tvar i čalounění sedadel, účinná a dobře regulovatelná klimatizace, dobrý výhled a osvětlení velkou zasklenou plochou i bohatá výbava. Díky rozsáhlé variabilitě jej lze snadno přizpůsobit počtu přepravovaných osob a množství či velikosti zavazadel, využít lze i téměř tři desítky menších odkládacích prostorů v různých místech karoserie.
Zafira Tourer patří díky svým provozním, jízdním a užitným vlastnostem k nejlepším kompaktním vozům kategorie MPV, z nichž všechny překonává variabilitou interiéru. Zejména díky ní může být ideálním automobilem pro početnější rodiny. Zájemci o ni musí počítat i s cenou, která je ovšem přiměřená vlastnostem a moderní technologii vozu. V době testu bylo rozpětí tzv. zaváděcí ceny (s bonusem 40 000 Kč) od 449 900 do 637 900 Kč, což byla také základní cena testovaného špičkového typu, již ovšem zvedly přípatky za mimořádnou výbavu na 848 300 Kč.
Technické údaje
MOTOR – řadový vznětový čtyřválec 2.0 CDTI, uložený napříč před přední nápravou; blok motoru litinový, hlava válců z hliníkové slitiny; 1956 cm3 (ø 83,0 x 90,4 mm); 16,5:1; 121 kW (165 k)/4000 min‑1 a 350 N.m/1750 až 2500 min‑1 (overboost 380 N.m); DOHC 4V, vačkové hřídele spřažené ozubenými koly a poháněné ozubeným řemenem, ventily ovlá-dané vahadly; přeplňování turbodmychadlem VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; přímé vstřikování paliva common rail 160 MPa; oxidační katalyzátor výfuku, DPF; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; alternátor 14 V – 100 A, akumulátor 12 V – 80 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; jednokotoučová suchá spojka; plně synchroni-zovaná šestistupňová převodovka (4,17 – 2,13 – 1,32 – 0,95 – 0,76 – 0,62 – Z 3,92); stálý převod 3,35.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými rameny tvaru L a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou a příčně ustavenými modifikovaným Wattovým přímovodem; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči (vzadu vně pružin), vpředu příčný zkrutný stabilizátor; brzdy kapalinové s posilovačem, ABS/BA, kotoučové ø 321/315 mm, vpředu s vnitřním chlazením; elektricky ovládaná parkovací brzda na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnné účinnosti, volant ø 370 mm, 2,7 otáčky mezi krajními rejdy; kola 8,0J x 18 z hliníkové slitiny; pneumatiky 235/45 R 18, Bridgestone Potenza.
KAROSERIE – samonosná ocelová; dvou-prostorový Van, čtyřdveřový sedmimístný s výklopnou zadní stěnou a variabilním interiérem.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2760 mm, rozchod kol 1584/1588 mm; d/š/v 4658/1928/1685 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1733 až 1954/2430 kg; objem zavazadlového prostoru 152/1792 l; objem palivové nádrže 58 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – -největší rychlost 208 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 9,8 s; spotřeba paliva EU 6,2/4,6/5,2 l/100 km; emise CO2 137 g/km; vnější stopový/obrysový průměr zatáčení 11,4/11,9 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)