Náš test
Opel Astra ST 1.7 CDTI – Největší ve třídě?
Otakar Gregora 21.06.2012 11:23
Po roce od uvedení čtvrté generace hatchbacku Astra rozšířil Opel nabídku o odvozené kombi Astra Sports Tourer…
Novinku jsme představili v AR 7/’11, test základního hatchbacku byl v AR 9/’10 a nyní se k této typové řadě vracíme krátkodobým testem typu Astra Sports Tourer s výkonnějším vznětovým motorem 1.7 CDTI. Blízká příbuznost obou typů je na první pohled zřejmá z vnějšího vzhledu karoserií včetně detailů designu. Shodují se přední částí až po sloupky B, ale bezmála o 300 mm delší kombi, největší v nižší střední třídě, má jinou záď. Ačkoli na větší celkové délce se podílí výhradně prodloužení zadního převisu, nijak to neovlivňuje vyvážené proporce celé karoserie. Zachovalo se rovněž řešení zadní výklopné stěny s částí skupinových koncových svítilen. Ačkoli předností kombi jsou především lepší užitné vlastnosti díky většímu zavazadlovému prostoru, má stejně dynamický design jako hatchback s výraznými liniemi dvouprostorové karoserie a kontrastem členité čelní stěny a zaoblené zádě.
Interiér je dobře přístupný čtveřicí bočních dveří, otevírajících se o bezmála 70 stupňů, a výklopnou zadní stěnou, sahající k rovné podlaze zavazadlového prostoru jen 640 mm nad zemí, jejíž dolní okraj je po otevření v bezpečné výšce 1890 mm. Jak jsme se již zmínili, z větší celkové délky karoserie těží výhradně zavazadlový prostor, a tak malé rozdíly vnitřních rozměrů prostoru pro cestující proti hatchbacku jdou na vrub nejen o 25 mm větší výšce kombi, ale i chyb měření, popř. malých rozdílů čalounění. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ramen 1470/1410 mm a výšku stropu nad svisle seřiditelnými sedáky 930 až 1020 mm, v odpovídajících místech vzadu 1440/1350 mm, respektive 990 mm.
Místo pro nohy před zadními sedáky závisí na poloze předních sedadel. Jsou‑li posunuta zcela vzad, je mezera před zadními sedáky sice jen 50 mm, ve střední poloze však již dostatečných 190 mm. Zavazadlový prostor, o víc než třetinu větší než u hatchbacku a jeden z největších v nižší střední třídě, je v základním uspořádání za vzpřímenými zadními opěradly dlouhý v rovině podlahy 1060 mm, široký 1080 mm a pod výklopným krytem vysoký 470 mm. Sklopením zadních opěradel na sedáky se ložná délka zvětší na nejméně 1700 mm. Pod výklopnou podlahou zavazadlového prostoru je ještě další úložné místo v plastové vložce tvarované pro náhradní kolo, nahrazené sadou pro opravy. Se vzhledem karoserie ladí design interiéru, vyhovujícího celkovým řešením, uspořádáním i výbavou požadavkům na komfort, bezpečnost a ergonomii. Na pohodlných sedadlech, zejména anatomicky tvarovaných předních s přiměřeně tuhými polštáři, mají cestující dost místa ve všech směrech, řidič a spolujezdec i dobré boční vedení a možnost seřizování polohy ve velkém rozsahu.
Výbava přístrojové desky je rozdělena do dvou zón. Před multifunkčním volantem s ovládacími tlačítky tempomatu a audiosoustavy i telefonu jsou přehledné kruhové přístroje. Vše ostatní je na velkém středovém panelu, jenž je zaplněn přemírou ovladačů na samé hranici přehlednosti. Tak jako základní hatchback, patří i kombi Sports Tourer k nejlepším vozům své třídy i bohatstvím výbavy. Ze čtyř úrovní Essentia, Enjoy, Cosmo a Sport měl testovaný vůz ve standardu výbavy Cosmo mj. čelní, boční a hlavové airbagy, dvouzónovou automatickou klimatizaci, elektrickou parkovací brzdu, palubní počítač, elektrické ovládání skel předních dveří i vyhřívaných zpětných zrcátek, stírače s dešťovým čidlem, samočinnou aktivaci hlavních světel s detekcí tunelů, tempomat, úchyty Isofix na zadních sedadlech či střešní držáky nosičů zavazadel.
Z pestré nabídky mimořádné výbavy měl navíc metalický lak, perforované kožené čalounění, sadu Ride (adaptivní podvozek Flex Ride s režimy Standard, Sport a Tour a adaptivní bi-xenonové světlomety AFL), kola 18“ z lehkých slitin, sadu Premium (elektrické ovládání zadních oken, ližiny Flex Organizer v zavazadlovém prostoru s dělicími síťkami a audiosoustavu s přehrávačem DVD a navigací 800 Navi, to vše za příplatek 137 900 Kč). S pečlivým dílenským zpracováním celku i detailů ladí velmi dobrá kvalita použitých materiálů. Kombi Astra Sports Tourer má stejnou poháněcí soustavu i podvozek jako hatchback, a tak s odkazem na dřívější podrobný popis a připojený přehled technických údajů testovaného vozu připomeňme nejdůležitější. Vyzkoušeli jsme výkonnější verzi přeplňovaného dieselu 1.7 CDTI s přímým vstřikováním paliva. Motor nejnovější generace má dostatečný výkon a příznivý průběh točivého momentu, ocenili jsme jeho kultivovaný běh a dobře tlumený hluk, prosazující se výrazněji jen v nízkých otáčkách a po spuštění studeného motoru. S charakteristikou motoru je dobře sladěno odstupňování přesně se řadící šestistupňové převodovky, jejíž nejvyšší stupeň má funkci úsporného rychloběhu, vůz dosahuje největší rychlosti na V./VI. stupeň při 4200/3400 min‑1.
V konstrukci podvozku jsou použita vesměs řešení osvědčená u vozů střední třídy, s jedinou výjimkou klikové zadní nápravy doplněné modifikovaným příčným Wattovým přímovodem, zlepšujícím příčné vedení vlečených ramen nápravy a přesně definujícím jejich pohyb v celém rozsahu zdvihu kol. Požadavkům na moderní vůz střední třídy odpovídá i konstrukce a účinnost dalších skupin podvozku; řízení, brzd i pružicí soustavy, jejichž základní údaje jsou v připojeném přehledu. Tak jako hatchback má i kombi řadu vesměs elektronicky řízených asistenčních soustav zvyšujících aktivní bezpečnost. Kromě ASB s brzdovým asistentem to jsou stabilizační a protiprokluzová soustava. Testovaný vůz měl i interaktivní podvozkový systém Flex Ride, umožňující řidiči zvolit podle provozních podmínek a stylu jízdy některý ze tří režimů, kromě normálního také Sport a Tour, volené shodně označenými tlačítky na přístrojové desce. V každém z nich se aktivují elektronické systémy řízení odpružení a tlumení, ovládání akcelerátoru a řízení.
Sportovnímu stylu jízdy odpovídá režim Sport tvrdší charakteristikou tlumičů, rychlejší reakcí motoru na pohyb akcelerátoru a snížením účinnosti posilovače řízení, kdežto režim Tour změnou těchto parametrů zvyšuje jízdní komfort. Zvolené režimy odlišuje červené nebo bílé podsvětlení hlavních přístrojů. Opětovným stlačením tlačítek se nastavení změní na normální, odpovídající standardním hodnotám. Ve všech režimech se analyzují skutečné jízdní vlastnosti, reakce řidiče a okamžitá dynamika vozu. Při větších odchylkách změní řídicí jednotka nastavení v rámci zvoleného režimu. Je‑li například třeba v režimu Tour při průjezdu serpentinami prudce zabrzdit, změní se pro zvýšení stability vozu nastavení odpružení na režim Sport. Při jízdních zkouškách jsme si ověřili vlastnosti vozu ve všech režimech. V režimu Sport jsou jízdní vlastnosti, ovladatelnost vozu i jeho chování v nejrůznějších situacích vynikající a umožňují bezpečnou temperamentní jízdu, aniž by se výrazněji snížil komfort. Ten má ovšem prioritu v režimu Tour, zatímco normálnímu nastavení odpovídá vyváženě kompromisní splnění požadavků na jízdní vlastnosti, pohodlí a bezpečnost. Ač větší a těžší než srovnatelný hatchback se stejnou poháněcí soustavou, kombi se od něj neliší jízdním vlastnostmi, a malé rozdíly v temperamentu a spotřebě paliva odpovídají očekávání. Díky přitažlivému vzhledu, velmi dobrým jízdním a zejména užitným vlastnostem i celkové vysoké kvalitě patří nový Opel Astra Sports Tourer k nejlepším kombi a rodinným automobilům své třídy. Základní dlouhodobá akční cena testovaného vozu s výbavou Cosmo je 513 900 Kč, s mimořádnou výbavou 650 900 Kč.
Technické údaje
MOTOR (1.7 CDTI) – typ A 17 DTR, řadový vznětový čtyřválec uložený napříč před přední nápravou; 1686 cm3 (ø 79 x 86 mm); 18:1; 92 kW (125 k)/4000 min‑1 a 280 N.m/2000 až 2700 min‑1; blok motoru litinový, hlava válců z hliníkové slitiny; dvouhmotový setrvačník; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné ozubeným řemenem, ventily ovládané vahadly; přeplňování turbodmychadlem VGT s chladičem stlačovaného vzduchu; oxidační katalyzátor, DPF; elektronicky řízené přímé vstřikování paliva common rail, největší vstřikovací tlak 180 MPa; chlazení kapalinou s elektrickým větrákem; alternátor 14 V – 120 A, akumulátor 12 V – 75 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – pohon předních kol; jednokotoučová suchá spojka; plně synchronizovaná šestistupňová převodovka (3,82 – 2,05 – 1,30 – 0,96 – 0,74 – 0,61 – Z 3,55); stálý převod 3,65.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s trojúhelníkovými dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou a příčně ustavenými modifikovaným Wattovým přímovodem; odpružení vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči a příčnými zkrutnými stabilizátory; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, kotoučové (vpředu s vnitřním chlazením) ø 300/292 mm, ABS/BA; elektrická parkovací brzda na zadní kola; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnné účinnosti, volant ø 370 mm, 2,7 otáčky mezi krajními rejdy; kola z hliníkové slitiny s ráfky 7J x 18, pneumatiky Bridgestone Potenza 235/45 R 18; bez náhradního kola, se sadou na opravy.
KAROSERIE – samonosná ocelová; dvouprostorové čtyřdveřové pětimístné osobní kombi s výklopnou zadní stěnou a variabilním zavazadlovým prostorem.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2685 mm, rozchod kol 1544/1588 mm; d/š/v 4698/1814/ 1535 mm; světlá výška 100 mm; provozní/povolená celková hmotnost 1503/2110 kg; objem zavazadlového prostoru (VDA) 500/1550 l; objem palivové nádrže 56 l.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 192 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 11,7 s; spotřeba paliva EU 5,6/4,0/4,6 l/100 km; emise CO2 121 g/km; vnější stopový/obrysový průměr zatáčení 10,9/11,4 m.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)