Náš test
MINI One D
Petr Hanke 05.12.2003 00:00
|
MINI je šlágrem na všech trzích, kde se objeví. Jeho úspěchy nejsou dány pouze přátelským a milým vzhledem, ale také moderní technikou a především způsobem, jakým dokáže jízdu podat. Skutečně. Když vedle tohoto MINIautíčka postavíte konkurenty podobné velikosti, nenajdete mezi nimi žádného, s nímž si jízdu tak užijete.
V MINI sedíte hodně nízko, sedadla bezvadně podepírají tělo a volant přímo dokonale padne do ruky. Jakmile se rozjedete, zjistíte, že MINI je na jízdu skutečným přeborníkem. Je zřejmá robustnost konstrukce tohoto automobilu, stejně tak jako relativně tvrdé odpružení a tužší řízení – zkrátka malý sporťáček. Co se však s tímto autem stane, když se pod jeho kapotu dostane malý turbodiesel?
Právě to se malému MINI stalo. Letos v Ženevě mělo premiéru jeho vznětové provedení, jehož srdcem je 1,4 l velký turbodiesel. Hliníkový čtyřválec byl vyvinut společně s Toyotou a v Japonsku se také vyrábí jeho hlavní mechanické části. Motor potom putuje do Oxfordu, kde následuje montáž příslušenství a například také přímého vstřikování Common-Rail druhé generace.
Motor má největší výkon 55 kW (75 k) a točivý moment 180 N.m při 2000 min-1. BMW (či vlastně MINI) však ví, kde šetřit nemůže, a automobil vybavilo šestistupňovou přímo řazenou převodovkou, která dokáže v maximální míře využít potenciál pohonné jednotky.
Druhá generace vstřikování Common-Rail disponuje vysokými vstřikovacími tlaky a především širokými možnostmi různého počtu a intenzity vstřikování. Díky tomu je chování motoru příkladné a je třeba říci, že mezi podobně objemnými motůrky ho lze srovnávat snad pouze s čtyřválcem 1,3 JTD od Fiatu.
Dieselové MINI poznáte od zážehových verzí na první pohled podle „neviditelné“ koncovky výfuku, většího nasávacího otvoru v přídi či podle aerodynamických prahů ve stylu sportovního MINI Cooperu S. Jinak se tato verze neliší od běžného MINI One s motorem 1,6 a výkonem 90 k. Shodné je i naladění podvozku, o němž již byla řeč. MINI One D se tedy charakterem jízdy neliší od benzínových sourozenců.
Oproti nim mu však chybí určité vzrušení. Výkon motoru by v jakémkoliv jiném autě podobné velikosti byl zcela dostatečný, jízdní vlastnosti MINI a jejich „provokativnost“ však způsobují, že máte neustále pocit, že auto příliš nejede. Situaci zlepšuje velmi přesné a rychlé řazení, avšak ve výjezdech ze zatáček „koníky“ většinou scházejí.
Testované auto bylo navíc vybaveno standardně dodávanými 15palcovými koly, které vám svým pískáním velmi často „fandí“ při rychlejších průjezdech zatáčkami. MINI tudíž na sebe upoutávalo pozornost nejen výrazným vzhledem, ale také hlasitým projevem v rychlejších zatáčkách. Autu určitě více sluší 16palcová kola.
Mluvíme-li o vznětovém motoru, sluší se zmínit spotřebu paliva. MINI je skutečně hodně úsporné. Když jsem se snažil, stlačil jsem spotřebu hodně pod 4 l/100 km. Většinou, při využívání možností nabízených jízdními vlastnostmi, se mi spotřeba ustálila někde kolem šesti litrů na 100 km. Je však třeba říci, že kdybych měl počítat auta, která mě za celý týden a 1300 kilometrů předjela, stačily by mi k tomu prsty jedné, nanejvýš dvou rukou...
Je zřejmé, že turbodieselové MINI vzniklo především pro zvýšení prodejů v „naftových“ zemích jako je Itálie, Francie či Německo. Ke sportovnímu charakteru tohoto MINIauta se totiž mnohem více hodí používané šestnáctistovky. Za mnohem menší peníze (–85 tisíc korun) totiž můžete ve verzi Cooper dostat 115 velmi ušlechtilých plnokrevníků. plus: styl, dokonalé jízdní vlastnosti, spotřeba mínus: motor je povedený, ale ne pro MINI... MINI ONE D Motor: 4válcový turbodiesel, 1364 cm3 Výkon: 55 kW (75 k)/4000 min-1 Točivý moment: 180 N.m/2000min-1 Převodovka: 6M Zrychlení: 0–100 km/h 13,8 s Největší rychlost: 165 km/h Komb. spotřeba paliva: 4,8 l/km Základní cena: 611 400 Kč text: Petr Hanke foto: Jan Dvořáček zdroj: Auto rating 7/8 2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)