Náš test
Lexus CT200h - První kompaktní
Tom Hyan 14.12.2010 00:43
Lexus vstupuje do nového segmentu s kompaktním pětidveřovým hatchbackem CT200h, nabízeným výhradně v hybridním provedení…
Prémiová japonská značka tak sleduje trend, zahájený na americkém trhu sedanem Lexus HS250h v modelovém roce 2010, jehož hybridní pohonné ústrojí vychází z typu Toyota Camry Hybrid a využívá větší čtyřválec 2.4/108 kW (147 k) ve spojení s trakčním elektromotorem 104 kW (141 k). Také tento automobil se už nevyrábí v konvenční verzi (tedy jen se spalovacím motorem), ale pouze jako fullhybrid se prodává od 35 075 dolarů.
Předobrazem CT200h se stala studie Lexus LF Ch, vystavená loni na autosalonech ve Frankfurtu a Tokiu, která se od sériového provedení lišila výstřednějším designem přídě i zádě, menším zadním oknem, jiným tvarem zadních dveří se skrytou klikou a dvacetipalcovými koly; rozměry jsou téměř shodné (studie je kratší o 20 mm, širší o 25 mm a nižší o 30 mm), přičemž rozvor zůstal stejných 2600 mm (také Auris HSD má 2600 mm). Interiér sériového CT200h je samozřejmě praktičtější než u studie, v níž měli designeři volnou ruku, a to bez připomínek účetních. Zatímco při uvedení Lexusu LF Ch se o velikosti pohonné jednotky taktně pomlčelo, dnes už víme, že je spřízněna se sériovými modely Toyota Prius a novějším Auris HSD.Jak nám prozradil pan Hirokazu Koga, vedoucí projektu z vývojového střediska Lexus TMC v japonském Aichi, tak přestože platforma CT200h vychází z dvojice zmíněných automobilů Toyota, je na rozdíl od nich naladěna odlišně ve stylu značky Lexus, využívá víceprvkového zavěšení zadních kol (u Aurisu jen v nejvyšší verzi, jinak mají Prius i Auris vzadu torzně poddajnou příčku) a vůz se z této trojice vyznačuje největší tuhostí karoserie.
Z osmdesáti procent se počítá s novými klienty, kteří dříve automobil značky Lexus neměli, ale chtějí vstoupit do prémiového segmentu, a většinou přejdou od Toyoty, která však má nalákat další zástupy těch, jež poprvé koupí hybridní vůz. Také prémiový segment podle představ Lexusu bude předmětem downsizingu, ovšem se všemi luxusními prvky, na jaké jsou klienti zvyklí. Proti Priusu najdete v CT200h nižší polohu sedadel, kvalitnější materiály a ještě větší důraz na komfort při zachování dynamických jízdních vlastností. Na námitku, že kombinovaný výkon soustavy 100 kW (136 k) jako u Priusu/Aurisu HSD je poněkud nízký, odpověděl Kogasan tak, že se chtěli vyrovnat vznětovým verzím hatchbacků BMW řady 1 a Audi A3 při zachování příznivé ceny (předběžně od 699 tisíc Kč), ale nabídnout první hybridní alternativu v segmenu prémiových kompaktních vozů. Předností CT200h je rovněž snadné splnění emisních limitů EU6 už nyní, což není zrovna levná záležitost (podle Kogy to jiné bude stát hodně peněz), a do budoucna se počítá s verzí Plug-In (dobíjení ze zásuvky). Na rozdíl od dosavadních zvyklostí Lexusu má vůz pohon předních kol.
Koncepci pohonného ústrojí Lexus Hybrid Drive tvoří zážehový motor, elektromotor, generátor, elektronicky řízená převodovka E CVT s plynulou změnou převodu (planetová, nikoli řemenový variátor!) a akumulátory Ni MH, uložené napříč mezi zadními sedadly a zavazadlovým prostorem. Interiér zůstává relativně prostorný, přesto lze doporučit jízdu ve čtyřech před pětimístným obsazením. Poháněcí soustava je uložena vpředu napříč před nápravou, motor 1.8 I4 Atkinson Cycle shodný s Priusem nabízí 73 kW (99 k), u trakčního elektromotoru je uváděn mírně vyšší výkon 60 kW (82 k), ale shodný točivý moment 207 N.m, sada akumulátorů odpovídá zmíněné dvojici Prius/Auris HSD. Úprava zážehového motoru na tzv. Atkinsonův cyklus snižuje spotřebu benzinu cca o deset procent, zajišťuje ji překrytí sacích a výfukových ventilů prostřednictvím variabilního časování VVT i na sací vačce a zvýšený kompresní poměr na 13,0:1, výsledkem je lepší prohoření směsi za nižších tlaků i teplot. Elektrické stroje jsou dva, první mezi motorem a převodným ústrojím (planetový rozdělovač hnací síly a planetový redukční převod, tedy dvě planetová soukolí) slouží pouze spouštění motoru a dobíjení, druhý za převodným ústrojím se využívá k pohonu vozidla a doplňkovému dobíjení. Třetí generace tohoto systému je lehčí, menší, výkonnější a úspornější.
Lexus CT200h může jezdit pouze s elektropohonem (je to fullhybrid); způsob jízdy se volí páčkou na středovém tunelu (R-N-D). Tlačítka Eco/Normal/Sport, respektive EV (elektropohon), slouží výběru jízdního režimu, dynamickému nebo relaxačnímu podle nálady řidiče a potřeb posádky. V režimu Normal lze rovněž do 45 km/h jet pouze s elektropohonem, pokud nevyžadujete větší výkon, v takovému případě se však zážehový motor samočinně připojí. V dynamickém režimu Sport se upravuje nejen odezva na sešlápnutí plynového pedálu, ale rovněž účinek elektrického posilovače řízení (EPS) a protiprokluzové (TRC), resp. stabilizační soustavy (VSC), podsvícení přístrojů se změní z modré na červené a ukazatel hybridního provozu (Power/Eco/Charge) na otáčkoměr se stupnicí do 7000 min 1. Jízdní vlastnosti vozu vylepšují originální přídavné příčné tlumiče vpředu i vzadu, které minimalizují vibrace karoserie a zvyšují tak přesnost řízení i komfort jízdy. Ruční brzda se aktivuje tlačítkem.
Ze zajímavých prvků jmenujme ještě hlavní světlomety LED a náhradu dotykového displeje joystickem ve funkci počítačové myši Remote Touch s potvrzením tlačítkem Enter (poprvé uvedeno na nové generaci RX 450h/RX 350). Lexusy CT200h se vyrábějí v japonském Kyushu (Kokura Plant), kapacita výroby je asi sto tisíc ročně, počítá se s globálním prodejem (včetně USA) a na český trh přijdou první vozy na jaře 2011. K této zajímavé konstrukci se samozřejmě vrátíme redakčním testem.
Zdroj: Automobil 11/10
Autor: Tom Hyan
POHÁNĚCÍ SOUSTAVA | Lexus Hybrid Drive, kapalinou chlazený zážehový čtyřválec typu 2ZR FXE s Atkinsonovým cyklem, uložený vpředu napříč společně s elektromotorem a generátorem; kombinovaný výkon 100 kW (136 k); a) čtyřventilový rozvod DOHC VVT i; 1798 cm3 ( 80,5 x 88,3 mm); 13,0:1; 73 kW (99 k)/5200 min 1, 142 N.m/4000 min 1; elektronické vstřikování paliva, EU5; b) střídavý synchronní elektromotor Toyota s permanentními magnety, 650 V, 60 kW (82 k), 207 N.m; c) střídavý synchronní generátor (alternátor); d) planetová elektronická plynulá převodovka E CVT (2,683 – Z 2,683) s rozdělovačem točivého momentu, stálý převod 3,267, pohon předních kol; e) elektronická řídicí jednotka, akumulátory Ni MH, 201,6 V (28 modulů; 168 článků po 1,2 V)/650 V, 27 kW, 6,5 A.h, uložené vzadu pod podlahou. |
PODVOZEK | bezrámová konstrukce s pomocnými rámy vpředu i vzadu; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu spodní příčná ramena a vzpěry McPherson, vzadu víceprvkový závěs s příčnými a podélnými rameny; pérování vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, vzadu nesoustřednými, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod 14,6:1, 2,7 otáčky na plný rejd; kotoučové brzdy 255/279 mm s posilovačem a regenerací energie, vpředu s vnitřním chlazením, ABS/EBD/BA, VSC/TRC; kola 15, 16 nebo 17“. |
ROZMĚRY A HMOTNOSTI | rozvor náprav 2600 mm, rozchod kol 1535/1530 mm; d/š/v 4320/1765/1430 mm; světlá výška 130 mm; součinitel odporu vzduchu cx = 0,28; objem zavazadlového prostoru 375/985 l; objem palivové nádrže 45 l; pohotovostní/celková hmotnost 1370/1790 kg. |
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) | největší rychlost 180 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 10,3 s; spotřeba paliva EU 3,8/3,7/3,9 l/100 km; emise CO2 89 g/km. |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)