Náš test
Kia Picanto 1.0 CVVT – S novým motorem
Otakar Gregora 15.02.2012 08:50
Test
V roce 2004 obohatila Kia Motors svou paletu vozů nejmenším typem Picanto (viz test AR 11/’04), ale po sedmi letech přichází druhá generace…
Výrazně modernizovanou novou generaci, již podrobně popsanou v AR 6/’11, jsme nyní podrobili krátkodobému testu, a to typu s nejmenším zážehovým motorem 1.0 CVVT. V porovnání s předchůdcem nové Picanto sice o něco povyrostlo (délka +60 mm, rozvor +15 mm), zachovalo si však všechny vlastnosti kompaktního automobilu nejnižší třídy. Na první pohled nejnápadnější je nový, dynamičtější design, dodávající vozu uměřeně agresivnější vzhled.
Jen málo přes tři a půl metru dlouhý automobil nabízí překvapivě dost místa cestujícím i jejich zavazadlům. V prostoru předních sedadel jsme změřili šířku ve výši loktů/ ramen 1330/1300 mm a výšku stropu nad svisle neseřiditelnými sedáky 1000 mm, v obdobných místech zadních sedadel 1300/1270 mm, resp. 930 mm. Jsou‑li přední sedadla posunuta zcela vzad, nemají sice cestující za nimi příliš mnoho místa pro nohy, neboť před zadními sedáky je mezera jen 130 mm, ale po posunutí předních sedadel do střední polohy se však zvětší na uspokojivých 190 mm. Velikosti vozu je přiměřený objem zavazadlového prostoru, vymezeného vzadu 240 mm vysokým prahem. V základním uspořádání je v rovině podlahy dlouhý 500 mm, široký 990 mm a pod výklopným krytem vysoký 470 mm.
Sklopením zadních sedáků a opěradel se jeho ložná délka zvětší až na 1120 mm, uprostřed však vzniká asi 100 mm vysoký schod. Modernizace se samozřejmě dotkla také interiéru, i když stejně uspořádaného, ale s bohatší výbavou srovnatelnou s nejlepšími vozy této třídy. Nová Kia Picanto se nabízí ve čtyřech úrovních výbavy Active, Comfort, Exclusive a Sport, doplněných limitovanou sérií Edition 1, z níž byl i vyobrazený testovaný vůz. Ve standardní výbavě všech najdeme mj. palubní počítač, svisle seřiditelný volant, čelní, přední boční a okenní airbagy, úchyty Isofix na zadních sedadlech a posilovač řízení, od výbavy Comfort, resp. Edition 1 i centrální zamykání, otáčkoměr a elektrické ovládání skel předních dveří.
Náročnější zájemci si mohou vybrat z dosti bohaté nabídky mimořádné výbavy, soustředěné účelně do několika paketů za příplatkové ceny od 2000 do 20 000 Kč. Z jednotlivých prvků jmenujme alespoň stabilizační soustavu, elektrické vyhřívání předních sedadel i kůží obšitého volantu, kolenní airbag řidiče, zadní kotoučové brzdy, mlhovky, zadní parkovací asistent i elektrické ovládání zpětných zrcátek a skel zadních dveří. Interiér je dobře dílensky zpracován a uspokojuje i kvalita použitých materiálů, celkovému dojmu nijak neuškodila ani očekávaná absence měkčených plastů. Jedinou výtku máme k obtížnějšímu ovládání palubního počítače nepohodlně dosažitelným tlačítkem vyčnívajícím z rychloměru.
Konstrukci poháněcí soustavy a podvozku jsme se podrobněji věnovali již ve shora zmíněném článku a hlavní charakteristiky jsou v připojeném přehledu technických údajů. Zmiňme se však zvlášť o hlavní novince, zážehovém motoru testovaného vozu. Je jím řadový tříválec, jenž nahradil dosavadní čtyřválec takřka stejného objemu. Liší se však od něj nejen základními rozměry, ale i celohliníkovou konstrukcí, čtyřventilovým rozvodem se dvěma vačkovými hřídeli, variabilním časováním všech ventilů a samozřejmě i optimalizovaným motormanagementem. Výsledkem je zvýšení výkonu o 7 kW a točivého momentu o 9 N.m s příznivějším průběhem v nižších a středních otáčkách, vrcholícím při otáčkách o 1000 min‑1 nižších.
Významné je i snížení spotřeby paliva, a to v kombinovaném provozu o 0,6 l/ 100 km, tj. o 20 %, jakož i emisí CO2 o 21 g/km, tedy o 18 %. Nový tříválcový motor je překvapivě kultivovaný, jen při volnoběžných otáčkách se projevují vrozené vlastnosti jeho konstrukce jako větší hlučnost a mírné vibrace, kdežto v běžném provozním režimu nijak nenarušuje akustické a mechanické klima interiéru. S charakteristikou motoru je sladěna pětistupňová převodovka, lišící se však od dosavadní jen kratším prvním stupněm a naopak delším stálým převodem. V konstrukci jednotlivých skupin podvozku jsou použita vesměs řešení obvyklá u vozů této třídy. Proti předchozímu typu se změnila charakteristika odpružení ku prospěchu jízdního komfortu, poněkud překvapilo zvětšení převodu řízení, citelné zejména při parkovacích manévrech.
Jízdní vlastnosti vozu jsme si ověřili obvyklými provozními zkouškami, při nichž jsme také měřili dynamické vlastnosti a spotřebu paliva. Vcelku jsme spokojeni s chováním vozu v zatáčkách a při vyhýbacích manévrech, kdy je až do mezních situací jen lehce nedotáčivý a poměrně málo se naklání. Je rovněž překvapivě směrově stabilní, škoda jen, že nemá strmější převod řízení, které je sice lehké a uspokojivě přesné, nicméně vyžaduje větší pohyby volantem a vlivem snížené citlivosti zhoršuje kontakt řidiče s vozovkou. Ochotně se vytáčející výkonnější motor a optimalizované odstupňování přesně řazené převodovky se podílejí na zlepšení dynamiky, příjemné je i snížení spotřeby paliva a zvýšení jízdního dosahu.
S jednou náplní palivové nádrže lze i při svižné jízdě ujet až 700 kilometrů. Kia Picanto patří na našem trhu k nejlepším vozům nejnižší třídy, neboť nabízí nejen překvapivě velký a dobře vybavený interiér, ale i dobré jízdní vlastnosti a hospodárný provoz. Je sice určena především mladší generaci, ale poslouží i jako první rodinný automobil pro dva dospělé a dvě malé děti. Ti také přivítají příznivou cenu, začínající u základního typu s výbavou Active a nejmenším motorem na 194 980 Kč (v době testu a po slevě 5000 Kč). Vyobrazený vůz z limitované série Edition 1 stojí se základní výbavou 199 980 Kč; vrcholem je model Sport 1.25 CVVT/63 kW (85 k) za 349 980 Kč. Pro všechny platí sedmiletá záruka Kia Motors.
Technické údaje
MOTOR – kapalinou chlazený zážehový řadový tříválec, uložený napříč před přední nápravou; 998 cm3 (ø 71 x 84 mm); 10,5:1; 51 kW (69 k)/6200 min‑1 a 94 N.m/3500 min‑1; blok i hlava válců z hliníkové slitiny; DOHC 4V, vačkové hřídele poháněné řetězem, ventily do V ovládané hrníčkovými zdvihátky, variabilní časování Dual CVVT; vstřikování paliva řízené elektronicky společně se zapalováním; trojčinný katalyzátor výfuku se sondou lambda; chlazení s elektrickým větrákem; alternátor 14 V – 70 A, akumulátor 12 V – 40 A.h.
PŘEVODNÉ ÚSTROJÍ – jednokotoučová spojka; plně synchronizovaná pětistupňová převodovka (3,727 – 1,894 – 1,192 – 0,853 – 0,719 – Z 3,636); stálý převod 4,235; pohon předních kol.
PODVOZEK – bezrámová konstrukce s pomocným rámem vpředu; přední náprava s dolními příčnými rameny a vzpěrami McPherson, zadní náprava kliková s vlečenými rameny spojenými zkrutnou příčkou; pérování vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vpředu příčný zkrutný stabilizátor; provozní brzdy kapalinové s posilovačem, ABS a BA, vpředu kotoučové ø 241 mm s vnitřním chlazením, vzadu bubnové; parkovací brzda mechanická na zadní kola, hřebenové řízení s elektrickým posilovačem proměnného účinku, 3,4 otáčky mezi krajními rejdy; ocelová kola s ráfky 5 J x 14, pneumatiky Hankook Kinergy ECO 165/60 R 14; nouzové náhradní kolo s pneumatikou T105/70 R 14.
KAROSERIE – samonosná ocelová; dvouprostorová čtyřdveřová pětimístná s výklopnou zadní stěnou (hatchback) a variabilním zavazadlovým prostorem; součinitel odporu vzduchu cx = 0,31.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI – rozvor náprav 2385 mm, rozchod kol 1415/1420 mm; d/š/v 3595/1595/ 1480 mm; světlá výška 142 mm, hmotnost provozní/největší povolená 930/1340 kg; objem zavazadlového prostoru (VDA) 200/870 l; objem palivové nádrže 35 l. PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce) – největší rychlost 153 km/h; zrychlení 0 – 100 km/h za 14,5 s; spotřeba paliva EU 5,4/3,6/4,2 l/100 km; emise CO2 99 g/km; vnější obrysový průměr zatáčení 9,8 m.
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (1)