Náš test
KIA CEED SW 1.0 T-GDI – VELKÝ TRUMF
Lukáš Dittrich 07.01.2019 06:30
Nová Kia Ceed SW je na první pohled klasickým zástupcem kategorie kombi nižší střední třídy, nenabízejícím na první pohled žádné speciality. Fakticky ale může využít v boji s konkurencí hned několika zajímavých trumfů.
Segment kombi nižší střední třídy je na českém trhu velmi oblíbený a pečlivě sledovaný. Důvod je prostý. Právě sem spadá u nás tolik oblíbená Škoda Octavia Combi. A tak vždy, když přijde nějaký nový konkurent, vzbudí značnou pozornost. V minulém roce tento moment nastal hned dvakrát. Nejprve na trh dorazila nová generace Fordu Focus, a to samozřejmě včetně kombi (test vyšel v AR 10/’18), a nedlouho poté byla do prodeje uvedena v pořadí už třetí generace typu Kia Ceed SW.
Nová Kia Ceed (viz AR 3 a 7/’18) se světu poprvé představila minulý rok na ženevském autosalonu, kde výrobce prezentoval jak základní hatchback, tak provedení kombi. Vůz přichází s necelým dvouletým zpožděním oproti sesterskému typu Hyundai i30, takže použitá technika není příliš velkým překvapením. I tentokrát došlo na platformu s označením K2, přičemž Ceed SW (respektive Ceed obecně) převzal kompletní podvozek. Ten má v obou případech rozvor náprav 2650 mm a totožný je i rozchod kol. Protože se ale značky Kia a Hyundai dlouhodobě snaží své modely vzájemně odlišit, design je zcela jiný, což se projevuje i na mírně odlišných celkových rozměrech. Ceed SW je ve srovnání s Hyundai i30 Kombi nepatrně širší a delší.
Možná si vzpomenete, že rozvor náprav 2650 mm nabízela i druhá generace typu Ceed, ta nová ovšem dostala odlišné proporce. Přední převis je o dva centimetry kratší, zhruba o sedm centimetrů vzad se posunul A-sloupek a zadní převis se pro-táhl o 115 mm. Celkově je nové kombi delší oproti svému předchůdci téměř o deset centimetrů a zároveň je také o 23 mm nižší. Tohle všechno jsou hlavní důvody, proč Kia Ceed SW působí v současnosti mnohem dynamičtěji než dříve. I když je potřeba jedním dechem upozornit na vskutku obrovskou záď. Ta sice vypadá z některých úhlů zvláštně, ale díky své velikosti ukrývá ohromný zavazadlový prostor. Kia navíc mohla dát v tomto případě větší důraz na praktičnost, protože do své nabídky nově zařadila ještě třetí karosářskou verzi – elegantní shooting brake Proceed (viz AR 10/’18).
Jestliže je exteriér oproti Hyundai i30 výrazně odlišný, v interiéru už lze příbuznost obou typů pozorovat více. Řeč je zejména o uspořádání přední části kabiny s displejem multimediálního systému postaveným na palubní desce, jednoduchým středovým panelem a příkladnou ergonomií. Na tomto místě obvykle rozebíráme různé speciální funkce týkající se právě multimediálního systému, velikosti displejů, možnosti zobrazení a tak podobně, nový Ceed ale vlastně nic speciálního nemá. Kia mu zkrátka žádné výstřelky nedopřála, takže vás sice nemůže na první pohled ničím ohromit, ale v praxi je takové řešení naprosto skvělé. Řidič se nemusí s ničím seznamovat, neboť okamžitě ví, kde se co nachází, a to je velký trumf.
Otázka prostoru je u podobných automobilů jedním z nejdůležitějších aspektů, a právě zde najdeme drobnou slabinu třetí generace typu Ceed. Zatímco nový Ford Focus Kombi disponuje rozvorem náprav 2700 mm a Škoda Octavia 2680 mm, Ceed zůstal na svém, což se v podélném směru ve druhé řadě nutně muselo projevit. Oproti Focusu je zde pro kolena cestujících zhruba o 50 mm méně, ve srovnání se Škodou Octavia je rozdíl ještě o 10 mm -větší. Ale! Minimální prostor od sedáku k přednímu opěradlu 138 mm nakonec není špatná hodnota, pro běžně vzrostlé cestující je tu pořád místa dost, a především se najdou i oblasti, kde Kia Ceed SW své hlavní soupeře překonává. Jde zejména o šířku v úrovni loktů. Na hodnoty 1488 mm vpředu a 1478 mm vzadu nestačí ani oba zmínění soupeři, ani například Peugeot 308. Nadprůměrný je rovněž prostor pro hlavu. Zejména ve druhé řadě, kde jsme naměřili 987 mm, tedy přibližně o pět centimetrů více oproti Octavii Combi.
Další trumf třetí generace typu Ceed SW představuje velikost zavazadlového prostoru. Kia udává základní objem 625 litrů, a to by mělo být nejvíce v segmentu. Fakticky ale zrovna na tomto jediném čísle až tak moc nesejde, protože většina zástupců dané kategorie také nabízí více než 600 litrů. Rozdíly jsou spíše kosmetické. Přesto je potřeba zdůraznit jeden detail. Ceed SW tohoto rekordního čísla dosahuje, ačkoliv všechny výbavy mají ve standardu dojezdové rezervní kolo. To je ukryto pod řadou přihrádek schovaných pod dnem (opět dodávaných pro všechny výbavy bez příplatku) zarovnaným s nakládací hranou. Když sklopíte zadní opěradla, dostanete proto téměř ideálně rovnou plochu dlouhou 1356 mm. Škoda, že Kia nenabízí páčky pro odjištění zadních opěradel přímo ze zavazadlového prostoru.
Prostor pro náklad samotný nemá tak dokonale pravidelný tvar jako Focus Kombi a hlavně není tak široký. Zatímco Ford sází více na šířku než na délku, u Ceedu tomu je přesně naopak. Základní délka ložné plochy je přibližně 106 cm (na Octavii Combi ztrácí jen jeden centimetr), mezi podběhy jsme naměřili 1050 mm – o 100 mm méně ve srovnání s Focusem, ale o 50 mm více oproti u nás tolik oblíbené Škodě. Kvůli standardně dodávané rezervě a přihrádkám pod dnem (to znamená, že nelze objednat polohovatelnou podlahu) Ceed SW trochu ztrácí výškou pod roletkou. I tak je zavazadlový prostor dalším trumfem této korejsko-evropské novinky, a to nejen -pokud jde o oficiálně udávaný základní -objem.
Aktuální nabídka motorů pro třetí generaci typu Ceed SW není příliš bohatá, a hlavně v ní nenajdete žádný opravdu „rychlý“ motor. Vrcholem je přeplňovaný čtyřválec 1.4 T-GDI disponující výkonem 103 kW (140 k). Jistě, Kia nabízí pro Ceed i výkonnější šestnáctistovku, ale ta se pro karoserii kombi nedodává. Základem je atmosféricky plněný čtyřválec 1.4 CVVT (73 kW/ /100 k) a uprostřed nabídky najdete testovaný tříválec 1.0 T-GDI (88 kW/120 k). Kdo chce vznětový motor, ten může sáhnout po čtyřválci 1.6 CRDi (85 kW/115 k a 100 kW/136 k).
KE STAŽENÍ (pdf)
Tříválec řady Kappa není neznámá jednotka. V minulosti jsme ho testovali třeba v kombinaci s typem Rio (viz AR 7/’17). Aktuálně už je také tento motor samozřejmě vybaven filtrem pevných částic (GPF). Oficiální parametry zní 88 kW (120 k) a 172 N.m, zrychlení z nuly na 100 km/h by mělo proběhnout za 11,3 s a nejvyšší rychlost činí 190 km/h. Té vůz dosahuje bez větších potíží na pátý převodový stupeň. Při našem obvyklém měření dynamiky jsme dosáhli při sprintu 0–100 km/h na hodnotu 11,9 s. Rozdíl půl sekundy můžeme klidně připsat na vrub zimním pneumatikám, jež poskytují při rozjezdu horší trakci.
V běžném životě dynamika motoru postačí. Hatchbacku ovšem tento tříválec sluší lépe, protože více naložené kombi se snadno dokáže dostat na limity schopností kompaktního motoru. Nejde ani tak o vyloženě špatnou ochotu zrychlovat, pružnost nabízí litrový tříválec i při vyšším zatížení solidní, ale v takovém režimu pak rychle roste spotřeba. Při svižné jízdě není problém překonat osmilitrovou hranici. Na naší zhruba 140 km dlouhé trase pro měření spotřeby zajížděné striktně podle dopravních předpisů s rychlostními průměry kolem 85 km/h dosáhl testovaný tříválec po dotankování spotřeby 5,93 l/100 km, což je spíše průměrná hodnota. Stejnou trasu jsme absolvovali i s přeplňovanou čtrnáctistovkou v rámci testu Hyundai i30 Fastback (viz AR 6/’18), navíc doplněnou o samočinnou převodovku, a přestože nelze oba tyto vozy přímo srovnávat, z výsledku většího motoru, lepšího o 0,2 l/100 km, můžeme usuzovat, že nákupem silnější pohonné jednotky vás horší spotřeba nečeká a ve všech ostatních ohledech je agregát 1.4 T-GDI lepší než testovaný tříválec. Je silnější, kultivovanější a vůbec se k takto velkému kombi hodí více. Tím spíše, když příplatek v testované výbavě Exclusive činí 30 000 Kč. Pokud ale sháníte Ceed SW v nižších výbavách, není co řešit. Pro ty se motor 1.4 T-GDI nenabízí.
Silnější motor než testovaný tříválec by se do Ceedu SW hodil také kvůli podvozku. Ten totiž představuje další trumf tohoto automobilu, protože vám Kia na rozdíl od jiných výrobců dá na zadní nápravu víceprvkové zavěšení bez ohledu na to, jaký konkrétní agregát zvolíte. Výsledkem je příjemný mix komfortu a jistoty v zatáčkách. Celkově jde o vůz s podobným -charakterem, jaký má nový Focus, ovšem s trochu menším důrazem na sportovní stránku věci.
Kia Ceed SW třetí generace se povedla. Pravda, nenabízí vysloveně revoluční vlastnosti a dosud nevídané funkce (ve výbavě sice může být i hlídání mrtvého úhlu zrcátek, asistent pro jízdu v pruzích nebo adaptivní tempomat, ale to je dnes už zcela běžné), jako celek ovšem funguje skvěle. Je ergonomicky bezchybná, a tudíž i na řízení velice příjemná, prostorná, má velký zavazadlový prostor a kvalitní jízdní vlastnosti. S motorem 1.4 T-GDI to určitě bude vynikající vůz. Nelze se proto divit, že i Kia Ceed třetí generace postoupila do finále evropské ankety Car of the Year 2019 (COTY).
TECHNICKÉ ÚDAJE
POHÁNĚCÍ ÚSTROJÍ
Kapalinou chlazený přeplňovaný zážehový tříválec řady Kappa, uložený vpředu napříč; DOHC 4V, proměnné časování D-CVVT; elektronické přímé vstřikování; EU6d (Temp); 998 cm3; (ø 71,0 x 84,0 mm); 10,0:1; 88 kW (120 k)/6000 min-1.
PŘEVODOVKA
Šestistupňová přímo řazená převodovka (3,165 – 1,955 – 1,286 – 0,971 – 0,774 – 0,639 – Z 3,700), stálý převod 4,267. Pohon předních kol.
PODVOZEK
Samonosná ocelová pětidveřová karoserie s pomocnými rámy; všechna kola nezávisle zavěšena, vpředu příčná ramena a vzpěry MacPherson, vzadu víceprvkové zavěšení; odpružení vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči, příčné zkrutné stabilizátory; kotoučové brzdy, vpředu ø 288 x 25 mm s vnitřním chlazením, vzadu ø 272 x 10 mm; ABS/EBD/BA, ESC/
/ASR; hřebenové řízení s elektrickým posilovačem, převod řízení 12,7:1; pneumatiky Hankook Winter I*Cept rs2, 225/45 R17.
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Rozvor náprav 2650 mm, rozchod kol 1559/1567 mm; d/š/v 4600/1800/1465 mm, světlá výška 140 mm; objem zavazadlového prostoru (VDA) 625/1694 l; obrysový průměr otáčení 10,6 m; objem palivové nádrže 50 l; hmotnost pohotovostní/celková 1259/1840 kg; nebrzděný/brzděný přívěs 600/1200 kg.
PROVOZNÍ VLASTNOSTI (údaje výrobce)
Největší rychlost 190 km/h; zrychlení 0–100 km/h za 11,3 s; spotřeba paliva NEDC 6,2/4,6/5,2 l/100 km; emise CO2 120 g/km.
VÝSLEDKY MĚŘENÍ
NEJVĚTŠÍ RYCHLOST
na V. ... 190 km/h
na jedn. stupně při 6800 min-1 ... I./II./III./IV. 49/91/142/184 km/h
ZRYCHLENÍ (s) s postupným řazením při 6800 min-1
0 až 60 km/h ... 5,5 s
0 až 80 km/h ... 7,9 s
0 až 100 km/h ... 11,9 s
0 až 120 km/h ... 16,1 s
0 až 140 km/h ... 23,0 s
0 až 1000 m (konečná rychlost km/h) ... 34,2 s (161,3 km/h)
Zrychlení na jednotlivé stupně bez řazení
50 až 90 km/h ... III./IV./V. ... 6,5/8,4/11,4 s
90 až 130 km/h ... III./IV./V. ... 8,7/10,5/15,1 s
PRŮMĚRNÁ PROVOZNÍ SPOTŘEBA (l/100 km)
Na trati 144,7 km se 40% podílem dálnice při dodržování
povolených rychlostí ø 87,5 km/h ... 5,93 l/100 km
za celý test včetně dynamických měření ... 7,9 l/100 km
RYCHLOMĚR
udávaná (km/h) ... 60,0 ... 80,0 ... 100,0 ... 120,0 ... 140,0 ... 160,0
skutečná (km/h) ... 54,0 ... 73,4 ... 93,4 ... 113,2 ... 131,4 ... 151,1
chyba (%) ... 9,7 ... 8,3 ... 6,6 ... 5,7 ... 6,1 ... 5,6
Počítač kilometrů chyba ... 0,14 (%)
VNITŘNÍ ROZMĚRY
PRVNÍ/DRUHÁ ŘADA SEDADEL
Šířka ve výši loktů ... 1488/1478 mm
Šířka ve výši ramen ... 1353/1362 mm
Výška nad sedákem ... 955 až 1018/987 mm
Vzdálenost před sedákem vzadu ... 138 až 355 mm
VOLANT
Průměr/počet otáček mezi rejdy ... 357 mm/2,4
Nastavení (podélné/výškové) ... 43/56 mm
ZAVAZADLOVÝ PROSTOR
Délka (min./max.) ... 1046/1661 mm
Šířka (min./max.) ... 1052/1356 mm
Výška ... 423 mm
Výška nakládací hrany/otevřeného víka ... 644/1863 mm
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)