Náš test
Audi TT 3,2 V6
Petr Hanke 23.09.2003 00:00
|
J estliže si někdy nějaké auto zasloužilo pořádný motor, pak to bylo právě Audi TT. Pro toto výstřední kupé muselo být těch skoro pět let jeho života skutečnými muky. Nabízelo se totiž se sice výkonnými, avšak úplně běžnými přeplňovanými čtyřválci 1,8 T. Právě tato skutečnost vynikla nyní, když se představila lahůdka v podobě Audi TT 3,2 V6.
Dobrá, je pravda, že výborný motor mnohdy sám o sobě auto nedělá (o tom více později), ale zkušenosti s TT ukázaly opak. Emoce kupé TT dostávají ránu při nastartování a polechtání plynového pedálu. Šestiválec je trošku utlumený, možná více než v Alfě 147 GTA, jeho zvuk je však mužnější než třeba řadový šestiválec s nádherně křehkým a dokonale agresivním zvukem v BMW M3. Nelze říci, že by motor TT zněl špatně, jen je zkrátka méně výrazný, na druhou stranu zní stejně uvnitř jako venku.
Kompaktní vidlicový šestiválec s velmi úzkým rozevřením řad válců (pouhých 15 stupňů) na sebe nechal dlouho čekat. Obrovský rozdíl mezi ním a nejsilnější přeplňovanou verzí (225 k) stál za čekání. Nová pohonná jednotka však není hlavním lákadlem řady TT. Tato čest patří nové polosamočinné převodovce DSG (Direct Shift Gearbox), která je tak úchvatná, že zastiňuje další aspekty tohoto vozu.
Převodovka DSG je vůbec první svého druhu. Než abychom nyní sáhodlouze pitvali její konstrukci, představme si ji na příkladu. Jste na prázdné silnici, máte zařazenou dvojku a chcete řadit dál (v tomto případě máte dvě možnosti – páku voliče nebo pohodlnější tlačítka na volantu). V případě běžné mechanické převodovky (ať již s manuálním nebo automatickým ovládáním) dochází při přeřazování k určitým rázům. Ty vznikají přerušením proudu výkonu při zrychlení v okamžiku sepnutí spojky, které je samozřejmě potřebné pro přeřazení. Ani seberychlejší řidič tak nedokáže při zrychlení provést přeřazení bez toho, aby došlo k poklesu výkonu či k určitému škubnutí.
Nová převodovka DSG řeší právě tento problém. Jedná se totiž o převodové ústrojí s dvojicí spojek. Každá z nich je určena pro jednu třístupňovou „minipřevodovku“. Zatímco jedna má liché rychlostní stupně, druhá sudé. Vraťme se nyní k našemu příkladu. Zrychlujeme tedy na dvojku a chceme řadit nahoru. Podle jízdního režimu převodovka předpokládá přeřazení na vyšší rychlostní stupeň, má jej proto již zařazen, avšak jeho spojka je rozepnutá. V okamžiku, kdy jí dáme impuls, druhá spojka „trojky“ postupně převezme úkol a začne přenášet sílu motoru. Při jízdě tak nedochází k žádnému škubnutí a není ani třeba dávat nohu z plynového pedálu. Převodovka se chová stejně, i když řadíme-li z vyššího na nižší rychlostní stupeň.
S předřazenou rychlostí dokáže převodovka DSG uskutečnit přeřazení během dvou desetin sekundy – což je ohromné. Skutečnou předností však zůstává především bezchybná kvalita a jemnost řazení. Rozjezd či přeřazení neprovázejí žádné, ale skutečně žádné vibrace, což je hodně příjemné. Již jsme se zmínili o podřazování. To je vynikající jak v běžných případech, tak ve skutečně sadistických stavech, když podřazujete například ze šestky na dvojku. Jelikož jsou obě rychlosti ve stejné „půlce“ převodovky, trvá tato akce o trošku déle, kvalita řazení je však stále špičková.
Převodovka dokáže potěšit zejména při průjezdu rychlými zatáčkami, v nichž je třeba řadit, podobně jako při výjezdech do kopců. Během tohoto krátkého svezení, které jsme v TT 3,2 V6 absolvovali, lze jen těžko odhadnout, jak to vypadá se životností spojky. Můžeme však říci, že ani po rychlém svezení nebylo cítit to zvláštní ostré aroma pálící se spojky.
Přestože je převodovka DSG skutečně mistrovským technickým dílkem a vynikajícím nápadem, který se v budoucnu zcela bezpochyby rozšíří do výrobního programu i jiných automobilek, nemohu se zbavit dojmu, že vás tato technická novinka poněkud vzdaluje od řízení. Nevím, možná jsem příliš konzervativní, ale vítám skutečnost, že Audi nabízí šestiválec i s klasickou přímo řazenou převodovkou. Ještě jednou však zdůrazňuji, že to, jak převodovka DSG funguje, je zcela mimořádné.
Ostřejší vzhled, více síly, kvalitní motor a skvěle fungující převodovka přidává na působivosti modelu TT. Na druhou stranu Audi nemělo moc na výběr, do ringu sportovních kupátek totiž vstupují hned dva japonští dravci v podobě Mazdy RX-8 a Nissanu 350Z. plus: silný motor, vynikající převodovka minus: stále chybí aura skutečného sportovního auta Specifikace: Motor: zážehový V6, 3189 cm3 Nejvyšší výkon: 184 kW (250 k)/6300 min-1 Nejvyšší točivý moment: 320 N.m/2800-3200 min-1 Převodovka: 6M – DSG (dvojice spojek) Největší rychlost: 250 km/h Zrychlení: 0-100 km/h 6,4 s Kombinovaná spotřeba: 9,8 l/100 km Základní cena: v přepočtu cca 1,5 mil. Kč Podle časopisu Evo text: Richard Meaden/Petr Hanke foto: Andy Morgan zdroj: Auto rating 5/2003 |
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)