Technika
Renault Trucks – Vize budoucnosti
Branko Remek 09.01.2024 01:10
Foto: Renault Trucks
Koncem minulého století byl největší a vlastně jediný francouzský výrobce nákladních a ostatních užitkových automobilů RVI (Renault Véhicules Industrielles) začleněn pod názvem Renault Trucks do velkého švédského koncernu Volvo Group.
V tomto prostředí mu ale byla ponechána značná svoboda, a tak teprve v posledních letech se začala prosazovat koncernová strategie a částečná unifikace s výrobky Volvo Trucks. Společné již jsou třeba nápravy, převodovky nebo příslušenství. Vlastní vývoj v centrále v Lyonu se tak týká nejen vozidel, včetně jejich designu a motorů, ale v rámci společné strategie i budoucnosti dopravy. Renault Trucks již několik let nabízí řadu elektrických nákladních vozidel, kterou neustále rozšiřuje. Vloni bylo dodáno celkem 249 elektrických užitkových automobilů a dalších 613 závazně objednáno. Zatím stále nic moc, a tak Renault Trucks představil své ambice v oblasti elektromobility pod názvem E-Tech.
Foto: Renault Trucks
Výrobce plánuje, že do roku 2030 budou elektrická vozidla představovat 50 % jeho objemu výroby a do roku 2040 bude 100 % prodaných vozidel uhlíkově neutrálních. V rámci podpory těchto ambicí vstupuje značka Renault Trucks do nové éry a přináší nabídku, jež má dopravcům poskytovat komplexní podporu při jejich přechodu na uhlíkovou neutralitu. Tato nová nabídka je zaměřena na komplexní podporu zákazníků a nahrazuje současnou nabídku elektrických vozidel Z.E (Zero Emission).
Komplexní podpora elektromobility je rozdělená do čtyř fází. V počáteční fázi Renault Trucks pomáhá zákazníkům sestavit plán dekarbonizace a analyzovat a definovat jejich potřeby. Výrobce poskytuje své odborné znalosti v dostupných řešeních na trhu a s ohledem na možná omezení zákazníků. Druhá fáze je založena na rozboru aktivit zákazníka, včetně analýzy vozového parku, tras a dostupné elektrické infrastruktury v daném místě. Využitím simulačních nástrojů pomáhá při rozhodování a monitorování jejich činnosti. Po tomto rozboru Renault Trucks poskytne zákazníkovi podrobné doporučení zahrnující plán uvedení do provozu a plán snížení emisí na nejbližší roky. V další fázi Renault Trucks naprojektuje proces dekarbonizace jako nový ekosystém elektromobility. Řešení zahrnuje nabídku financování, která bere v potaz lokální a státní dotace, zahrnuje konfiguraci kompletního nákladního vozidla včetně nástavby a příslušenství, nabíjecího zařízení či smlouvy o údržbě. V této fázi pak značka zapůjčí zákazníkovi vozidlo, aby jej otestoval v reálných podmínkách. Ve čtvrté, závěrečné fázi poskytne Renault Trucks zákazníkovi podporu při zajištění instalace nabíjecích zařízení v dané lokalitě, školení řidičů a správy vozového parku. V neposlední řadě je Renault Trucks a síť jeho autorizovaných servisů připravena monitorovat vozový park zákazníka prostřednictvím propojených služeb. Ty zahrnují sledování stavu nabíjecích zařízení, jízd a spotřeby a vytváření návrhů na optimalizaci tras či plánů údržby.
Foto: Renault Trucks
Tento ambiciózní plán vyjadřuje trend a zásadní změnu ve filozofii obchodu v celé oblasti. Jde o přechod od jednoduchého prodeje vozidel včetně servisu a následného období jejich pronájmu až k prodeji dopravních služeb jako celku. Protože tento proces je dlouhodobý, musí být v přechodném období souběh starého i nového přístupu. Od roku 2020 výrobce postupně uvedl na trh řadu plně elektrických vozidel od 3,1 do 26 t. Renault Trucks rozšiřuje od prvního čtvrtletí roku 2023 nabídku elektrické řady o vozidla E-Tech s hmotností do 44 t, tedy Renault T pro regionální dopravu a Renault C pro stavební obory. Tato řada elektrických vozidel bude dostupná v konfiguraci tahač 4x2 a 6x2 a podvozek 4x2, 6x2 a 8x4. Vozidla mají být vyráběna v závodě Renault Trucks v Bourg-en-Bresse. Nové modely těžkých nákladních vozidel Renault Trucks budou vybaveny dvěma nebo třemi elektromotory poskytujícími kombinovaný výkon až 490 kW (666 k) a převodovkou Optidriver. Vozidla Renault Trucks T a C E-Tech budou vybavena třemi typy pomocných pohonů (PTO): elektrickým, elektromechanickým anebo na převodovce pro snadnější přizpůsobení jakémukoli typu nástavby, a tedy i způsobu použití. Vozidla budou mít dva až šest lithium-iontových akumulátorů s kapacitou 180 až 540 kWh. Plně nabít je bude možné za 9,5 hodiny střídavým proudem do 43 kW nebo za 2,5 hodiny stejnosměrným proudem do 250 kW. Vozidla mají mít dojezd až 300 km na jedno nabití a až 500 km s denním hodinovým mezinabíjením (250 kW).
Zatím posledním stupněm elektromobility podle vize Renaultu je studie rozvážkového vozidla projektu Oxygen (kyslík), který bude zákazníkovi nabízen v rámci řešení jeho transportních požadavků a služeb. Technické podrobnosti zatím výrobce tají, ale zřejmě je základem stávající rozvážkový E-Tech.
RVI |
Do společnosti RVI (Renault Véhicules Industrielles) byly postupně začleněny francouzské historické značky Berliet, Latil, Saviem a další. První nákladní automobil Renault, neodvozený od osobního, pochází z roku 1906. První osobní automobil, dvoumístný vozík, byl ale vyroben již v roce 1898. |
Převzato z časopisu