Technika
Dvakrát DAF XF – MX-11 versus MX-13
Milan Olšanský 05.11.2013 07:00
Downsizing – to je to, co letí, tak proč nevyzkoušet větší a menší zdvihovou variantu nejmodernějších motorů PACCAR určených pro pohon těžkých nákladních vozidel přímo v akci?
Loňská a letošní novinka v podobě motorů PACCAR MX se zdvihovým objemem 12,9 l resp. 10,8 l je rozhodně vzrušující nabídkou, která může přinést zákazníkům, provozovatelům zajímavé ekonomické výhody a výrobci samozřejmě „nehynoucí“ slávu a patřičný zisk.
Důsledně Euro VI
Nové emisní normy Euro VI již klepou velmi silně na dveře, a tak není divu, že obě dvě varianty motoru PACCAR MX jsou v emisní specifikaci očekávání věcí příštích. Kdybychom zapátrali v paměti (a nemuseli bychom nijak hluboko), osvěžili bychom si fakt, že velký šestiválce MX-13 prošel zhruba před rokem a půl ještě ve variantě Euro V, řekněme „technickým“ faceliftem. Změny se dotkly především pístů Mahle, počtu a konstrukce pístních kroužků a olejové náplně včetně její provozní teploty. Pro verzi Euro VI došlo k výraznějším úpravám. Svůj předobraz má PACCAR MX-13 Euro VI v motoru PACCAR MX EPA 10 určeném pro zákazníky na severoamerickém kontinentu. V tomto bodě je dobré připomenout poměrně zajímavý, ale ne neobvyklý marketingový tah, který svými kořeny vychází jak z reálné obchodní úvahy, tak ze zvyklostí zákazníků v USA. Za velkou louží totiž bylo odedávna zvykem specifikovat při koupi silničního tahače či těžkého nákladního vozu značku motoru. Není třeba asi vysvětlovat, že správný Američan, kterému na dvorku jeho domu vlají „hvězdy a pruhy“, vždy sáhl po americkém motoru – Detroit Diesel, Caterpillar či Cummins. Z nedlouhé historie stavby těžkých náklaďáků v USA je možno vypíchnout jen málo finálních výrobců, kteří by vydrželi vybavovat svá vozidla též svými motory (dodnes jich přežilo ještě méně). Arciamerická společnost PACCAR (Kenworth, Peterbilt, DAF) proto před časem zavětřila a motory, které jsou konstruované a vyráběné v Eindhovenu v Evropě v automobilce DAF, prozřetelně pojmenovala PACCAR. A dnes slaví poměrně zajímavé obchodní úspěchy s tím, že do svých amerických vozidel montuje své americké motory. Vtip je v tom, že americké mají prakticky jen to jméno. Zmíněné drobné intermezzo však neubírá motorům MX nic na kvalitě a provozních vlastnostech. Jak již bylo řečeno, jde o jedny z nejnovějších motorů na trhu, a proto od nich lze očekávat příkladné nákladové nároky a „moderní“ spotřebu motorové nafty, o dalších technických tekutinách nemluvě.
Menší dobrý jako větší?
Říká se: „objem ničím nenahradíš“, a pokud bych se měl sám přiznat – je to myšlenka, která je mým uším a naturelu velmi blízká. Jenže heslem doby je snižování nákladů – spořivost. A snižování zdvihového objemu je jednou z cest, jak nabídnout zákazníkům nižší provozní náklady. Také z těchto důvodů je zde PACCAR MX-11 Euro VI. Podle výrobce je průměrná spotřeba motorové nafty u MX-11 Euro VI o 3 % nižší než u MX-13 Euro VI ekvivalentního výkonu. Navíc „menší bratr“ je o celých 180 kg lehčí, což se projeví na užitečné hmotnosti vozidla, speciálně by to mělo mít vliv na stavební vozidla a tahače určené pro práci s cisternami a sily všech druhů. Dovolte opět malou odbočku. MX-13 doposud montují v Tatře do vozidel modelové řady T 158. Podle všeho, co dnes víme, je velmi pravděpodobné, že velmi brzy se v nich objeví s výhodami právě MX-11 (440 koní výkonu je pro stavební vozidla až dost). Ale zpět k hmotnostní výhodě. I když je silniční tahač DAF XF s MX-13 Euro VI pouze o 90 kg na vlastní hmotnosti těžší než XF 105 Euro V, je lehčí MX-11 zajímavým řešením i v tomto segmentu.
Skoro k porovnání
Pro porovnání dojmů z jízdy s tahačem DAF XF vybaveným motorem MX-11 Euro VI resp. MX-13 Euro VI jsem měl k dispozici dvě novoučké jízdní soupravy. První se standardním návěsem dálkové mezinárodní dopravy a tahačem FT XF 460 s motorem MX-13 Euro VI a druhou s cisternovým návěsem s tahačem FT XF 440 s motorem MX-11 Euro VI. Obě dvě plně naložené na celkovou hmotnost 40 t. „Vetší bratr“ měl Super Space Cab a převod v nápravě 2,64, „menší bratr“ pouze Space Cab a převod v nápravě 2,53. Ostatní vybavení prakticky stejné včetně automatizované převodovky AS Tronic DD jen s rozdílem dimenzování dle točivého momentu, který se lišil o 200 N.m, samozřejmě ve prospěch většího motoru, ostatně i maximální výkon byl o 20 k rozdílný. Nejednoduchosti posouzení obou variant ještě přispěl fakt, že zkušební jízdy proběhly na území Holandska a Belgie v rovinatých regionech (ostatně v Holandsku aby jsi kopec vůbec pohledal). Nejvýrazněji se tedy rozdíl u obou souprav co se týká motoru projevil při akceleracích, speciálně při výjezdů z kruhových objezdů, kterých je zde všude požehnaně. I když tahač s MX-11 Euro VI měl lehčí převod ve hnané nápravě, v dynamice zmiňovaných výjezdů drobně zaostával. Na druhou stranu je třeba přiznat, že v rámci šetření provozních nákladů není „grajdání betonovou“ nohou na pedál akcelerátoru zrovna to, co by dnes letělo.
Je větší vždy lepší?
Podle palubního počítače to vypadalo, že se spotřebou motorové nafty by mohl mít výrobce pravdu. Avšak zrovna tento ukazatel opravdu více než na „pravidlech hry“ závisí na ochotě a schopnostech řidiče. Snažil jsem se tedy při každé z jízd dosáhnout co nejvyšší procento spokojenosti elektronického mozku vozu. Ohodnocení předvídavosti jízdy na 80 % až 82 % je zřejmě nižší solidní průměr, ale i ten vyžaduje „vkusně a elegantně“ pracovat s motorovou brzdou a retardérem – což samozřejmě přináší jak snížené celkové provozní náklady, tak na to konto, též šikovnou spotřebu paliva. Kromě již zmíněné hmotnostní výhody a snížení spotřeby cca o 3 % oproti velkému motoru jsem měl pocit, že další, a řekněme jednou z rozhodujících výhod, by měla být i nižší koncová cena vozu. Z tohoto omylu mě trochu vyléčila rozprava s odpovědnými pracovníky automobilky. Avšak jednotliví importéři a hlavně dealeři si jistě budou vědět s předvedením všech výhod vozů s motory MX-11 rady. Jsem si téměř jist, že podstatnější rozdíl v jízdních vlastnostech vozů DAF XF s motorem MX-11 Euro VI nebo MX-13 Euro VI by vynikl na cestách přes Alpy či Pyreneje. I tak je ovšem výrobci potřeba k novému motoru pogratulovat, i když „objem ničím nenahradíš“!
Převzato z časopisu