Představujeme
Trolejbusy –Trolejbus Iveco Crealis Neo 18 (Škoda)
Jan Neuman 28.01.2015 06:15
V září 2014 jsme informovali o zajímavých kloubových trolejbusech pro italské město Bologna, kterých bude vyrobeno 49 kusů.
Teď se k trolejbusům Iveco Crealis Neo 18 vracíme podrobnějším popisem. Vozidlo vzniká spoluprací společnosti Iveco (přesně Iveco France) s plzeňskou Škodou Electric. Rozdělení podílu jednotlivých společností na projektu je klasický, Iveco dodává vozidlo využívající karoserii autobusu Crealis Neo, Škoda pak kompletní elektrovýzbroj. Crealis Neo není zcela nový produkt, ale jedná se o facelift karoserie kloubového vozu Iveco Citelis, konkrétně předního čela. Plně nízkopodlažní trolejbusy Iveco Crealis Neo tedy vycházejí z modelu Škoda 25 Tr Citelis, což je dobře patrné při pohledu na zadní partii vozu. Rozdíly mezi modely Crealis Neo a Citelis jsou kupříkladu v celkové délce (18 235 mm Crealis, 17 900 mm Citelis), jiná je ještě hmotnost (20 600 kg, 20 300 kg) a také celková obsaditelnost: 140 osob Crealis (29 sedících a 111 stojících), 150 Citelis.
V Crealisu se použil nový trakční motor, nový program řídící jednotky a v neposlední řadě i nový dieselgenerátor Kirsch (jízda mimo trolejové vedení), jehož spalovací motor splňuje emisní normu Euro 6 apod. Čtyřdveřové trolejbusy pro Bolognu mají klimatizaci i v prostoru cestujících, a bez zajímavosti není ani automatické optické navádění vozu do zastávek, které pracuje s tolerancí 5 cm. Teď se podívejme i na pozoruhodnou historii zrodu trolejbusu. V Bologni vznikl projekt páteřních trolejbusových linek, na kterých mělo dle výsledku výběrového řízení z roku 2004 jezdit 49 kloubových vozů Civis od společnosti Irisbus. Trolejbus Civis dostal (mimo jiné) automatické optické navádění v celé délce linky, kdy je trolejbus automaticky řízen nejen během jízdy v přímém směru, ale i při zatáčení. K navádění vozu se použilo nově vytvořené vodorovné značení na komunikacích. Z mnoha různých důvodů dostala Bologna první dvě vozidla Civis až v roce 2008, a hned během testů automatického navádění vznikly pochybnosti o spolehlivosti zařízení. Aby tedy nebyla ohrožena bezpečnost cestujících, jezdilo se jenom sníženou rychlostí. Vyjma nízké cestovní rychlosti se kritizovala i vysoká hmotnost vozu, či stanoviště řidiče umístěné uprostřed čela vozidla apod. V roce 2011 pak magistrát města celý projekt Civis pozastavil, neboť schopnosti automatického naváděcího systému neodpovídalo zadání a potřebám, vozidla tak nebyla uznána za schopná bezpečného provozu. V tu dobu již bylo dodáno všech 49 vozidel Irisbus Civis, která ovšem jenom stála ve vozovně a do pravidelného provozu nikdy nebyla nasazena. Zmíněnou nepříjemnou situaci vyřešila v roce 2012 nová smlouva mezi městem Bologna a Irisbusem, kterou Irisbus nahradí 49 trolejbusů Civis, stejným počtem trolejbusů Crealis Neo. Jejich automatické navádění se ovšem zredukovalo pouze na vedení vozu během zajíždění do zastávek. Bologna je prvním městem, kde budou jezdit trolejbusy využívající karoserii autobusů Iveco Crealis Neo.
Převzato z časopisu