Představujeme
AUTOBUSY IVECO URBANWAY NA ZEMNÍ PLYN
Jan Neuman 14.03.2019 05:36
Technika
V tuzemsku již existuje celá řada provozovatelů hromadné dopravy vybavených autobusy na stlačený zemní plyn.
Takové autobusy dodává většina producentů této komodity, výjimkou tak není ani společnost Iveco Bus. Ta má ve výrobním programu vozy s pohonem CNG především v produktové řadě Urbanway. V této řadě existují plynové varianty ve všech délkových verzích, tedy sólové s délkou 10 460 mm (10,5m CNG), 12 000 mm (12m CNG) a kloubové 17 910 mm (18m CNG). My se budeme věnovat těm posledně jmenovaným, tedy kloubovým variantám, které provozuje DP města Brna. Zmíněné kloubové autobusy si zaslouží větší pozornost i proto, že v tuzemsku zatím nejsou příliš rozšířeny. Autobusy Urbanway 18m CNG (může být uváděný i jako Urbanway 18m Natural Power) pohání jeden z modelů šestiválcových řadových motorů Cursor 8 vyráběných společností FPT (Fiat Powertrain Technologies). Použitý Cursor 8 CNG má vrtání 115 mm, zdvih 125 mm, zdvihový objem 7800 cm3 a výkon 243 kW. Oproti naftovým verzím, které mají v nabídce motory s výkonem 265 a 294 kW, nemají plynové hnací jednotky k dispozici jinou výkonovou variantu. Jinak mohou zmíněné motory Cursor 8 CNG také spalovat bioplyn (bez jakýchkoliv úprav). Vývod výfuku motoru je veden k vozovce (Brno), může být ale vyveden i na střechu. Výkon motoru se na zadní nápravu přenáší přes automatické převodovky ZF s funkcí TopoDyn, nebo Voith s funkcí SensoTop. Funkce TopoDyn a SensoTop během jízdy automaticky aktivují nejefektivnější program řazení v závislosti na topografii trasy (závislost na sklonu terénu při stoupání či naopak klesání apod.).
Všeobecně mají autobusy Urbanway k dispozici plynové nádrže ve dvou alternativách materiálového provedení. První typ nádrže nese označení CNG 3, má hliníkovou nebo ocelovou vložku opředenou uhlíkovými vlákny a objem 155 litrů. Druhým provedením nádrží je typ CNG 4, ty mají vlivem použití plastové vložky nižší hmotnost, ale jejich objem je o 1 litr menší, tedy 154 l. Typ použitých nádrží si volí uživatel, v obou případech se plní tlakem 20 MPa. Na střeše kloubového autobusu je příčně instalováno deset nádrží (6+4), šest nádrží se nachází před kloubovým spojením článků, čtyři nádrže jsou za kloubovým spojením. Celkový objem nádrží má tedy hodnotu 1550 nebo 1540 l. Brněnský DP zvolil variantu nádrží CNG 4 s objemem 1550 l, které pojmou 1225 kg CNG. Na jedno naplnění nádrží pak Urbanway 18m CNG ujede 350–400 km. Kloubový Urbanway má v nabídce dvě možnosti počtu dveří, a to čtvery (Brno) nebo troje. Všechny jsou dvojdílné, mají šířku 1200 mm a lze volit jejich ovládání pneu-matické, případně elektrické (Brno). Standardně se dveřní křídla otevírají dovnitř (Brno), ale existuje možnost použít dveře posuvné, otevírané ven podél karoserie. Ty ovšem nelze aplikovat na přední (první) dveře. Plošina pro vozíčkáře je proti druhým dveřím a má ruční ovládání (Brno), ale v nabídce existuje i ovládání elektrické. Nástupní výšky jsou tři, 320 mm u předních dveří, 330 mm u druhých a třetích, 340 mm u zadních (čtvrtých). Uvádění obsaditelností je vždy problematické, neboť poměr sedící/stojící má proměnlivou hodnotu dle požadavku zákazníka a místních předpisů. Výrobce u autobusu Urban-way 18m CNG uvádí max. celkovou obsaditelnost 163 osob, přičemž v případě čtyřdveřového modelu je počet sedaček udáván v rozmezí 29 až 46. U konkrétního dopravce (DP Brno) má autobus 39 sedaček a pojme ještě 90 stojících cestujících, celkově tak autobus přepraví 129 osob. Sedačka řidiče je pro větší pocit bezpečí a lepší výhled z vozidla záměrně umístěna na vyvýšené podestě, přístupné dvěma schody. Celý interiér vozidla je plně klimatizovaný, čímž se autobusy Urbanway 18m CNG staly prvními dopravními prostředky v brněnském DP vybavené touto technologií přímo od výrobce. Klimatizaci zajišťují dvě jednotky značky Eberspächer, jedna pro přední a druhá pro zadní článek, obě se nacházejí na střeše autobusu. Klimatizace zatím není standardní výbavou, dodává se na přání zákazníka, stejně jako elektrické ovládání střešních ventilací (Brno), které je běžně ruční.
Plynové kloubové autobusy Urbanway mají rozvor náprav 5355 + 6675 mm, rozchod kol vpředu 2087 mm, vzadu 1870 mm, délku 17 910 mm a šířku 2500 mm. Tyto parametry jsou totožné s rozměry vozu s naftovým motorem. Rozdílnou hodnotu má výška autobusu, kterou ovlivňuje instalace nádrží na CNG, plynové varianty jsou tak oproti naftovým vyšší o 235 mm. Vnější výška plynového vozu je tedy 3301 mm a naftového 3066 mm, vnitřní výšky mají v obou případech hodnotu 2378 mm. Zmíněná vyšší vnější výška autobusů Urbanway 18m CNG může určitým způsobem komplikovat jejich nasazování na linky, neboť na některých trasách jsou nižší mosty, pod které se nevejdou. Max. povolená celková hmotnost kloubového vozidla má hodnotu 30 000 kg, tu konkrétní pak ovlivňují místní předpisy. Max. rychlost brněnských vozů je 80 km/h, použitím jiné převodovky s odlišnými převody ji lze zvýšit na 90 km/h. Pro zajímavost také uvádíme cenu jednoho brněnského autobusu Urbanway 18m CNG, za který se zaplatilo 8 862 000 Kč. Ovšem při nákupu zmiňovaných vozidel získal dopravní podnik dotaci z evropských fondů na 85 % ceny, tedy při počtu 44 autobusů velice podstatnou částku. Dotace jsou také jedním z hlavních důvodů, proč se plynové autobusy pořizují. Druhý se pak týká ceny paliva, kdy má CNG velice nízkou spotřební daň a provoz tedy vychází levněji, otázkou je, jak dlouho si nízkou daň udrží. Jinak mají plynové autobusy vyšší pořizovací cenu než vůz s naftovým motorem a také je nákladnější jejich údržba. Mnohdy výrazným způsoben zdůrazňovaná ekologičnost nemá opodstatnění, neboť jak známo, naftové i plynové vozidlo musí splňovat stejnou emisní normu Euro 6.
Převzato z časopisu