Představujeme
Těžké speciály – Zemědělec kopřivnický
Milan Olšanský 10.07.2014 07:30
Jedním z dobrých důkazů schopnosti značky Tatra připravit speciál na přání zákazníka s vysokou mírou využití komponentů a konstrukčních skupin původní středněsériové výroby je zemědělský Phoenix.
Na základě požadavků Rolnické společnosti Lesonice vznikly v nedávné době v automobilce Tatra Trucks, a.s. minimálně dva prototypy tzv. Agrotahačů T 158-8P5R33.311 6x6.1R, které jsou součástí zamýšlené malé série (nicméně záleží na budoucí zákaznické oblíbenosti) těžkých nákladních vozidel homologovaných jako vozidla kategorie T (traktory – zemědělské nebo lesnické).
Technicky a legislativně
Jako taková, mají tato vozidla pro své majitele, provozovatele či řidiče několik neoddiskutovatelných výhod. Ty lze rozdělit minimálně do dvou skupin: technické a legislativní. Mezi ty první patří bez pochyby skvělé jízdní vlastnosti vozidel tatrovácké koncepce (netřeba jistě vysvětlovat jak je to s centrální nosnou rourou a nezávisle zavěšenými a odpruženými poloosami a tzv. plněpohonným systémem), které Agrotahače prokazují jak na zpevněných, tak, a to především, nezpevněných komunikacích či v původním terénu jakékoliv míry obtížnosti či, v našem případě, na polích, lukách a v hájích české krajiny. Mezi výhody legislativní patří především: absence tachografu, možnost čerpat zemědělské dotace při pořízení vozidla, možnost provozovat vůz na tzv. zelenou naftu, možnost posadit za volant až 44 t těžké soupravy řidiče již od 17 let stáří (stačí totiž řidičské oprávnění T, resp. T+E) a další. Z výše uvedeného vyplývá, že T 158 Agrotahač či jen jednoduše AGRO může být velmi zajímavým produktem pro relativně širokou zákaznickou skupinu. Vlastně to není žádný převratný „vynález“ podobná vozidla se stejnou homologací mají ve své nabídce i světoví finální výrobci těžkých nákladních vozidel, např. Mercedes-Benz nebo MAN.
Konstrukční fištrón
K technické vyspělosti, originalitě konstrukce a dlouhými desetiletími prověřené „správné tatrovácké cestě“ je třeba ještě přičíst, dnes již klasickou, vysokou míru schopnosti technického vývoje a konstrukce nejstarší české automobilky, připravovat speciály při zachování vysoké míry standardizace se sériovou výrobou. Jestli totiž může někdo vůbec něco tatrovákům vyčítat v jejich pracovním nasazení, tak to rozhodně není invence vývoje ani fortel dělníků. Pracovitost zaměstnancům společnosti, druhdy Tatra, dnes Tatra Trucks upřít při pohledu na širokou nabídku těžkých nákladních vozidel a speciálů z nich vycházejících rozhodně nelze. Při této příležitosti je dobré také říci, že do skupiny vozidel Tatra Phoenix schválených či schvalovaných (prozatím individuálně, nicméně později s náběhem motorů Euro VI nepochybujme o tzv. Globální homologaci) do kategorie T patří již dnes vozidla podvozkových konfigurací 4x4, 6x6, 8x8 i 8x8 (1+3) s různým počtem řízených náprav a osazených různými převodovkami, manuálně řazenou ZF 16S2530, automatizovanou ZF16S2630 AS Tronic nebo automatickou Allison 4500 s hydrodynamickým měničem. Stejně tak se na nápravách vozidel mohou objevit různá kola, nicméně zemědělci se asi nejvíce přiklánějí ke kolům s pneumatikami rozměrů 500/60 R22,5‘‘ vpředu a 600/60 R22,5‘‘ vzadu v případě jednomontáže.
Etalon Agrotahače
Tatra 158-8P5R33.311 Phoenix 6x6.1R/Agrotahač vychází z tatrovácké koncepce vozidla, kterou před několika lety kopřivničtí umně zkombinovali s komponenty zahraniční provenience, konkrétně s kabinou DAF CF, motorem PACCAR MX a nově s automatickou převodovkou Allison. Motor je téměř třináctilitrový (12,9 l) s maximálním výkonem 340 kW/462 k při 1500–1900 min-1 a maximálním točivým momentem 2300 N.m při 1000–1400 min-1. Emisní specifikace Euro V (SCR systém). Výfuková brzda o výkonu 165 kW při 2100 min-1 by mohla být na přání doplněna intardérem. Za automatickou převodovkou Allison 4500 je dvoustupňová přídavná převodovka Tatra 2.30 TRK řaditelná za klidu. Odpružení všech tří náprav je realizováno vzduchovými měchy, na zadních nápravách jsou měchy doplněny mechanickými pružinami tak, že dávají dohromady systém King Frame. Na přední nápravě jsou kotoučové brzdy, na zadních nápravách bubnové. Vůz je vybaven elektronickými asistenčními systémy ESP, ASR, EBS a ABS. Kabina je chráněna systémem ROPS/FOPS a osazena klimatizací. Hnaná kola všech tří náprav, řízená přední a poslední zadní náprava.
Převzato z časopisu