Představujeme
Těžká nákladní vozidla – Výběhový typ?!
Milan Olšanský 04.06.2015 05:11
Tatra Jamal EVO III, kterou Stanislav Matějovský nechal připravit pro závodní sezonu 2002, prošla ve vývojových dílnách kopřivnické Tatry podstatnými změnami.
Nejvýznamnější změnou závodní Tatry Jamal evoluční verze III oproti vozu z předcházejícího roku byla instalace nového motoru typového označení SMR 126 R s maximálním výkonem 1250 k a točivým momentem na hranici 5100 N.m.
Celá řada změn
Předcházející mistrovská sezona 2001 se ve sportovním životě Stanislava Matějovského odrazila celou řadou změn. Z těch nejlepších je třeba jmenovat rozhodnutí smluvního sportovního partnera týmu P. A. Müllera o zadání stavby dalších dvou identických závodních vozů Tatra Jamal EVO III kopřivnické automobilce Tatra, a.s., které v sezoně 2002 měli pilotovat smluvní jezdci, Francouz Alain Ferté a Švýcar Markus Bösiger. Do roku 2002 tak vstoupily hned tři závodní Jamaly. Ve statistice prodejů figurují tato vozidla jako T 163-3GENK5 (2 ks). S těmito dvěma kusy se tedy prozatím konečná produkce vozidel T 163 dříve Jamal vyšplhala na 1704 kusů – poznámka autora. Další podstatnou změnou bylo vytvoření továrního týmu Tatra Truck Racing Team. Informace o poměrně překvapivém kroku byla prezentována na veřejnosti v dubnu roku 2002. Nový vlastník americká firma SDC Miloty K. Srkala, která získala společnost Tatra, a.s. od státu na konci roku 2001 a v níž byl předsedou představenstva a generálním ředitelem Ronald Adams, viděl v tomto kroku příslib dalších sportovních a obchodních úspěchů značky Tatra.
V silnější třídě vozů Evropského poháru tahačů na okruzích označované jako Super Race Truck v sezoně 2002 měla značka Tatra největší zastoupení – tři vozy proti dvěma truckům Buggyra, dvěma značky CAT, dvěma značky DAF, jednomu Renaultu a jednomu Volvu. Tatra Jamal EVO III se v roce 2002 dostala poprvé na stupně vítězů, a to hned ve vítězném double, ve třetím závodě sezony na okruhu Paula Armagnaca v Nogaru, a to díky Markusi Bösigerovi a Alainu Ferté. Bösiger vyhrál též ve finském Alastaru. Do následujícího závodu v severočeském Mostě se Matějovský výrazně těšil, mělo to být poslední závodní klání trucků na území České republiky, kterého se chtěl zúčastnit. Sezona 2002 byla jeho poslední co se týká aktivního závodění. Jenže vše bylo jinak. Matějovský si před závody v Mostě poranil při pomoci odklízení následků ničivých povodní v Zálezlicích pravou nohu a bylo po závodění. Volant jeho Tatry převzal pro téměř celý zbytek sezony Ludovic Faure. Stanislav Matějovský se vrátil za volant Tatry až v rámci posledního závodu sezonu na německém Lausitzringu.
Vrchol evoluce
Pro sezonu 2003 připravil Matějovský změnu v názvu týmu. Přidal se nový partner a vznikl Tatra Prima Truck Team. Také nechal postavit nový závodní vůz Tatra Jamal EVO IV a za volant posadil osmnáctiletého Adama Lacka. Jako testovací jezdec jezdil jeho sedmnáctiletý syn Michal. Měl to být začátek dalšího, tentokrát dvouletého projektu – uvedení nejmladšího jezdce startovního pole Truckracingu Adama Lacka. Cíl byl jasný: v první polovině sezony 2003 sbírat zkušenosti, v druhé polovině body a sem tam pódium a v roce 2004 vyhrát celé Mistrovství Evropy. Plán ambiciózní, ale: „malý je ten, kdo klade si jen malé cíle.“ Dvě původní Tatry Jamal EVO III vyrobené pro loňskou sezonu (2002) na kšeft pro zahraniční zákazníky byly týmem Deutsche Post World Net Truckteam přestavěny na speciály označené jako PAM 03 MAN. Motor opět MAN, ale karosérie jiná – trambusový MAN. Za volanty se objevili známí piloti Fin Harri Luostarinen a Němec Marcus Oestreich. V devíti závodních víkendech se tři piloti roudnických Buggyr (Gerd Körber, David Vršecký, Antonio Albacete), dva se speciály PAM 03 MAN (exTatra Jamal EVO III, Harri Luostarinen, Marcus Oestreich) a po jednom jezdící s vozem Tatra EVO IV (Adam Lacko), DAF (Jean Pierre Stadler) a Volvo (Maurice Monfrino) poprali o konečné pořadí, které ovládl miláček německých a českých fanoušků okruhového sportu Němec Gerd Körber. Adam Lacko s kanárkově žlutou Tatrou skončil na pátém místě celkově, zatímco skvělý Oestreich se stačil s exTatrou, nyní speciál PAM 03 MAN vklínit na druhé místo mezi excelentně jedoucí Buggyry.
V cizích službách
Přesto, že původní plán Matějovského týmu Tatra Prima byl dvouletý, do sezony 2004 již závodní Tatra Jamal nevyjela. To však neplatí o dvou původních Tatrách Jamal EVO III přestavěných pro sezonu 2003 na speciály PAM 03 MAN. Oba dva vozy týmu Deutsche Post World Net Truckteam znovu přestavěl, tentokrát do siluety VW Titan – s krátkou velmi ošklivou přední kapotou. K Marcusi Oestreichovi tým angažoval dalšího Němce Ralfa Druckenmüllera, a protože v sezoně 2004 již za Buggyru nejezdil Gerd Körber, titul Mistra Evropy vybojoval ambiciózní Oestreich s Volkswagenem. Tatra Jamal, alespoň tedy její původní podvozek postavený v roce 2002 v Kopřivnici v prototypové dílně automobilky Tatra, a.s. se tak opět dostal na stupínek nejvyšší. Ralf Druckenmüller s druhou exTatrou skončil v konečné klasifikaci pátý.
VW Titan = exTatra Jamal EVO III
V sezoně 2005 se jel FIA Evropský pohár tahačů (FIA European Cup) na okruzích naposledy, dále to bylo již plnohodnotné FIA Mistrovství Evropy (FIA European Championship), a také to bylo naposledy, co na tratích evropských okruhů zaburácely motory vozů kategorie Super Race Truck. A protože roudnická Buggyra přesunula své aktivity do kategorie Race Truck, zůstaly mezi posledními třemi mohykány silné kategorie pouze dva jezdci týmu Deutsche Post World Net Truckracing Marcus Oestreich a Ralf Druckenmüller se speciály VW Titan (exTatra Jamal EVO III a poté exPAM 03 MAN) a Francouz Michael Bassanelli s týmem CCV, který honil po závodních okruzích obstarožní DAF. Bassanelli byl jen do počtu, a tak si to kluci z Deutsche Post rozdali mezi sebou a snad, aby se dostalo také na toho druhého, mistrovský titul pro sezonu 2005 vybojoval v umírající kategorii Super Race Truck Ralf Druckenmüller. A to bylo naposledy, co se alespoň část okruhové Tatry Jamal ukázala na evropských okruzích v plném nasazení.
Ale ani to ještě není konec pohádky s názvem okruhová Tatra Jamal. Ze strany Stanislava Matějovského šlo o skvěle zvládnutý manažerský projekt. Nejen, že dokázal z Tatry, původně státní jalové krávy, vymámil tele v podobě konstrukční spolupráce, technického zázemí a nakonec i dodavatelského partnerství. Ale po druhé privatizaci firmy Tatra, a.s. v roce 2001 dokonce dokázal nového majitele Milotu K. Srkala přesvědčit k založení továrního týmu Tatra Truck Racing Team se solidní tovární finanční podporou v řádu milionů korun. Ani poté, co byla společnost Miloty K. Srkala SDC nucena přenechat firmu Tatra, a.s. svému mecenáši stojícímu od samotného začátku transakce v pozadí, americké firmě Terex a továrnímu okruhovému závodění byla učiněna rázná přítrž, nesložil ruce do klína. Počkal dva tři roky a v červenci 2007 prodal svůj poslední speciál Tatra Jamal EVO IV do automobilky, které tehdy vládl z postu předsedy představenstva, generálního ředitele a představitele majitelů Ronald Adams, původně ředitel firmy Miloty K. Srkala, za nezanedbatelných 100 000 USD.
Poté se kanárkově žlutý okruhový speciál Tatra Jamal EVO IV ukázal několikrát na akcích pořádaných automobilkou, dokonce jej někteří ze zkušebních jezdců firmy, většinou Petr Gilar, občas prohnali po rychlostním okruhu továrního polygonu. Ale protože provoz závodního speciálu není jen tak a navíc nejde jen o palivo a spotřební materiál, ale také o případné náhradní díly, dnes Tatra Jamal EVO IV poslušně stojí v depozitu automobilky Tatra Trucks a.s. a pokud se nestane něco nečekaného, již těžko její motor MAN zavrčí.
Zvonec, pohádky konec
Projekt okruhového speciálu Tatra Jamal byl od samotného počátku extrémně zajímavý. Nejen, že přinesl jistou míru vzrušení do okruhového závodění nejtěžších speciálů, ale znamenal pro všechny, kteří se na něm jakýmkoliv způsobem podíleli, radost. Díky vizi a silné vůli Stanislava Matějovského značka Tatra získala nejen velmi zajímavý a pro její produkci neobvyklý titul Mistra Evropy, ale mohla opět dokázat, že i v nelehkých podmínkách a při vývoji zcela nové konstrukce dokáže nejen překvapit, ale hlavně uspět v silné konkurenci. Podobný moment se dnes jen těžko bude opakovat. Jsem si téměř jist, že na rychlostních okruzích oficiálně uvidíme v budoucnu značku Tatra jen velmi těžko. Také proto byla řada okruhových Jamalů zcela výjimečnou záležitostí.
Převzato z časopisu