Představujeme
Testovací okruh Lommel – Testování s Fordem v belgickém Lommelu
Jiří Štěpánek 14.09.2015 05:28
V rámci celoročních oslav padesátiletého jubilea legendární dodávky Ford Transit uspořádal Ford zajímavou akci na testovacím okruhu v Lommelu.
Vybraní evropští motorističtí novináři měli možnost si ověřit na náročné testovací trati vlastnosti dodávek pod jménem Ford. V testovacím areálu, který patří Fordu, se mimo jiné provádějí extrémní zátěžové testy nových Fordů Transit všech kategorií. Areál, který se nachází uprostřed lesnaté krajiny, je plně vytížen čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu, 355 dní v roce a samozřejmě se tam netestují pouze automobily značky Ford, ale testovací jízdy si pronajímají i další světové značky. Testovací areál v Lommelu patří k největším testovacím centrům nových automobilů na světě. Novináři si mohli osobně vyzkoušet, čím musí každý automobil Ford Transit projít předtím, než se dostane na trh. V areálu je 80 km silnic, které mají různé povrchy, a samozřejmě tam najdeme českou silnici plnou děr, která dá každému vozu zabrat, dále perfektní vysokorychlostní sklopený ovál, dálniční úsek, velmi členitý úsek připomínající horské silničky a technický okruh, kde lze vyzkoušet manévrovatelnou a brzdnou dráhu. Na testovacím okruhu zkouší 200 testovacích jezdců celý rok bez přestávky s výjimkou deseti belgických státních svátků odolnost nových Fordů. Testovací centrum slaví letos jako Ford Transit padesátileté jubileum a bylo otevřeno v roce 1965.
Úvodní prezentace byla zaměřena na historii okruhu a představení jednotlivých sekcí testovací trati. Mohli jsme si prohlédnout Transity jednotlivých období od nejstaršího z roku 1965 po nejnovější modely z letošního roku. Velkou pozornost budil bledě modrý krasavec první generace a zajímavá byla sanitní nástavba Transitu druhé generace. V první části testování jsme si mohli osobně vyzkoušet všechny modely Transitů od nejmenšího Connectu až po veliký Ford Transit. Byly k dispozici velký Transit, Transit Courier, Transit Connect, Tourneo Custom na pohon LPG a Transit Bus na LPG. Svezl jsem se například s vozem Tourneo Connect s litrovým motorem EcoBoost a jízda s ním byla velmi příjemná. I největší Ford Transit s plnou zátěží byl docela dobře ovladatelný a snadno manévrovatelný. Automobil Tourneo Custom je devítimístný minibus, který poskytuje pohodlí posádce a řidič si komfortem připadá jako v osobním voze. Mohli jsme se seznámit i s vozem Transit Connect v americké specifikaci, který poháněl čtyřválcový motor o objemu 2,5 litru, o výkonu 169 koní a měl šestistupňovou automatickou převodovku.
Absolvoval jsem testování odolnosti s modelem Tourneo Custom. Hlavní podstatou testování je, že musí celou životnost vozu (přibližně 500 000 km) stáhnout do 50 000 km, což se podaří pouze tvrdým a extrémním testováním automobilu. Testování trvalo téměř jednu hodinu, přičemž jsme projeli všechna stanoviště. Jinak testovací řidiči musí strávit na jednom úseku i několik hodin. Na technické trati řadí testovací řidič další rychlostní stupeň vždy až ve 4000 otáčkách. Řidič jel docela rychle a vždy jednou za čas zastavil a vypnul motor pro zkoušku životnosti turbodmychadla. Poté následovala rychlostní zkouška a vůz s výkonem 114 kW dosáhl rychlosti 185 km/h. již na pátý rychlostní stupeň. Další zkouška proběhla na šotolinovém povrchu. Vyzkoušela se mimo jiné funkce ESP, neboť na sypkém povrchu jde vůz často do skluzu. Na dvou místech trati byla i místa pro vyzkoušení funkce ABS, kde řidič natvrdo zabrzdil. Podobnou tratí jsme projeli ještě později ale s jemnějším pískovým povrchem, kde se prováděly podobné zkoušky jako na šotolinovém úseku. Zajímavostí byl úsek se jmény států, odkud byly jednotlivé povrchy. Takže jsme jeli ve Velké Británii, Německu a v USA. Nejvíce se rozbitým silnicím nižší třídy v České republice blížila Velká Británie. A následovaly horské úseky, kde testovací řidič vyzkoušel rozjezdy do prudkého svahu i fungování ruční brzdy. Další test již byl drsnější po silnici složené z velkých kamenů, kde se testovala funkce ABS. Vozidlo při jízdě hodně nadskakovalo a karoserie vrzala a kroutila a najednou řidič okamžitě a naplno zabrzdil, přičemž automobil vydával zlověstné zvuky – a pak následoval zase ostrý rozjezd. Naštěstí jsem podobné zkoušky absolvoval jen dvakrát, zatímco testovací řidiči musí některé úseky absolvovat v neuvěřitelném počtu až 1500krát. A to součástí testů jsou i přejezdy obrubníků a propadlých kanálů s ostrými hranami v rychlosti 70 km/h. Je obdivuhodné, že to testovaný automobil a také řidič vydrží a podle informací od testovacích řidičů prý nemusí vyměňovat žádné podvozkové díly, a dokonce tuto tvrdou řeholi musí vydržet i pneumatiky.
Samozřejmě na konci testovacího kolečka jsou boky běhounu zcela hladké bez nápisů výrobce tak, jak se guma neustále deformuje. Při testu jsme vjeli i do solné lázně a vůz prošel i solnou sprchou aby se ukázalo jak je podvozek a karoserie chráněna proti korozi. Dalším úkolem byl průjezd bahenním úsekem. Na kluzných fóliích se kontrolovala trakce, různá klopení, křížení karoserie a podobně. Jako třešničku na dortu připravili organizátoři test odolnosti nejen auta ale i posádky. Automobil Ford Transit 150, který je určen pro americký trh s výkonným motorem 3.5 V6 EcoBoost 310 koní měl novinářům předvést, co umí on i jeho řidič. Dostal jsem helmu a byl jsem přikurtován čtyřbodovým pásem. Vůz měl ochranný rám po obvodu celého nákladového prostoru a řidič i já jsme seděli na skořepinových sedadlech z vozu Ford Fokus RS. Vůz měl automatickou převodovku s manuálním řazením tlačítky na boku voliče a samosvorný diferenciál. V ohromném tempu projížděl vůz jak rychlostní úseky, tak i normální zatáčky tak, že pneumatiky kvílely a kouřilo se z nich. To nebyla dodávka ale závodní vůz… Lze jen obdivovat přilnavost přední nápravy i výborný přechod do přetáčivosti. V obrovském tempu probíhala jízda, přičemž řidič zkušeně otáčel volantem, aby udržel vůz na silnici. V prudkých zatáčkách kde se jede maximálně padesátkou, jsme jeli rychlostí 100 km/h. Rychlost nepolevovala ani na dvojici velkého silničního zvlnění. Je neuvěřitelné že se jednalo ne o speciál ale o sériový odlehčený automobil s odolnějšími pneumatikami Goodyear Eagle F1.
Testování v Lommelu nám pomohlo udělat si představu jak náročnými a velmi tvrdými zkouškami musí Ford Transit v různých modifikacích projít, než je puštěn do sériové výroby. Na 80 kilometrech testovacích tras v Lommelu je koncentrováno vše obtížné, čím může automobil projít za mnoha let provozu. Legendární Ford Transit, který letos slaví 50 let od svého vzniku, se nemusí bát o svou budoucnost pokud prochází tak dokonalými, pečlivými a náročnými testy.
Převzato z časopisu