Představujeme
Test – Fuso Canter s automatem
Jiří Krenar 07.03.2018 05:30
Zatímco z výrobní linky v portugalském Tramagalu sjíždí první série elektrické verze eCanter, většina zákazníků pohlíží ještě po klasické verzi.
Modelová řada Fuso Canter pokrývá segmenty 3,5 t, 6,0 t. 7,5 t a 8,55 t. Zákazník si může vybrat širokou škálu rozvorů od 2500 mm až po 4750 mm, na výběr jsou budky „S“ se šířkou 1695 mm, nebo „C“ s šířkou 1995 mm, a u verze „C“ je k dispozici i sedmimístná dvojkabina. Motory Euro 6 jsou na výběr tři – s výkonem 96 kW/130 k, 110 kW/150 k a 129 kW/175 k. Jde o vznětové přeplňované čtyřválce vybavené turbodmychadlem s variabilní geometrií lopatek turbodmychadla. Modely s celkovou hmotností do 6,0 t plní emisní limity se systémem EGR (recirkulace výfukových plynů), u modelů s celkovou hmotností nad 6,0 t je jednotka EGR doplněna o systém SCR a filtr pevných částic. V segmentu 7,5 t je v nabídce i hybridní pohon, kdy motor s výkonem 110 kW je doplněn elektromotorem o výkonu 40 kW/200 Nm. Vedle standardně montovaných pěti a šestistupňových manuálně řazených převodovek, přes které je poháněna zadní náprava (v segmentu 6,5 t je ovšem v nabídce i pohon 4x4),je k dispozici i dvouspojková bezúdržbová šestistupňová převodovka DUONIC s režimem ECO.
Malý model Canter 6S15 s celkovou hmotností 3500 kg jsme měli v testu v DaS 12/2018. Tentokrát jsem převzal ke krátkému redakčnímu testu Fuso Canter 9C18 DUONIC se skříňovou nástavbou a s poníženou hmotností. Nelekejte se výrazu „ponížená hmotnost“. Nejde o žádnou vadnou či „druhojakostní“ konstrukci vozidla. Základem je podvozek Canter s rozvorem 4300 mm, s motorem o výkonu 129 kW/175 k (což je zaokrouhleno 180 k), s budkou C a se skříňovou nástavbou z karosárny AutoTech Vinoř, doplněnou o zadní hydraulické čelo BÄR. To vše s celkovou hmotností 8550 kg, „papírově“, tj. při zápisu do Technického průkazu vozidla, sníženo na 7490 kg. Takový Canter, navíc vybavený dvouspojovou automatickou převodovkou DUONIC je vyloženě určen pro distribuci zboží na krátkou vzdálenost, tedy hlavně v městech (ale např. V Praze by musel mít výjimku, protože centrum města má hmotnostní limit 6,5 t) či v rámci kraje. Velmi často můžete právě takový Canter (ale se standardní převodovkou) potkat při rozvozu pěnivého moku. Výrobce tvrdí, že převodovka DUONIC má navíc komfortní řazení rychlostních stupňů bez přerušení hnací síly a to při minimálním opotřebení. Představuje tak z pohledu řidiče komfortní ovládání, menší únavu a ve spojení se systémem Start/Stop i úsporu paliva. Větší budka C = Comfort, má ve výbavě elektricky stahovatelná boční skla, manuálně seřiditelná zrcátka s vyhříváním, autorádio s CD, výškově (ale nikoliv dostatečně) nastavitelný volant, jednoduchou klimatizaci a dvě místa pro spolujezdce. Na spartánské palubní desce nic nechybí, vše je v dobrém dosahu i připoutaného řidiče, veškeré ovladače jsou tlačítkové nebo otočné, ovšem budete postrádat nějaké větší odkládací prostory. Výhled z místa řidiče je dobrý, i při své výšce 196 cm jsem měl dostatek pracovního prostoru. Ale postrádal jsem větší kapsy ve dveřích. Ale přiznejme si, že jsem byl hlavně zvědavý na jízdu s dvouspojkovým „automatem“. Nemaje výjimku, netroufnul jsem si do centra Prahy, a tak jsem imitoval distribuci zboží v okrajových čtvrtích a v okolních obcích.
Ovládání Canteru je naprosto pohodové, ale technika jízdy s převodovkou DUONIC je trochu odlišnější než s manuálně řazenou převodovkou. Chce to jezdit hlavně plynule. Při razantním sešlápnutí pedálu akcelerátoru motor přejde do vysokých otáček, pak se škubnutím převodovka podřadí, aby za pár sekund zařadila vyšší rychlostní stupeň. Zvuková kulisa je nepříjemná, zcela určitě tímto stylem nelze šetřit naftu, a jsem přesvědčen o tom, že se takový styl jízdy podepíše i na životnosti hnacího ústrojí. Zato při plynulém přidávání „plynu“ převodovka řadí příjemně a lze tak uhánět i maximální povolenou rychlostí bez divokého vytáčení motoru. Když přijde klesání, dáte nohu do „pohotovostní polohy“ na pedál brzdy, páčkou vpravo pod volantem aktivujete motorovou brzdu a převodovka docela pohotově začne podřazovat. U motorové brzdy počítejte s tím, že její název „odlehčovací“ plně odpovídá nabízenému výkonu. Systém Stop/Start jsem deaktivoval, o jeho účinnosti nejsem přesvědčen. Skříňová nástavba AutoTech (ocelový, žárově zinkovaný rám, protiskluzová překližka, 10 upevňovacích ok, boční překližkové panely s vnitřní laminátovou vrstvou a laminátovým stropem) byla nad budkou opatřena velmi dobrým spoilerem PONY doplněným o boční „límce“, takže aerodynamický odpor byl zmírněn, ale přesto musíte počítat se značnou citlivostí rozměrné plochy skříně na boční vítr. Na rám vozidla vedle standardní nádrže na naftu o objemu 100 l byla namontována ještě přídavná nádrž na 70 l a nádržka na AdBlue o objemu 15 l. Nechyběla plastová voděvzdorná schránka na nářadí.
Převzato z časopisu