Představujeme
Tatra - Vstává z popela?
Ondřej Horský 05.11.2011 13:38
Jedna z nejstarších světových automobilek, kopřivnická Tatra, uzavřela dohodu o spolupráci s nizozemskou společností DAF Trucks.
Zajišťuje dodávku motorů a budek řidiče pro novou řadu vozidel a jejich distribuci v rámci dealerské sítě DAF. Partner současně získal 19 % akcií Tatry. Nová řada vozidel Tatra se signifikantním typovým označením Phoenix, konstruovaná i vyráběná v Kopřivnici, se postupně stane hlavní položkou civilního segmentu jejího výrobního programu. Koncepčně kombinuje unikátní a bezkonkurenční kopřivnický podvozek s moderní budkou řidiče DAF, motory Paccar a převodovkami ZF. Základem je proslulý podvozek s páteřovou nosnou rourou a výkyvnými polonápravami. Kola přední nápravy jsou odpružena vzduchovými měchy s teleskopickými tlumiči a zkrutnými stabilizátory. Jejich zatížitelnost činí 8000 nebo 9000 kg.
Široká je variabilita odpružení náprav zadních - listovými pružinami či systémem King Frame, kombinací vzduchových měchů a mechanické soustavy (vinuté či listové pružiny). Listová soustava poskytuje zatížitelnost 11 500 kg, stejně jako lehká kombinovaná (měchy + vinuté pružiny), těžké kombinované pérování (měchy + listové pružiny) poskytuje již 13 500 až 16 000 kg. Všechny podvozky jsou koncipovány pro pohon všech kol s možností připojení pohonu kol přední nápravy za jízdy bez nutnosti zastavení. Tedy se znaky náprav 4x4, 6x6, 8x8, ale nyní i 8x6. Objednat však lze i speciály se znakem náprav 10x10, 10x8, 10x6, případně s řiditelnou pátou nápravou. Vozidla mají standardně závěry nápravových diferenciálů, případně závěry diferenciálů mezinápravových. Ve verzi bez sestupného převodu v nábojích kol s převodem 3,385, s „redukcemi" v kolech 2,714/2,333, nebo 3,385/2,333. Centrální huštění pneumatik z místa řidiče lze spolu s odpovídajícími pneu a koly objednat za příplatek. Podvozek je plně funkční i bez příhradového nosného rámu, takže některé nástavby mohou být ustaveny prostřednictvím příčníků přímo k centrální rouře. Díky tomu se především u sklápěčů významně zvyšuje užitečná hmotnost a vozidla nabývají lepší provozní produktivity. Tuhá nosná struktura podvozku ve spojení s výkyvnými polonápravami umožňuje vedle mimořádné průchodnosti i velmi těžkým terénem také vyšší rychlost jízdy při zachování komfortu, bezpečnosti a ovladatelnosti, čemuž výrazně přispívá vzduchotlakové odpružení a modernizovaná konstrukce řízení.
Klíčovým prvkem nové řady vozidel je hnací agregát Paccar MX. Jde o klasický kapalinou chlazený přeplňovaný vznětový řadový šestiválec s rozvodem OHV, čtyřmi ventily na válec a mezichladičem stlačeného vzduchu ve čtyřech výkonových úrovních. Využitím technologie SCR se vstřikem katalytického činidla AdBlue do výfukového traktu plní limity normy Euro 5. K dispozici jsou však také verze Euro 3 a Euro 4. Zdvihový objem činí 12 900 cm3. Vícebodové vysokotlaké sekvenční vstřikování paliva systémem čerpadlo/tryska (elektromagnetický injektor) s tlakem až 2000 barů. Největší výkon 265, 300, 340, 375 kW/1500-1900 min-1, respektive 1175, 2000, 2300, 2500 Nm/1000-1410 min-1. Odlehčovací výfuková brzda (až 165 kW/2100 min-1), dekompresní motorová brzda s kapalinovým ovládáním rozvodu ventilů (až 320 kW/2100 min-1). Integrované chlazení oleje s výměníkem v chladicím okruhu motoru. Nový je jednostupňový nebo dvoustupňový sestupný převod Tatra s výstupem pro připojitelný pohon kol přední nápravy a možností výstupu točivého momentu (PTO) z horní hřídele. Je integrován do podvozku a ustaven na nosné rouře.
Řada Phoenix je vybavována buď převodovkou Ecosplit s přímým řazením, nebo samočinnou AS-Tronic s páčkovým voličem pod volantem. Obě jsou šestnáctistupňové z produkce Zahnrrad Fabrik (ZF) dodávajícího většině výrobců užitkových vozidel. Mají jednokotoučovou suchou spojku ZF Sachs o průměru 430 mm. Ve verzi Ecosplit s kapalinovým ovládáním a vzduchotlakovým posilovačem, ve verzi AS-Tronic (bez spojkového pedálu) s ovládáním elektronicky řízeným kapalinovým. Obě jsou k dispozici také s integrovaným retardérem Intarder.
Nový partner vložil do projektu také moderní budku řidiče řady CF 85, jejíž design navazuje na vzhled charakteristický pro značku Tatra. Je trambusová, celokovová, dvoudveřová, dvojmístná nebo trojmístná, sklopná vpřed. V základním provedení denní (krátká) dvoumístná nebo trojmístná, nebo prodloužená dvousedadlová s jedním nebo dvěma lůžky. Součástí základní výbavy je elektrické ovládání skel ve dveřích, elektricky ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátka, centrální zamykání s dálkovým ovládáním a střešní ventilace. Na přání lze výbavu rozšířit například o samočinnou klimatizaci, nezávislé topení nebo vzduchem odpružené sedadlo spolujezdce.
Nádrže paliva jsou ocelové nebo z lehké slitiny o objemu 220 až 545 litrů. S motory Euro 4 a Euro 5 je instalována nádrž pro AdBlue o objemu 45 litrů. Největší rychlost činí 85 km/h (omezovač). Výrobce poskytuje 36 měsíců nebo 300 000 km záruky na hnací ústrojí. Tatra předpokládá, že Phoenix, který představuje nový standard v kategorii užitkových vozidel pro nasazení v terénu i smíšeném provozu a bude dostupný v široké kontinentální distribuční síti, vstoupí do nových teritorií a získá významné počty nových zákazníků. Tatra bude k financování prodejů využívat podpory společnosti Paccar Financial Services.
Vedení Tatry nám umožnilo vozidla řady Phoenix (respektive „158" v číselném kódu kopřivnické automobilky) ve všech základních kategoriích poznat doslova zblízka na polygonu a ověřit si osobně jejich parametry. Naše dojmy byly pouze pozitivní. Pracoviště řidiče ve všech verzích (od spartánsky vybavené pracovní až po výrazně luxusní) je na výši doby ze všech hledisek - ergonomicky velmi dobře uspořádané, s bezchybným výhledem, pohodlným odpruženým sedadlem, dostatečně široce nastavitelným volantem, který má optimální průměr i tloušťku věnce a řízení přiměřeně účinný posilovač, ocenění zaslouží i důsledné odhlučnění.
Převodovka s přímým řazením systémem Split&Range je bezchybně odstupňovaná jak ve verzích směřujících do terénu, tak u variant koncipovaných pro smíšený provoz. Například v nejmenším dvounápravovém typu 8P5R23.371 4x4.2, s nejlepšími předpoklady pro službu u správy a údržby komunikací, je instalována šestnáctistupňová ZF 16S 2220 TO. Relativně krátká řadicí páka, s dvěma obvyklými spínači převodových „půlek" a horní/dolní řady převodů, má přesný a krátký krok s přiměřenou ovládací silou. Odstupňování dolní řady je poměrně těsné, což podstatně usnadňuje pohyb mimo komunikace, horní řada pak umožňuje dynamickou jízdu na asfaltu či betonu s tím, že při největší rychlosti (omezovač v našem případě vstupoval do činnosti při rychlosti 86 km/h) otáčky motoru zůstávají v „zeleném poli" ekonomického provozu. Naprosto přiměřený je i výkon odlehčovací výfukové brzdy.
Nejtěžší typ 8P5R46.231 8x8.2R, čtyřnápravový jednostranný sklápěč s vanovou nástavbou o objemu 18 m3 a užitečnou hmotností 33 100 kg (celková 50 000 kg), byl vybaven převodovkou samočinnou ZF 16AS 2530 TO (AS-Tronic) a navíc sestupným převodem Tatra 1.30 TR. V tomto případě jsme kvitovali s mimořádným uznáním například schopnost vozidla zvládat skutečně strmý umělý svah polygonu (35°) naprosto plynule, stejně jako bez zbytečného řazení nahoru a dolů (což bývalo typickým hendikepem „automatů" v terénu) plynule projet umělou vozovku s extrémními vlnami (převýšení místy až 450 mm). Tatrovácký podvozek zaslouží potlesk také za bezkonkurenční schopnost držet stopu a příkladnou poslušnost i za relativně vysoké rychlosti na betonové „panelové" vozovce s výraznými nerovnostmi a spárami. Až překvapivě účinné bylo brzdění z největší rychlosti s využitím pouze motorové brzdy a retardéru. Všechna vozidla byla vybavena na přední nápravě kotoučovými brzdami s natolik výraznou účinností, že zpočátku každý z testujících řidičů vozidlo přebrzďoval. Ovládání provozní brzdy by tedy (možná) mohlo být nepatrně méně citlivé, nebo krok brzdového pedálu delší. Přínos nových motorů nespočívá zdaleka jen v plnění limitů normy Euro 5, ale i v tom, že rozšiřuje výkonové spektrum podstatným způsobem vzhůru. Největší výkon 340 kW a točivý moment 2300 Nm dosud Tatra nabízela jen s aplikací motorů dodávaných s upravenými podvozky na zvláštní objednávku (například Deutz) a nyní jsou v sortimentu sériovém. Bylo proto nutno použít kvalitnější materiály a technologie pro podstatně více namáhané prvky hnacích řetězců - hřídele, ozubená kola, ložiska. Jen nejvýkonnější motor je instalován se sestupným převodem v nábojích kol.