Představujeme
Tatra Terrno 10x10 - Tatra pro protinožce
Jiří Fiala 29.09.2009 23:49
Představujeme
O posledním českém výrobci nákladních vozidel je slyšet většinou jen v souvislosti s tématem nízké výrobní produkce, případně o „problematické“ zakázce vozidel pro českou armádu. Jen málo lidí ví o kontraktu vozidel Tatra s nástavbami Kobit do daleké Austrálie.
Ač se bohužel nejedná o velký obchod, který by Tatře zajistil objem výroby z dob zlaté éry, o to zajímavější jsou to vozidla a nástavby. Přes australského dealera – zástupce Tatry pro tento kontinent, byly dosud dodány čtyři speciály na podvozcích Tatry 815 8x8 postavené jako pojízdný servis pro obří stroje pracující v povrchových dolech. Tato vozidla, která připomínala zdánlivě běžnou cisternu, zaujala na první pohled mimo volant umístěným netradičně na pravé straně, hlavně nezvyklým ochranným krytem kabiny (FOPS - Falling Object Protective Structures = ochranná konstrukce proti padajícím předmětům), kterou jsme zvyklí vídat u dumperů a která prozrazuje nasazení stroje v lomech. Samotná nástavba skrývala cisternu s několika komorami a výdejními stojany pro vodu, naftu, oleje, ale také prostor pro kompresor a další zařízení pro běžný servis a opravy.
V úterý 26. 5. 2009 opustil brány výrobce nástavby firmy Kobit Jičín opravdový unikát – Tatra TERRNo 10x10 s cisternovou nástavbou na naftu o objemu 14 500 l, tedy zhruba s parametry cisternového návěsu. Cisterna je vyrobena z nerezové oceli se dvěma příčnými a šesti podélnými vlnolamy v obou komorách; je vybavena čerpadlem se standardním průtokem 60 – 480 l/min (s pistolí pro plnění vozidel 60 – 120 l/min), dvěma hydraulicky navíjenými bubny s hadicemi 2“ a 5/4“.
Samotný podvozek vychází z modelu T815-23PR60 8x8, kde na základě požadavku byla přidána jedna zadní hnací náprava, rozvor mezi 2. a 3. nápravou zvětšen na 4362 mm, takže celková délka šasi dosahuje úctyhodných 12 325 mm! Upraveno bylo i odpružení zadních kol, kde byla nahrazena zadní listová pera vinutými pružinami a teleskopickými tlumiči. Zvětšily se samozřejmě hmotnosti: provozní hmotnost vozidla 15 000 kg, užitečné zatížení 35 500 kg, největší technicky přípustná hmotnost jízdní soupravy 70 500 kg. Stoupavost při max. naloženém vozidle (50 500 kg) 82% v soupravě (70 500 kg) 50 % a poloměr zatáčení 25 m.Vozidlo pohání vzduchem chlazený osmiválcový motor Tatra T3D-928-30 Euro IV se systémem SCR, o objemu 12 667 cm3 a výkonu 325 kW/1800 min-1. Řazení obstarává desetistupňová synchronizovaná převodovka Tatra 10 TS 210 a přídavná dvoustupňová převodovka 2,30 TRK řaditelná za klidu.
Palivová nádrž na 420 l.
Tento podvozek vznikl opravdu jako unikát pro tuto zakázku, dle informací z výrobního závodu se nyní zpracovává do sériové výroby obdobný typ 10x10, ovšem s menším rozvorem (3460 mm) mezi 2. a 3. nápravou. Tato vozidla však najdou uplatnění pouze v zemích, kde je legislativně provoz těchto nadrozměrů povolen, tedy nejblíže například v Holandsku.O vozidla Tatra je v Austrálii velký zájem pro jejich robustnost a průchodnost náročným a drsným terénem, stejně tak pro „jednodušší“ konstrukci bez zbytečné elektroniky. Jediným handicapem je obliba zámořských řidičů v automatizovaných převodovkách, které zatím Tatra nenabízí, ale na tom už se pracuje, a pak dostatečně silná servisní síť, což je v Austrálii s její rozlohou a neobydleným územím problém. Uvažuje se snad i o možnosti zástavby jiným motorem, například značkou Cummins, která má samozřejmě mnohem větší zastoupení obzvláště u amerických vozidel provozovaných na australském kontinentu.Dle neoficiálních informací by se měla zanedlouho v Jičíně montovat další nástavba do Austrálie na podvozku Tatry 8x8. Výše uvedený speciál bude po doplutí k protinožcům vystaven na tamější výstavě, takže možná nezůstane jen u těchto několika vyrobených kusů. Držme Tatře palce!
Zdroj: Trucker 08/09
Autor: Jiří Fiala
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)