Představujeme
Tatra TERRN01 8x8 - Standardně pro všechny
Milan Olšanský 16.03.2011 00:54
Svezli jsme se
Modelová řada Tatra TERRN01 je v současnosti standardní výrobek v nabídce naší nejstarší automobilky. Vybrali jsme si proto jeden kus ze sériové výroby a prohnali ho v pískovně.
V terénu je Tatra samozřejmě jako doma. Bez mučení přiznám, že jsme sáhli po čtyřnápravovém modelu se vzduchem přímo chlazeným motorem On AirTM SCR maximálního výkonu 325 kW/442 k a čtrnáctistupňovým převodovým, tatrováckým agregátem zcela záměrně. Proč čtyřnápravové vozidlo? Za prvé proto, že tato konfigurace je mezi zákazníky poměrně oblíbená a za druhé, a to hlavně, že čtyřnápravové stavební vozidlo krásně „žehlí“ terén. Platí to obecně, ale u Tatry s jejím originálním podvozkem je to ještě větší pohoda. Kdyby se mě někdo ptal s čím jsem si kdy v terénu nejlépe zajezdil, řekl bych bez zaváhání s Tatrou. Samozřejmě práce a pracovní výkony jsou něco zcela jiného než zábava. V práci jde především o efektivitu na níž se podepisují jak jízdní výkony, tak zákaznická vstřícnost, komfort, pohodlí a v neposlední řadě celá nůše faktorů ovlivňujících tzv. provozní náklady.
Konkurenční či bezkonkurenční?!
Snaha kopřivnického výrobce je, tak jako těch ostatních, stlačit náklady na co nejnižší úroveň a přitom poskytnout zákazníkovi co možná nejhodnotnější výrobek. Prodejní, servisní a poprodejní služby, značkové služby a zákaznické výhody, to je pole, na němž dnes výrobci, nejen těžkých nákladních vozidel, bojují se vší urputností. Z hlediska techniky stojí všichni, více-méně, na stejné či velmi podobné úrovni. Všichni, až na tu naši Tatru. Ta se díky svému geniálnímu podvozku s páteřovou rourou a nezávisle zavěšenými a odpruženými polonápravami výrazně ostatním vymyká a v terénu zcela vzdaluje.Právě nezávisle zavěšené polonápravy dokonale kopírují terén a nechávají řidiči velký prostor na uvážení, jakou rychlost jízdy zvolí. Podvozek vykazuje takovou míru jízdní bezpečnosti a jistoty, že si s ním můžete dovolit podstatně více než standardní pracovní proces v segmentu stavebních vozidel vyžaduje. Řeklo by se tedy, že můžete jezdit v terénu rychleji, a to je také pravda.
Už však také slyším ostré námitky: „Na co rychleji než ostatní, v práci se nezávodí. K čemu je to tedy dobré“!Především k tomu, že konstrukce Tatra vykazuje vysokou míru životnosti. Je to jako se zesilovačem ve vaší domácí audio sestavě. Když si koupíte takový, co musíte hnát pořád téměř na 100 % přestane vás za chvíli uspokojovat a hlavně rozhodně dlouho nevydrží. Pokud však máte, tak výkonný, že jej stačí provozovat běžně „na půl plynu“ pak bude sloužit rozhodně delší dobu a navíc máte možnost dostat z něj v případě potřeby o mnoho víc.Takové jsou podvozky Tatra – výkonné s dlouhou životností, tam, kde konkurence je z hlediska techniky na maximu, tam podvozek Tatra nabízí ještě daleko víc. Ergo – hranice podvozku tatra v terénu jsou daleko před konkurencí.Proto je pro mě jízda v terénu s Tatrou bezva zážitek, natož se čtyřnápravovou. Navíc, technický vývoj Tatry a.s. nespí, a tak v uplynulém roce implementoval do standardně vyráběných vozidel systém poloautomatického řazení převodových stupňů Tatra-Norgren (a provedl podařený facelift kabiny). Přesto, že jsem si jej vyzkoušel již v prototypu, zajímalo mě jak funguje v sériových vozidlech (mimo jiné prošel totiž ještě určitou softwarovou optimalizací).
Příjemné zážitky
Několik hodin ježdění v pískovně potvrdilo úžasnou průchodivost tatry terénem. Velmi příjemná je schopnost tvorby vlastní cesty. Plněpohonný vůz si nedělá prakticky žádné starosti s tím, zda před ním již někdo podobnou trasu jel. Elektronické řazení převodových stupňů sebou nese jistou nutnost pokory – po vyšlápnutí spojkového pedálu při předřazeném stupni je potřeba zlomek sekundy vyčkat. Žádná zbrklost, ta ovšem není vítána a tolerována u žádných polosamočinných systémů.Řazení Tatra-Norgren vede řidiče výrazně ke klidu. Možná nad tím ti opravdu zkušení mávnou rukou, ale předřadit si, a v potřebný okamžik nechat za sebe zařadit, je v terénu pro drtivou část řidičů výhodou. Co se týká výkonu motoru, je třeba říci, že 325 kW/442 k je více než dostačujících pro jakékoliv operace s naloženou „osmikolkou“. Samozřejmě je to věc zpřevodování. Motory podávající maximální výkon právě okolo této hodnoty jsou velmi dobře přijímány zákazníky i u jiných značek vozidel určených pro stavebnictví.Pískovna se čtyřnápravovou Tatrou TERRN01 Euro 5 SCR s elektronickým systémem řazení Tatra-Norgren a faceliftovanou kabinou byla příjemným zážitkem. Standardní nabídka pro jakékoliv podmínky v plně konkurenčním zákaznickém módu – to stojí zato!
Zdroj: Trucker 02/11
Autor: Milan Olšanský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)