Představujeme
Tatra - Projekt „Nová Tatra“ v plném proudu
Jiří Štěpánek 29.11.2010 00:19
Představujeme
Na polygonu Tatra Kopřivnice byla v srpnu odstartována série jednodenních propagačně-obchodních akcí, která bude probíhat až do konce tohoto měsíce.
Akce nazvaná „Nová Tatra“ nebo také Tatra Road Show 2010 se koná postupně na čtrnácti různých místech České republiky, Slovenska, Maďarska a Polska. Jejím účelem je ukázat obchodním partnerům i novinářům novinky produkce kopřivnické Tatry i její novou strategii po změnách ve vedení společnosti v prvním pololetí letošního roku, kdy do funkce výkonného ředitele Tatry byl jmenován Kristijan Fiket (má na starosti veškeré provozy včetně dceřiných společností v rámci Tatra Group) a ředitelem pro prodej komerčních vozidel byl jmenován Frank Farský (5 let byl generálním ředitelem Renault Trucks ČR).
Tatra Road Show je novou podobou marketingové politiky Tatry, kdy bude Tatra objíždět své potenciální zákazníky a seznamovat je přímo v praxi s novými výrobky a službami. Setkání na půdě Tatry mělo dvě části - v teoretické byl detailně představen celý výrobní program i s technickými podrobnostmi a nové služby zákazníkům. Tatra mimo jiné prodloužila záruku na koupený vůz, která je nyní tři roky nebo tři sta tisíc ujetých kilometrů a vybudovala nové zákaznické centrum Tatra servis plus v Kopřivnici. Cílem centra je zlepšení poskytovaných poprodejních služeb majitelům a uživatelům vozů Tatra a soustředění všech služeb do jednoho místa. Součástí Zákaznického centra je servis vozidel, školicí středisko, oddělení garančního servisu a oddělení technologického servisu.
Na akci byly představeny i novinky, které Tatra představila již na brněnském Autotecu - střední terénní vozidlo T810 v civilní verzi a cisternový hasičský speciál R32 CAS 30. Ve standardní produktové řadě TERRN° byla kompletně obměněna vnější kabina a vybavena poloautomatickým řazením Norgren, informoval Najzr. K dispozici bylo i vozidlo Jamal, které našlo uplatnění především na ruském trhu a vojenský vůz T 815-7. Všechna představovaná vozidla jsou již samozřejmě v prodeji. Návštěvníci Tatra Show tak mohli ve druhé části programu poznat kvality vozů Tatra jak s přítomným instruktorem, tak si mohli sami zkusit řízení předváděných automobilů na silničním oválu i v terénu. Největším, přímo adrenalinovým zážitkem byla jízda v terénu s vojenskou Tatrou 815-7, kdy instruktor v neuvěřitelné rychlosti prosvištěl a proskákal zkušební okruh a osádka se musela opravdu hodně držet aby neproletěla střechou...
Záštitou a viditelnou autoritou výjezdní show jsou slavní dakarští veteráni Karel Loprais a Petr Gillar. Oba tito řidiči se zasloužili o světovou proslulost značky Tatra, když se v jejích vozech nesčetněkrát úspěšně zúčastnili slavného závodu Paříž Dakar. Monsineuru Dakaru Karlu Lopraisovi se nejvíce zamlouvala nová třinápravová Tatra 810c, která byla předělána z vojenské verze na verzi civilní. Předpovídá mu dobré uplatnění v civilním sektoru. A dalším vozem, který Karla Lopraise zaujal byl speciální hasičský vůz na podvozku T 815-7 s nástavbou od poličských strojíren.
Na vozidle Tatra TERRN0 jsme si mohli vyzkoušet poloautomatický systém řazení Norgren, který lze aplikovat ve všech modelech Tatra a který fungoval naprosto bezchybně a umožňuje pohodlné řazení. Základem elektronického systému řazení Norgren je manuální 10 nebo 14stupňová převodovka Tatra 10 TS/14 TS doplněná o snímače polohy. Namísto původního posilovače a řadicího mechanismu, včetně řadicí páky, je namontován elektropneumatický systém. V manuálním módu řazení, jenž je zobrazen na displeji písmenem M, lze zařadit jakýkoliv převodový stupeň. Systém však neumožňuje zařadit takový stupeň, který by znamenal přetočení motoru. Pohybem voliče vpřed nebo vzad lze volit vyšší nebo nižší převodový stupeň. Předvolený stupeň se zobrazí na displeji. Jeho zařazení proběhne po vyšlápnutí pedálu spojky. Po pípnutí, které signalizuje úspěšné zařazení, je možno pedál spojky uvolnit.Nabídku systémů v automatickém módu řazení lze korigovat voličem a přizpůsobit ji tak aktuálním potřebám řidiče a jízdním podmínkám. Jednotlivé režimy automatického módu nabízí řazení jednotlivých převodových stupňů v závislosti na programem nastavených otáčkách motoru odpovídajících zvolenému druhu provozu. Předvolby jsou zobrazovány na displeji a vlastní zařazení se děje opět vyšlápnutím pedálu spojky. Úspěšné zařazení je signalizováno akustickým tónem, po němž je možno pedál spojky pustit.
Automatickou nabídku převodového stupně je možno ve všech režimech korigovat voličem a přizpůsobit ji tak potřebám řidiče. Jednotlivé režimy automatického módu řazení kladou důraz na ekonomiku jízdy (režim AE), zatížení vozidla (AM), dynamiku jízdy (AP), samovyproštění uvízlého vozidla (AS), použití motorové brzdy (MB).
Zdroj: Doprava a silnice 10/10
Autor: Jiří Štěpánek