Představujeme
Tatra – Odrazí se konečně ode dna?
Jiří Krenar 25.10.2012 10:02
Kopřivnické automobilce, vláčené politiky a šejdíři všeho druhu po soudech a stránkách bulvárních plátků, stále hrozí cesta do pekel.
Zcela určitě by si to přála celá řada konkurentů, kterým Tatra celkem logicky „vyfoukla“ lukrativní vojenské zakázky nejen v Česku. Odpovědí Tatry na soustavný útok bylo loňské podepsání dohody o spolupráci s nizozemskou společností DAF Trucks o dodávkách motorů a budek řidiče pro novou řadu vozidel a jejich distribuci v dealerské síti DAF. Partner současně získal 19 % akcií Tatry. Nová řada vozidel Tatra s typovým označením Phoenix, konstruovaná i vyráběná v Kopřivnici, se stává hlavní položkou civilního (ovšem již byly vystaveny i vojenské verze) segmentu jejího výrobního programu. Koncepčně kombinuje unikátní a bezkonkurenční kopřivnický podvozek s moderní budkou řidiče DAF řady CF, motory Paccar a převodovkami ZF. Základem je i nadále „tatrovácký“ podvozek s páteřovou nosnou rourou a výkyvnými polonápravami. Kola přední nápravy jsou odpružena vzduchovými měchy s teleskopickými tlumiči a zkrutnými stabilizátory. Široká je variabilita odpružení zadních náprav – listovými pružinami či systémem King Frame, kombinací vzduchových měchů a mechanické soustavy (vinuté či listové pružiny). V základním provedení jsou použity pneu 315/80 R22,5 (vzadu ve dvojmontáži). Na přání (přední nápravy 9000 kg) pneu 385/65 R22,5 vpředu a 315/80 R22,5 vzadu (ve dvojmontáži). Konstrukce umožňuje i použití kol obutých pneumatikami až do velikosti 16.00 R20 vpředu a až 24.00 R21 vzadu (i v jednoduché montáži). Všechny podvozky jsou koncipovány pro pohon všech kol s možností připojení pohonu kol přední nápravy za jízdy bez nutnosti zastavení.
Tedy se znaky náprav 4x4, 6x6 8x8, ale nyní i 8x6. Objednat však lze i speciály se znakem náprav 10x10, 10x8, 10x6, případně s řiditelnou pátou nápravou. Vozidla mají standardně závěry nápravových diferenciálů, případně závěry diferenciálů mezinápravových. Ve verzi bez sestupného převodu v nábojích kol s převodem 3,385, s „redukcemi“ v kolech 2,714/2,333, nebo 3,385/2,333. Centrální huštění pneumatik z místa řidiče lze spolu s odpovídajícími pneu a koly objednat za příplatek. Podvozek je plně funkční i bez příhradového nosného rámu, takže některé nástavby mohou být ustaveny prostřednictvím příčníků přímo k centrální rouře. Díky tomu se především u sklápěčů významně zvyšuje užitečná hmotnost. Tuhá nosná struktura podvozku ve spojení s výkyvnými polonápravami umožňuje vedle mimořádné průchodnosti i velmi těžkým terénem také vyšší rychlost jízdy při zachování komfortu, bezpečnosti a ovladatelnosti, čemuž výrazně přispívá vzduchotlakové odpružení a modernizovaná konstrukce řízení. Klíčovým prvkem nové řady vozidel je hnací agregát Paccar MX. Jedná se o klasický kapalinou chlazený přeplňovaný vznětový řadový šestiválec s rozvodem OHV, čtyřmi ventily na válec a mezichladičem stlačeného vzduchu ve čtyřech výkonových úrovních. Využitím technologie SCR se vstřikem katalytického činidla AdBlue do výfukového traktu plní limity normy Euro 5.
K dispozici jsou však také verze Euro 3 a Euro 4. Agregát má zdvihový objem 12 900 cm3, vrtání a zdvih 130 x 162 mm, kompresní poměr 17,7:1 (nejvýkonnější typ 16,5:1), blok motoru ze zhutněné litiny, jednodílnou hlavu válců a vícebodové vysokotlaké sekvenční vstřikování paliva systémem čerpadl o/tryska (elektromagnetický injektor) s tlakem až 2000 barů. Největší výkon 265, 300, 340, 375 kW/1500–1900 min-1, respektive točivý moment 1175, 2000, 2300, 2500 Nm/1000–1410 min-1. Odlehčovací výfuková brzda (až 165 kW/2100 min-1), dekompresní motorová brzda s kapalinovým ovládáním rozvodu ventilů (až 320 kW/2100 min-1). Integrované chlazení oleje s výměníkem v chladicím okruhu motoru. Nový je jednostupňový nebo dvoustupňový sestupný převod Tatra s výstupem pro připojitelný pohon kol přední nápravy a možností výstupu točivého momentu (PTO) z horního hřídele. Je integrován do podvozku a ustaven na nosné rouře. Řada Phoenix je vybavována buď převodovkou Ecosplit s přímým řazením, nebo samočinnou AS-Tronic s páčkovým voličem pod volantem. Obě jsou šestnáctistupňové z produkce ZF. Nová je také moderní budka řidiče původem z řady DAF CF 85, jejíž design navazuje na vzhled charakteristický pro značku Tatra. Je trambusová, celokovová, dvoudveřová, dvojmístná nebo trojmístná, sklopná vpřed. Součástí základní výbavy je elektrické ovládání skel ve dveřích, elektricky ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátka, centrální zamykání s dálkovým ovládáním a střešní ventilace. Na přání lze výbavu rozšířit například o samočinnou klimatizaci, nezávislé topení nebo vzduchem odpružené sedadlo spolujezdce.
Stále off-road
Měli jsme možnost s kolegou v rámci redakčního testu strávit za volantem Tatry Phoenix 6x6/340 kW několik hodin jak na silnicích v okolí Kopřivnice, tak hlavně na polygonu a v terénu. Podstatné bylo, že vozidlo bylo plně naloženo struskou. Nová Tatra Phoenix v prvé řadě zaujme řidiče kabinou s příjemnou atmosférou a ergonomickým uspořádáním. Volant je seřiditelný ve dvou rovinách, stejně jako sedadlo řidiče s progresivním odpružením. Přístrojový štít s klasickými kruhovými přístroji je velmi dobře čitelný (rychloměr a otáčkoměr), rozměrného digitálního displeje zobrazujícího volitelné údaje. Potěšil mě velmi dobrý výhled, dostatečně výkonný posilovač řízení a velmi dobré odhlučnění. V testovaném vozidle byla přímo řazená převodovka se systémem Split&Range. Ukázalo se, že je velmi dobře odstupňována jak pro jízdu v terénu, tak pro jízdu na asfaltových vozovkách. Krátká řadicí páka, s dvěma obvyklými spínači převodových „půlek“ a horní/dolní řady převodů, má přesný a krátký krok s přiměřenou ovládací silou. Odstupňování dolní řady je poměrně těsné, což podstatně usnadňuje pohyb v terénu, na stavbách apod., horní řada pak umožňuje svižnou jízdu na silnici s tím, že otáčky motoru zůstávají v „zeleném poli“ ekonomického provozu (omezovač rychlosti byl striktně nastaven na 85 km/h). Ve velmi dobrém světle se ukázal výkon odlehčovací výfukové brzdy, který zvládal sjezdy prudkých svahů bez nutnosti zásahu provozní brzdy. Stačilo včas podřadit.
Pokud jde o výkon motoru, pak zvládnul všechna stoupání (na některé svahy na polygonu ale z bezpečnostních důvodů musel jít za volant „zkušební pilot“ z týmu testovacích řidičů Tatry). Že tatrovácký podvozek obstojí v těžkém terénu nikdo nepochybuje. Ale shodli jsme se, že zaslouží potlesk také za schopnost držet stopu a příkladnou poslušnost i za relativně vysoké rychlosti na betonové „panelové“ vozovce s výraznými nerovnostmi. Nová budka, interiér kabiny na úrovni konkurentů, to vše Tatře hodně pomohlo a už to také dlouho potřebovala. Zvýšil se komfort v kabině, řidič má dostatek prostoru za volantem a to vše snižuje jeho únavu. Je celkem logické, že výrobce uvádí u nového modelu, že se zvýší produktivita a efektivita provozu vozidla. A přitom Phoenix je i nadále Tatra, tj. off-road s velkou robustností, trvanlivostí a vysokou průchodností terénem.
Převzato z časopisu