Představujeme
Tatra – Autocisterny Tatra-Kobit v Austrálii
Jan Neuman 15.01.2013 09:28
Před čtyřmi lety začaly dodávky podvozků Tatra pro montáž speciálních nástaveb do Austrálie.
Nástavby jsou zahraniční, výjimka se týká některých cisternových produktů, které pak vznikají v jičínském Kobitu. Podvozky Tatra byly zvoleny právě díky jejich konstrukci, která vyjma dalšího umožňuje i jejich provoz v těžkých australských klimatických i terénních podmínkách. Ty jsou pak ještě umocněny nasazováním vozidel do povrchových dolů. Tady je formulace povrchový důl poněkud zvláštní, neboť spodní patro (plato) dolu se nachází až 380 m hluboko!!! Díky tomu vzniká značný rozdíl teplot ovzduší, kdy nahoře je 45 °C a ve spodní části dolu má teplota hodnotu 65 °C. V neposlední řadě se také jedná o velice prašné prostředí a v takových podmínkách pak musejí nasazené stroje bezchybně pracovat. Austrálie si z hlediska velikosti dopravních prostředků nepotrpí na nějaké „drobínky“, vždyť je to kolébka Road Trainů (silničních vlaků), a tak jsou zde normální soupravy Triple Road Train, které se skládají z tažného vozidla s nástavbou (nejedná se o návěsový tahač) a třech návěsů s pomocnými podvozky s točnicí, připojenými k předchozímu vozidlu přes závěsné zařízení, tedy jako přívěs.
Délka takové soupravy je cca 53,5 m, ovšem konfigurace Road Trainů existuje v celé řadě modifikací. Jenom pro zajímavost, podle australských předpisů musí mít motor tažného vozidla silničního vlaku minimální výkon 370 kW (500 k) a jeho maximální rychlost nesmí být nižší jak 70 km/h. Tyto Road Trainy totiž jezdí rychlostí 90 km/h a menší soupravy až 100 km/h. I vozidla pohybující se po australských silnicích musejí všeobecně vydržet značné namáhání, vždyť bitumenový povrch vozovky má teplotu až 70 °C. Ve výše popsaných podmínkách tedy pracují (bezporuchově) i naše Tatry a cisternové nástavby. Pokud se v obou případech jedná o tuzemské výrobky, jde o kombinaci podvozku z Kopřivnice s nástavbou z jičínského Kobitu. Takovou autocisternou je také osmikomorová cisternová nástavba CN 10 KO 7 umístěná na čtyřnápravovém podvozku Tatra 8x8. Tato autocisterna vznikla speciálně pro potřeby australských povrchových dolů, a její jedinečnost spočívá v tom, že je určená k přepravě a manipulaci s osmi rozdílnými kapalinami. V prvé řadě se jedná o motorovou naftu, které cisterna pojme 10 000 l, další čtyři komory s objemem 900 l (každá) jsou vyhrazeny pro různé druhy čistých olejů a nechybí ani jedna komora na oleje použité (1200 l). V nástavbě je také prostor na 900 l brzdové kapaliny (1 komora) a stejné množství vody, to vše pak doplňuje zásoba 400 kg tuhých maziv.
Větší autocisterna s nástavbou CN 29K/2 na povozku Tatra 10x10 je také vyvinuta a zkonstruována pro povrchové doly v Austrálii. Slouží k transportu a výdeji nafty do vozidel, důlních a dalších strojů. Vlastní dvoukomorová cisterna je vyrobená z nerezové oceli a má dva příčné a šest podélných vlnolamů v každé komoře. Celkový geometrický objem cisterny se spodním plněním má hodnotu 14 500 litrů. Součástí vybavení technologie pro stáčení a plnění je čerpadlo se standardním průtokem 60 až 480 litrů za minutu, hydraulicky navíjený hliníkový buben s hadicí DN 5/4“ o délce 15 m s automaticky vypínatelnou pistolí pro max. průtok do 120 l/min (plnění vozidel) a hydraulicky navíjený hliníkový buben pro hadici DN 2“ s délkou 15 m, ta má tlakovou pistoli pro plnění exkavátorů a dalších velkých strojů s max. průtokem 300 l/min. Pochopitelně nechybí ani měření a možnost tisku naměřených hodnot. Jak bylo zmíněno, nástavbu nese pětinápravový podvozek Tatra s celkovou délkou 12 325 mm. 15 000 kg je jeho pohotovostní hmotnost, užitečná pak má hodnotu 35 500 kg a celková 50 500 kg. Technika používaná v australských povrchových dolech má velké výkony a tím i rozměry a hmotnosti.
Příkladem může být pásový nakladač Hitachi EX 8000, ten má výšku 10 000 mm, šířku 10 670 mm, šířku pásu 1850 mm a může být vybavený nakládací lopatou o objemu 40 m. Výška od nivelety ke spodní hraně stroje je 3430 mm, běžné automobily jej tedy podjedou. Nakladač disponuje provozní hmotností 811 tun a pohon zajišťují dva vznětové motory Cummins s výkonem 1450 kW (každý). Stroj je celkově řešený pro pracovní nasazení 24 h denně, proto musí mít i potřebnou zásobu motorové nafty, jeho palivová nádrž tak pojme 14 900 l nafty. Pro zásobování palivem se používají velké autocisterny, jako jsou zmíněné Tatry s nástavbou Kobit (velkoobjemová návěsová cisterna není v daných podmínkách použitelná). Podíváme-li se zpět na celkový objem pětinápravové autocisterny CN 29K/2 (14 500 l), zjistíme, že pokud by byla palivová nádrž nakladače Hitachi EX 8000 zcela prázdná, zmíněná cisterna se do ní celá vyprázdní. Necháme-li stranou pravostranné řízení cisternových automobilů Tatra, mají ještě jednu zvláštnost, a tou je pro tento druh vozidel nezvyklý ochranný kryt kabiny FOPS (FOPS = Falling Object Protective Structures = ochranná konstrukce proti padajícím předmětům). Jde tedy o „kšilt“ nad střechou kabiny, kterou známe z některých sklápěčkových vozidel a dumperů.
Převzato z časopisu