Představujeme
Tatra 810 6x6 - Ráže 810
Ondřej Horský 19.05.2009 15:35
Test
Sláva automobilky Tatra se opírá o geniální koncepci páteřového podvozku s nosnou rourou, výkyvnými polonápravami a vzduchem chlazeným motorem. Dnes však vyrábí i sérii vozidel t810 6x6, která se od tradice výrazně liší.
Vznikla na základě zadání české armády, především jako náhrada za osvědčená, ale po více než padesáti letech provozu již skutečně zastaralá vozidla Praga V3S a další. Tedy pro vojenskou logistiku, provoz na zpevněných komunikacích i mimo ně. Jedná se o klasickou konstrukci na hranici střední a těžké kategorie (N2/N3) s žebřinovým rámem, tuhými nápravami, kapalinou chlazeným motorem a ve formátu standardů NATO.
Nová řada v Tatře
Výsledkem práce kopřivnického vývoje se stala řada T 810 se znakem náprav 6x6, o celkové hmotnosti 13 000 kg.Hnacím agregátem je přeplňovaný vznětový šestiválec DXi7 o zdvihovém objemu 7100 cm3, převodné ústrojí tvoří šestistupňová převodovka ZF 6S 1000 T0 s přímým řazením a výstupem točivého momentu (PTO). Sestupný převod ZF Steyr VG 750 je dvoustupňový, řazený po zastavení. Portálové tuhé nápravy Tatra jsou vybaveny závěry diferenciálů a sestupnými převody v nábojích kol. Vozidlo má trvalý pohon kol zadních náprav (6x4), připojení pohonu kol přední nápravy je elektromechanické, aktivované spínačem na přístrojovém panelu.
Dvoudveřová třímístná (1+2) trambusová budka řidiče z ocelového plechu s „velitelským“ kruhovým poklopem ve střeše je mechanicky odpružena ve čtyřech bodech a sklopná ručním pákovým čerpadlem kapalinového okruhu. Standardní zařízení tvoří vytápění, větrání, klimatizace, radiopřijímač s ovládáním pod volantem.Na ocelovém děleném nárazníku je instalován sklopný ochranný rám. Světlomety s integrovanými směrovými svítilnami chráněné drátěnou mřížkou jsou výklopné do stran. Přídavnou osvětlovací soustavu tvoří kryté svítilny pro jízdu v konvoji. Pod nárazníkem je instalován šikmý krycí plech.
Do drsných podmínek
Tatra 810 s operační provozní teplotou prostředí od -35 do +49 °C zvládá zdolání svislého terénního stupně o výšce 600 mm a překročení příkopu o šířce 900 mm. Sací potrubí je vyvedeno na střechu budky řidiče, což se podílí na brodivosti dosahující 1200 mm. Pro vyprošťování vozidla slouží naviják s lanem o délce 60 m.Základní a nejpočetněji zastoupenou verzi představuje standardní valníkové provedení s plachtou, případně s lavicemi na korbě pro šestnáctičlennou osádku. Typickým logistickým vozidlem je valník s ocelovým zadním čelem s kapalinovým sklápěním o zdvihu 1500 mm a zatížitelnosti 1500 kg. Dalším typem je podvozek s jednoramenným hákovým nosičem normovaných kontejnerů o délce 4900 mm a hmotnosti 8000 kg. Pro lehce chráněný transport nákladů slouží skříňové nástavby ustavené vůči rámu prostřednictvím pružných kotvicích členů. Vozidla určená k nasazení v bojových podmínkách mohou být vybavena budkami s lehkými ochrannými panely, případně pancéřováním a neprůstřelným zasklením podle standardu Level 1 STANAG 4569 pro ochranu proti účinkům střelby z pěchotních střelných zbraní a střepinám protipěchotních min.
Civilní prostředí
Měli jsme možnost usednout za volant jednoho z vozidel právě připravených k předání zástupcům Armády České republiky. Po dosavadních zkušenostech s technikou stavěnou pro ozbrojené složky různými světovými výrobci jsme předpokládali obvyklé, poněkud obtížnější a komplikovanější zacházení se speciálem než je běžné u civilních vozidel. Proto bylo příjemným překvapením, že
v relativně vysoko umístěné budce v barvě khaki nacházíme interiér a ovládací prvky téměř úplně identické s tím, co nám připadá samozřejmé u civilních automobilů. Trochu nepatřičně luxusně působí dálkové ovládání rádiopřehrávače pod volantem.
Tatra 810 poskytuje tříčlenné posádce dostatek prostoru, až nečekaně pohodlná sedadla s tím, že řidičovo je široce nastavitelné a progresivně odpružené, spolujezdci mají k dispozici dvoumístnou pevnou lavici. Samozřejmostí jsou tříbodové bezpečnostní pásy.Pohledný volant má téměř ideální průměr i tloušťku věnce a je velmi dobře umístěn, ale platí to stejně tak pro řadicí páku
a další ovladače, přístrojový panel se standardními ukazateli a kontrolními svítilnami. Velmi dobrý je také výhled všemi směry a nechybí ani kompletní sada zpětných zrcátek, instalovaných podle norem.
Lehkonohý Rambo
Do seznámení s Tatrou 810 jsme v mrazivém dni a na komunikacích pokrytých sněhem s ledovým podkladem i v promrzlém terénu vstupovali s respektem a opatrností, ale brzy podlehli suverénnímu chování vozidla, trochu hendikepovaného absencí nákladu. Více zatížená kola by jízdní vlastnosti ještě zlepšila.Možná až příliš potlačený hluk motoru na prvních stovkách metrů nutí ke sledování otáčkoměru, protože relativně rychloběžný motor se velmi ochotně „vytáčí“ a je snadné překročit optimální otáčky, či promeškat správný okamžik pro řazení vyššího stupně. Řazení krátkou pákou s příjemnou hlavicí je snadné, přesné a rychlé. Volbu převodu usnadňuje pole zelených diod v rychloměru, které se rozsvěcují tehdy, kdy se otáčky motoru posunou mimo ideální rozsah. Na betonové komunikaci tatrovka snadno dosáhla stokilometrové rychlosti a ze stability i poslušnosti jí ubíral pouze kluzký povrch vozovky.
Stejně tak specifické podmínky prakticky znemožnily posoudit charakteristiku a účinnost brzdového systému. Ocenit jsme mohli jen to, jak vozidlo při deceleraci dobře drží směr a stopu. V klesáních však odlehčovací výfuková brzda pomáhá efektivně. V terénu jsme nejprve ocenili parametry podvozku schopného plavně a měkce zdolávat i značné nerovnosti, překonávat výrazné změny stoupání v souvislém „tahu“ díky velmi dobrému odstupňování převodovky a širokému rozsahu využitelných otáček motoru s velkým točivým momentem. Široké obutí s terénním dezénem dobře přenáší točivý moment motoru i na kluzký podklad. Ve složitých podmínkách jsme ocenili přiměřenou strmost převodu řízení i vyváženou účinnost posilovače, byť se zpočátku zdálo snad až příliš „lehké“. Dobře zvolen je poměr robustnosti, a tedy i provozní hmotnosti vozidla, vůči výkonu a dalším parametrům motoru. Snad jen u pancéřované verze, kterou jsme však neměli možnost poznat v provozu, může být výkon motoru možná trochu hendikepem, ale to lze snadno řešit instalací jeho výkonnější verze.
Nejen pro armádu?
Tatra 810 má velmi dobré předpoklady pro službu v ozbrojených složkách s velmi variabilním charakterem provozu a častým střídáním řidičů, včetně nezkušených. Výrobce již pomalu finišuje s výrobou celé série, ale lze předpokládat, že by mohl brzy dostat také objednávky z jiných ozbrojených složek i civilního světa.
Zdroj: Trucker 04/09
Autor: Ondřej Horský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)