Představujeme
Tatra 810 6x6 - Lehká kavalerie
Ondřej Horský 03.08.2009 10:27
Svezli jsme se
Česká armáda převzala poslední kusy ze série vozidel Tatra T 810, určených pro vojenskou logistiku, provoz na zpevněných komunikacích i mimo ně. Nahrazují skvělé Pragy V3S, které po více než padesáti letech služby již nové technice konkurovat nemohou.
Kopřivnická automobilka Tatra je spojena s výrobou vojenské techniky prakticky po celou svou existenci, ale především s konstrukční koncepcí páteřové nosné roury s výkyvnými polonápravami a vzduchem chlazeným vidlicovým motorem. Nová řada T 810 je však postavena podle ortodoxního schématu s příhradovým rámem, tuhými nápravami a pohonným agregátem chlazeným kapalinou; navíc podstatně lehčí kategorie než dosud. Má tak velmi dobré předpoklady pro službu v ozbrojených silách s variabilním charakterem provozu a častým střídáním řidičů. Po ukončení výroby armádní série lze předpokládat, že výrobce bude přijímat objednávky od zájemců z civilního světa.
Automobily T 810 1R0R26 13 177 6x6 na pomezí kategorií N2 a N3 jsou přizpůsobeny unifikačním standardům NATO. Jejich sortiment tvoří několik verzí, nejvíce je zastoupený standardní valník s plachtou a sklopnými lavicovými sedadly na korbě pro šestnáctičlennou osádku. Typickým zásobovacím vozidlem je valník vybavený ocelovým zdvihacím zadním čelem s kapalinovým ovládáním (zdvih 1500 mm, zatížitelnost 1500 kg). Část flotily tvoří podvozky s jednoramenným nakladačem unifikovaných kontejnerů o délce 4900 mm a celkové hmotnosti 8000 kg. Proti povětrnostním a dalším vnějším vlivům lehce chráněné dopravě nákladů slouží skříňové nástavby, ustavené vůči rámu prostřednictvím pružných kotvicích členů. Všechny typy určené k nasazení v bojových podmínkách mohou být vybaveny budkami řidiče s lehkými ochrannými panely, případně pancéřováním a neprůstřelným zasklením podle normy Level 1 Stanag 4569, vymezující míru ochrany proti účinkům střelby z pěchotních zbraní a střepinám protipěchotních min.
Armádní zadání stanovilo parametry; konstruktéři Tatry na jeho základě připravili T 810 se znakem náprav 6x6, celkovou hmotností 13 000 kg, vnějšími rozměry 8100 x 2550 x 3320 mm a rozvorem náprav 3450 + 1200 mm. Novinku představuje přeplňovaný vznětový kapalinou chlazený řadový šestiválec DXi 7 z produkce Renault Trucks, o zdvihovém objemu 7100 cm3 ( 108 x 130 mm), vybavený chladičem stlačovaného vzduchu, čtyřventilovým rozvodem OHC a vstřikováním paliva common rail (EU3). Největší výkon činí 177 kW (240 k)/2300 min-1, točivý moment vrcholí hodnotou 920 N.m při 1200 až 1700 min-1. Motor je uložen podélně za přední nápravou; na něj navazuje jednokotoučová suchá spojka SAE2 395 mm s membránovou pružinou a kapalinovým ovládáním. Šestistupňová převodovka s přímým řazením a výstupem točivého momentu (PTO) je typu ZF 6S 1000 T0 s posilovačem řazení (6,06 – 4,75 – 3,60 – 2,12 – 1,29 – 1,00 – Z 6,77). Sestupný převod ZF Steyr VG750 je dvoustupňový, řazený za klidu vozidla. Portálové tuhé nápravy Tatra se závěry diferenciálů a sestupnými převody v nábojích kol jsou odpruženy vpředu vinutými pružinami s teleskopickými tlumiči, vzadu poloeliptickými progresivními vícelistovými pery, uloženými podélně.
Lehká vojenská Tatra 810 je vybavena trvalým pohonem kol zadních náprav (6x4), připojení pohonu kol přední nápravy (6x6) je elektromechanické, spínačem na přístrojovém panelu.Dvouokruhový brzdový systém s posilovačem, vzduchotlakovým ovládáním a ABS tvoří kotoučové brzdy na všech kolech, odlehčovací výfuková brzda a parkovací pružinová brzda, působící na kola zadních náprav. Ocelová kola v jednoduché montáži jsou obuta do pneumatik Continental rozměrů 365/80 R 20, tlak v nich lze měnit za jízdy z místa řidiče. Světlá výška automobilu činí 430 mm, provozní hmotnost 8500 kg, užitečná 4500 kg (a tedy celková 13 000 kg), hmotnost přívěsu 12 000 kg a dojezd v silničním provozu více než 800 kilometrů. Trambusová budka řidiče z ocelového plechu s velitelským kruhovým poklopem ve střeše je dvoudveřová, třímístná, mechanicky odpružená ve čtyřech bodech a hydraulicky sklopná ručním pákovým čerpadlem. Je vybavena vytápěním, větráním, klimatizací a radiopřijímačem s dálkovým ovládáním pod volantem. Světlomety s integrovanými směrovými svítilnami chrání drátěné mřížky, výklopné do stran, a součástí systému jsou také svítilny pro jízdu v konvoji. Pod nárazníkem je šikmý krycí plech, před maskou chladiče trubkový rám sklopný vpřed. Nádrž paliva o objemu 320 l je uložena na pravé části rámu za budkou řidiče, schránka s nářadím na levé, vlečná tyč na zadním nárazníku. Sací potrubí s objemným válcovým čističem je vyvedeno na střechu budky řidiče. Nechybí naviják s lanem o délce 60 metrů.
Tatra 810 dosahuje největší rychlosti 106 km/h, disponuje stoupavostí 100 %, nájezdový úhel vpředu/vzadu činí 37°/39°, zdolává svislý terénní stupeň o výšce až 600 mm, překračuje příkop široký 900 mm, brodivost činí 1200 mm, operační provozní teplota prostředí se může pohybovat v rozmezí -35 °C až +49 °C. Při seznámení s novinkou nás již na první pohled zaujala řada až překvapivých detailů. V kompaktní budce řidiče najdeme interiér a ovládací prvky identické s tím, co nabízejí civilní vozidla, až příliš luxusně působí radiopřijímač s dálkovým ovládáním. Obestavěný prostor poskytuje tříčlenné posádce solidní pohodlí, dobře tvarovaná i čalouněná sedadla; řidičovo je široce nastavitelné a odpružené, spolujezdcům stačí pevná lavice. Volant má ideální průměr i tloušťku věnce a je dobře umístěn, stejně jako řadicí páka i další ovladače a přístrojový panel s obvyklými ukazateli a kontrolními svítilnami.
Tatru 810 jsme na komunikacích pokrytých ještě sněhem s ledovým podkladem i v zmrzlém terénu přebírali s respektem. Brzy převážil vjem suverénního chování vozu, i když trochu zhoršeného tím, že jsme jej měli bez vytížení nákladem. Větší zatížení kol by jízdní vlastnosti rozhodně zlepšilo. Účinně odhlučněný motor zpočátku vyžaduje sledování otáčkoměru. Relativně rychloběžný agregát se lehce rozbíhá do vyšších otáček a je snadné překročit optimální hranici. Řazení krátkou pákou s příjemnou hlavicí umístěnou na středovém tunelu je lehké a rychlé, pohyb páky krátký a přesný. Naše tatrovka snadno dosáhla na betonové komunikaci stokilometrové rychlosti. Její stabilitu a poslušnost pak oslaboval kluzký povrch; bylo však snadné uvést ji do kontrolovaného silového smyku všech kol. Zhoršená adheze zkreslila charakteristiku o účinnosti brzd. Mohli jsme však konstatovat, že Tatra při razantním zpomalení vzorně drží směr a stopu.
Parametry podvozku vyniknou po opuštění silnice. Plavně, měkce, kontrolovaně zdolává nerovnosti, zvládá změny stoupání plynule zásluhou odstupňování převodovky a rozsahu točivého momentu. Obutí balonového typu s terénním vzorkem dobře přenáší točivý moment motoru i na kluzký podklad. Při razantním manévrování ve složitých terénních podmínkách pomáhá dobře zvolená strmost převodu řízení i nastavení účinnosti posilovače; jen zpočátku se zdálo snad až příliš lehké. Vyváženě působí robustnost vozidla proti jeho výkonu a charakteristice motoru; pro těžší pancéřované verze může být ovšem výkon trochu malý. Nová Tatra prošla dlouhou cestu od původních prototypů R 210.12 VV 6x6 M (ATS = Automobil Terénní Střední), vycházejících z konstrukce Ross/Renault s méně výkonným motorem 158 kW (215 k) a převodovkou Praga, ale jako nový typ T 810 představuje výraznou modernizaci Armády České republiky.
Zdroj: Automobil 06/09
Autor: Ondřej Horský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)