Představujeme
Stavební a těžební – Pracovní stroj Tatra vs. „kloubáky“
Milan Olšanský 01.06.2017 06:05
Technologická doprava, neboli doprava mimo veřejné komunikace – v dolech a lomech či na velkých a rozsáhlých stavebních dílech, se neobejde bez specializovaných nákladních vozidel, zpravidla označovaných jako dumpery.
Abych hned na začátku poněkud zjednodušil popis, rozdělení a historii využití tzv. dump trucků, řekněme si, že nám jde o těžká nákladní vozidla s jednostranně sklopnou stavební nástavbou. Vozidla určená pro převoz co možná největšího množství sypkých materiálů, písků, zeminy, skrývky, kameniva, rudy, nerostů atd. Využívají rozdílných technických, rozměrových a emisních parametrů a nařízení, která platí pro stavební či tzv. pracovní stroje. Jejich celková hmotnost – a to je klíčový parametr, může být vyšší, než známe z provozu na běžných komunikacích. Celkové rozměry rovněž. Z toho všeho profituje především užitečná hmotnost takových vozidel. Jejich nevýhodou je fakt, že jim není zákonem umožněno přepravovat se po vlastní ose v běžném silničním provozu. Ovšem právě tuto zmíněnou nevýhodu smazávají těžké nákladní vozy Tatra s homologací „Pracovní stroj“. Takové modely jsou podkapitolou obchodní řady Tatra Phoenix, resp. Tatra Phoenix Euro 6. Pracovní stroje á la Tatra mají i další výhody. Přináší zákazníkům rozumné řešení jejich dopravních úkolů.
50 t celkově a více!
Od okamžiku, kdy se v nabídce naší nejstarší automobilky objevil těžký nákladní vůz T 158-8P5S46.261 8x8.2R v homologaci „Pracovní stroj“, začali zákazníci zjišťovat, že jím mohou nejen nahradit své příslušně dimenzované kloubové dumpery, ale že je pomocí nich možno dostat technickou úroveň vlastní flotily vozidel pracujících v tzv. technologické dopravě na vyšší úroveň, nemluvě o podstatně vyšší úrovni pracovního komfortu řidiče. „Pracovní stroj“ je samostatná kategorie v legislativě. Vozidlo nemusí mít tachograf, není třeba platit silniční daň, nemusí být vybaveno zadní ani bočními zábranami proti podjetí, nemusí být vybaveno zpětným zrcátkem nad čelním sklem. Na druhou stranu musí být vybaveno systémem ROPS/FOPS, neboli Roll Over Protection Structure a Faling Object Protective Structure, čili musí mít konstrukční antideformační ochranu kabiny při případném převrácení či pádu předmětu na střechu kabiny (evidentně jde o ochranu při nakládce vozidla).
Čtyřnápravové „Pracovní stroje“ T 158 8x8 nabízí celkovou hmotnost 50 t a užitečnou hmotnost 33,1 t (jednomotáž na zadních nápravách) 32,06 t (dvoumontáž na zadních nápravách). Vozidla jsou vyrobena a provozována se šestnáctistupňovými převodovkami ZF EcoSplit v manuálním i automatizovaném provedení AS Tronic. Standardně mají osazenou přídavnou/sestupnou převodovku Tatra 1,30 TR, na přání zákazníka je však možno vřadit též dvoustupňovou Tatra 2,30 TRK. Z vnějšího pohledu se Pracovní stroje liší od standardních nákladních vozidel Tatra Phoenix nejen již vzpomínanou ochranou ROPS/FOPS, ale též přídavnými světlomety pod čelním sklem. V současné nabídce kopřivnické automobilky je „Pracovní stroj“ T 158-8P6S46.261 8x8.2R s motorem PACCAR MX-13 emisní specifikace Euro VI. Velmi usilovně se pracuje na variantě pětinápravového vozu „Pracovní stroj“ T 158-8P6R56.261 10x10.2 s celkovou hmotností 60 t a užitečnou hmotností 37,5 t. Takové vozidlo má primárně automatickou převodovku Allison s integrovaným retardérem, na přání je však možno montovat rovněž manuálně řazenou převodovku ZF. Obdobně je to s přídavnou/sestupnou převodovkou Tatra, která je primárně dvoustupňová 2,30 TRK s řazením za klidu, ale na přání může být jednostupňová 1,30 TR.
V reálném provozu
A teď k samotnému provozu. Opakovaně jsme nechali provést nezávislé srovnání „Pracovních strojů“ T 158-8P5S46.261 8x8 a kloubových dumperů významných výrobců s celosvětovou působností, a to u zákazníků v reálném provozu. Proti sobě se postavily „Pracovní stroje“ a kloubové dumpery s velmi podobnou kapacitou sklopné nástavby (18 m3 vs. 20,5 m3 resp. 19 m3 vs. 23 m3 – vždy ve prospěch kloubového dumperu). Areály těžařských děl v Bílině a Kaznějově byly svědkem opakovaných pracovních klání řidičů, o jejichž profesionálních schopnostech a nezávislosti nemůže být žádného sporu. Produkci automobilky Tatra vždy reprezentovaly „Pracovní stroje“ Tatra Phoenix 8x8 jak s manuálně obsluhovanou převodovkou ZF EcoSplit, tak i s automatizovanou variantou ZF AS Tronic. Vždy šlo o vozidla s motorem PACCAR MX-13 s celkovou hmotností 50 t (užitečná hmotnost na úrovni 33 t). Vždy šlo o typický sklápěčkový okruh 2 km, 0,7 km, resp. 0,65 km s převýšením 80 m, resp. 25 m. V jednom případě byla maximální rychlost omezena hodnotou 50 km/h, v dalším nebyla rychlost přepravy omezena.
Efektivní v každém ohledu
Ze směnného, dlouhodobého provozu vyplynulo, že při přepočítání spotřeby paliva jak na desítky metrů kubických či 100 t převezeného materiálu byly „Pracovní stroje“ Tatra Phoenix výrazně lepší ve spotřebě pohonných hmot než kloubové dumpery (až o 35 %). Dokázaly poskytnout vyšší průměrnou přepravní rychlost (až o 18 %) než kloubové dumpery a nabídly neoddiskutovatelně vyšší komfort a pohodlí pro řidiče. K tomu je třeba přičíst již zmiňovanou možnost přesunu nenaloženého vozu po běžných komunikacích, výrazně příznivější pořizovací cenu a síť zavedených servisních středisek. Stejně tak cenu spotřebních a náhradních dílů. Viz například rozdíl mezi cenou pneumatik „Pracovního stroje“ T 158 o rozměru 14,00R20 a 21R24 (jednomontáž vzadu) resp. v případě dvojmontáže na zadních nápravách 14,00R20 a 12.00R24, a pneumatik o rozměru 26,5R25 u kloubových dumperů je opravdu značný. Konkurenci v podobě kloubových dumperů je třeba přiznat lepší manévrovatelnost pod bagrem (vycházející z principu řízení vozidla), rychlejší sklápění korby (na řešení této nevýhody se u „Pracovních strojů“ Tatra intenzivně pracuje) a široká korba, při jejímž nakládání nemusí strojník nakládacího bagru trpět přílišnou odpovědností. Suma sumárum „Pracovní stroje“ Tatra Phoenix a Tatra Phoenix Euro 6 existující v současnosti ve verzích podvozku 8x8, 10x8 a 10x10 s celkovou/užitečnou hmotností 50 t/až 32 t, resp. 60 t/37,5 t jsou rozhodně zajímavým a efektivním řešením jak v těžařství, tak ve stavebnictví.
Převzato z časopisu