Představujeme
Speciální vozidla – Všechna kola řízená
Milan Olšanský 13.12.2017 05:20
Klíčová obchodní řada těžkých nákladních vozidel Tatra Phoenix Euro 6 získala velmi zajímavou a sofistikovanou aplikaci – čtyřnápravový model, který má všechna kola nejen hnaná, ale taky řízená.
Vozidlo vyrobené pro švýcarskou firmu HODEL bude vybaveno jeřábovou nástavbou. Možnosti plynoucí z mechanického řízení obou předních náprav a elektrohydraulického řízení obou zadních náprav (variabilně též bez pevné vazby) jsou opravdu velmi zajímavé. Těžko tedy odolat, když jsem mohl díky vstřícnosti nejvyššího managementu společnosti Tatra Trucks a.s. v čele s místopředsedou představenstva a technickým ředitelem Ing. Radomírem Smolkou vozidlo vyzkoušet na vlastní kůži.
Trocha školení na začátek
I když jde o na první pohled běžné vozidlo, systém řízení TatraTON a Mobile Electronic (zadní nápravy) z něj činí stroj, o němž je záhodno si nejprve něco málo přečíst a snad i nastudovat. Podvozek T 158-8P6R41.27ZA 8x8.1R s rozvorem 2150 mm + 2660 mm + 1500 mm s mechanickým systémem řízení TatraTON prvních dvou a elektro-hydraulickýcm systémem Mobile Electronic posledních dvou náprav spadá, s jistým nadhledem řečeno, do kategorie KRAB. To proto, že díky ovládání kol všech čtyř náprav dokáže v určitém módu natočit kola třetí a čtvrté nápravy ve stejném úhlu jako kola prvních dvou náprav. Výsledkem je jízda šikmo vpřed nebo vzad, a to doleva či doprava. Z legislativních a bezpečnostních důvodů jsou režimy řízení vozidla rozděleny do dvou skupin: ON-ROAD mode a OFF-ROAD mode.
Na silnici, v terénu
Režim ON-ROAD mode je výchozí jízdní režim, ve kterém se vozidlo nachází vždy po každém nastartování. Je určen k provozu na běžných pozemních komunikacích. V tomto režimu je řízení třetí nápravy zamčeno v poloze pro přímou jízdu. Kola čtvrté nápravy jsou řízena v závislosti na natočení přední nápravy od okamžiku, kdy vozidlo dosáhne rychlosti 30 km/h. Ovšem při překročení rychlosti 50 km/h je náprava automaticky vycentrovaná a její řízení je uzamčeno.
Do režimu OFF-ROAD spadají zbylé tři speciální jízdní módy. Ty jsou určeny pro provoz mimo veřejné komunikace a jsou rovněž omezeny povolenou maximální rychlostí.
Režim ALL-WHEEL STEERING, neboli řízení kol všech náprav, spočívá v možnosti natáčení kol třetí a čtvrté nápravy v závislosti na poloze kol předních náprav. Cílem je dosažení minimálního úhlu zatáčení.
Režim CRAB STEERING spočívá ve schopnosti natočení kol třetí a čtvrté nápravy v rozmezí nula až 21 stupňů ve stejném směru jako kola předních náprav.
Posledním speciálním režimem řízení je tzv. MANUAL STEERING, který dovoluje řízení kol třetí a čtvrté nápravy zcela nezávisle na poloze předních kol. Řidič tak může po nastavení kol třetí a čtvrté nápravy do libovolného směru korigovat směr jízdy vozu volantem.
Protože u zadních náprav jde o hydraulický systém řízení ovládaný elektronicky, je v kabině vozu, na středovém tunelu, vedle řadicí páky umístěn tzv. ovládací terminál systému řízení Mobile Electronic.
Osm funkčních tlačítek s podsvícením slouží k volbě režimu řízení a posléze také k vlastnímu ovládání natočení kol třetí a čtvrté nápravy. Nad tlačítky je displej, na němž se zobrazuje aktivace jednotlivých tlačítek.
Test a synchronizace
Po nastartování vozu musí v rámci vysoké míry bezpečnosti provozu proběhnout test celého systému trvající cca 15 s, po tuto dobu vozidlo stojí na místě. Volbu režimu řízení vozidla lze provádět při stojícím voze či při rychlosti do 5 km/h. Po každém manévrování v režimu OFF-ROAD by měl řidič vozu přepnout řízení do ON-ROAD módu a provést tzv. synchronizaci systému. Teprve poté může vyrazit na veřejné silnice. Systém je schopen v rámci vlastního testovacího a synchronizačního módu vyhodnotit chybový stav, vypsat chybový kód na displej a varovat řidiče akustickým signálem. Z velmi jednoduše popsaného systému ovládání vozidla v několika módech je zřejmé, že jde o výrazně sofistikovaný vůz, který nabízí specializované možnosti provozu. Z toho vyplývá poměrně vysoká míra odpovědnosti řidiče a nároky na jeho schopnosti ovládání vozu.
Možnosti, jen si vybrat
Zatímco ON-ROAD mód řízení zajišťuje relativně běžné jízdní schopnosti čtyřnápravového těžkého nákladního vozu na silnici, které jsou součástí řidičovy běžné představivosti, OFF-ROAD mód poskytuje možnosti zcela mimořádné. Manévrování bokem k nakládací rampě či jiné hraně, otočení vozu s minimálním poloměrem či vymanévrování z kritické situace v těžkém terénu výjezdem z hlubokých kolejí či směrem ze svahu nebo do svahu, který je pro vozy se standardním řízením zcela nemožný. Vzhledem k tomu, že vozidlo po dostavbě na mobilní jeřáb bude sloužit u švýcarského zákazníka, lze předpokládat jeho využití v kopcovitých či dokonce horských oblastech. Přesně tam bude moci Tatra Phoenix Euro 6 „KRAB“ prokázat nejlépe své jedinečné jízdní schopnosti.
Prakticky
K dispozici jsem měl podvozek, tedy vozidlo bez nástavby. Možnosti provozu – zkušební polygon. Tedy jak silnice, tak lehký terén. Proč lehký? Nebyl důvod se bez nástavby pouštět do „velkých akcí“. Ovládání vozu až na to řízení je standardní – manuálně řazená převodovka a ostatní drobnosti. To, který mód člověk zvolí, je opravdu jen na něm a je třeba znova zdůraznit, že: „čím více možností, tím více zodpovědnosti“ a ještě bych k tomu dodal také pokory. Rozhodně není kam spěchat, takže ani ten obligátní test a tzv. synchronizace, které trvají nějakou dobu, nejsou na škodu. Při tzv. „krabím chodu“ je třeba nalézt předními koly ten správný úhel, jinak kromě toho že jedete šikmo, tak také ještě zatáčíte. Vychytat tu správnou trajektorii chce trochu cviku. Také volba správného módu řízení je věcí zkušenosti ale možná též běžného selského rozumu. V každém případě, přemýšlet se musí. Ono se s tím „Krabem“ dá totiž jezdit i jen s řízením zadních náprav.
Převzato z časopisu