Představujeme
Speciální technika – Speciální řešení
Milan Olšanský 30.09.2015 06:36
Tradiční česká značka Tatra, byla, a je vždy zárukou zajímavých, vyspělých a efektivních konstrukčních řešení těžkých a středně těžkých nákladních vozidel určených pro všechny
druhy provozu, včetně těch speciálních.
Když před časem vstoupil do severomoravské automobilky Tatra nový majitel, spojovaný do té doby téměř výhradně jen s vojenskou a zbraňovou technikou, firma Excalibur Army, znamenalo to pro značku Tatra doslova nový začátek. Výroba byla znovu rozhýbána, zpřetrhané kontakty se zákazníky znovu navázány. Obchodní aktivity začaly opět fungovat a nést ovoce. Výrazným způsobem se rozběhl obchod s vojenskou a speciální technikou. Po měsících nejistoty si značka Tatra znovu vydobila uznání středně východních či asijských zákazníků, a nejen těch. Projekty, které již nějakou dobu „doutnaly“, se znovu rozhořely jasným plamenem. A když se k tomu přidaly též projekty společnosti Excalibur Army, synergie na poli speciálních a vojenských vozidel se vyhoupla na vysokou úroveň.
Exkluzivní spolupráce
Před krátkým časem došlo i na mediální prezentaci vojenských a speciálních vozidel na továrním polygonu. Vedle sebe se zde postavily speciály z nabídky Excalibur Army: obrněné pásové vozidlo ASCOD se zbraňovou stanicí Minisamson MK II, jako výsledek spolupráce s firmou General Dynamics European Land Systems, kolový obrněný transportér Pandur s věží MK II RWC izraelské společnosti Rafael a speciály Tatra Trucks: obrněný transportér TITUS francouzské zbrojovky NEXTER SYSTEMS postavený na podvozku Tatra 6x6, valník Tatra 4x4 s pancéřovanou kabinou STANAG 4559 3 - 3a/3b, hákový nakladač T 815-7 s mostní soupravou společnosti General Dynamics, středně těžké vozidlo řady T 810 4x4 a vyprošťovací Tatra 8x8.
Všechna vozidla mají, jedno vedle druhého, za sebou velmi zajímavý příběh. Mnohé z nich již dnes slouží v několika armádách světa či alespoň mají výrazně našlápnuto k takové službě. Typickým představitelem v tomto ohledu je osmikolový Pandur. K již zakoupeným a provozovaným 107 Pandurům v AČR přibude brzy 20 dalších velitelských a spojovacích.
Zajímavý pro českou armádu, a nejen pro ni, je též TITUS, o kterém jsem ostatně již obšírněji psal. Šušká se, že AČR hledá 42 kolových obrněných vozidel, z nichž šest by mělo být velitelskoštábních a zbytek potom spojovacích. Super moderní TITUS, který ostatně ve své hmotnostní kategorii nemá ve světě obdoby, by takto mohl nahradit staré vozy Praga V3S s příslušnými nástavbami, které rovněž nemají dnes ve světě obdoby.
A šikovná zpráva z AČR do třetice. V rozumném časovém horizontu bude Armáda ČR poptávat nová pásová bojová vozidla pěchoty jako náhradu za sovětské stroje BVP-1/2. Zde by mohl zabodovat obrněnec ASCOD 35/42.
Převzetí značky Tatra a vytvoření moderně fungující a efektivní společnosti Tatra Trucks a rozšíření nabídky společnosti Excalibur Army nemohlo být učiněno v lepší době. Z lidského hlediska bohužel, ale z hlediska vývoje vojenské a speciální techniky naopak. Doba obchodu se zbraňovými systémy a speciálními vozidly velmi přeje. Jako jistý „by product“ snahy USA o překreslení mapy geopolitických vlivů se odhodlala celá řada států, a to nejen těch evropských a blízko či středně východních, výrazně zbrojit. Ti z výrobců, kteří jsou připraveni, budou v blízké době z tohoto vývoje profitovat, jakkoliv jsou obchody s vojenskou a speciální technikou považovány za tzv. „dlouhé peníze“.
Standardní speciály
Společnost Tatra Trucks a.s. disponuje, kromě jiného, nabídkou skvělé obchodní řady speciálních těžkých nákladních vozidel T 815-7 s primárně vojenskými, ale též speciálními a i civilními aplikacemi. T 815-7 byla zařazena do sériové výroby a nabídky značky již v roce 2004 jako výsledek dlouhodobého vlastního vývoje technického úseku a konstrukčního oddělení automobilky. Výraznou přidanou hodnotou obchodní řady těchto vozidel je fakt, že poprvé v historii značky nabízí modelovou řadu speciálních a vojenských vozidel s opravdu vysokou mírou standardizace konstrukce, ale s možností „customizovat“ jednotlivé modely co se týká typu a výrobce motoru a převodovky.
Jako představitelé těžkých nákladních vozidel obchodní řady Tatra 815-7 bylo na továrním polygonu prezentováno několik speciálů. Dvounápravový valník s pancéřovanou kabinou balistické a protiminové ochrany STANAG 4569 úrovně 3 - 3a/3b T 815-780R59 19 270 4x4.1R. Pancéřová kabina, navržená firmou Plasan má nové konstrukční řešení obsahující integrované prvky ochrany posádky a modulární typ pancéřování, které lze skládat dle potřeb zákazníka. Vůz má nastavitelnou výšku včetně světlé průchodnosti, uzávěrky diferenciálů a systém centrálního duhušťování pneumatik kol během jízdy. Hnací trakt vozu je 100 % značky Tatra.
Druhou ukázkou vojenských aplikací vozidel řady T 815-7 byla Tatra 815-790R99 38 300 8x8.1R s hákovým nakladačem a rychle umístitelným mostním systémem REBS (Rapidly Emplaced Bridge System), produktem světově proslulé společnosti General Dynamics European Land Systems. Efektivní délka mostu je 13 m, jeho rozložení a umístění do terénu se děje zcela automaticky.
Dvounápravový nosič
K dispozici byl též dvounápravový model obchodní řady středně těžkých nákladních vozidel T 810, který zaznamenal svoji světovou premiéru na nedávném veletrhu vojenské techniky IDET 2015 v Brně. Valník T 810-1ROR46 13 177 4x4.1R je doplňkem velmi úspěšné řady středně těžkých vozidel Tatra vycházejících s převzaté, výrazně překonstruované a k dokonalosti dotažené konstrukce vozidla s žebřinovým podvozkem a portálovými nápravami vlastní konstrukce Tatra Rigid. Modelová řada T 810 (třínápravová) je páteřní středně těžkou kolovou technikou Armády České republiky a v současnosti též předmětem zajímavého obchodního případu s armádou Saudské arábie. Významnou zajímavostí dvounápravového provedení je užitečná hmotnost vozidla – celých 5,5 t! Od svého třínápravového vzoru se 4x4 liší na první pohled odstraněnou první zadní nápravou a překonstruovaným zavěšením zbylé zadní nápravy.
Převzato z časopisu