Představujeme
Speciál – Kenworth T700 – Revoluce za velkou louží
Milan Olšanský 04.07.2012 14:05
Americká a evropská konstrukční škola velkých trucků, to jsou dva odlišné světy. Přesto, že různice vychází především z odlišného životního stylu zákazníků, zcela jiných pojímání historie a tradic a spotřebitelských instinktů obyvatelstva, v něčem se přesto poslední dobou oba „vesmíry“ přibližují.
Spájí nás především cyklické a stále častěji se opakující ekonomické krize, které tlačí finální výrobce ke snahám nákladově „zpříjemnit“ zákazníkům své produkty. Udržet se ve hře v dnešní víceméně globalizované společnosti znamená doslova a do písmene – přežít.
Plíživě, ale účinně
Velká americká dálniční „ocelová kladiva“ tak poznenáhlu dostávají motory a lá evropská konstrukce, v jejich výbavě se usazují elektronické asistenční systémy a dokonce se, ve prospěch aerodynamické čistoty, mění jejich tolik obdivované vnější tvary. No ano, je třeba si to přiznat. Prvoplánově „svalnaté“ americké trucky byly a nebo možná ještě pro mnoho Evropanů jsou exotickým ovocem svádícím k ochutnání či alespoň k dlouhodobému snění. Nicméně v posledních deseti letech z hlediska zákaznické vstřícnosti za svými evropskými bratranci poněkud pokulhávaly. Jedno jim však upřít nelze – obrovský vnitřní prostor reflektující potřeby řidiče či posádky z pohledu dlouhodobého „kempování“ na cestách rozlehlého kontinentu.
Přísné emisní limity EPA 7 a především EPA 10 stejně jako již zmíněné síto ve formě finančních a ekonomických krizí v kombinaci se silným konstrukčních a ideovým vlivem evropských koncernů (především Daimler AG a AB Volvo) jsou důvodem rychle postupující modernizace amerických dálničních křižníků. Prvním krokem vedoucím ke globální efektivitě produkce na americké straně Atlantiku byl pokus prosadit do vozidel Třídy 8 (ale nejen tam) evropské motory. Povšimněte si rozdílných strategií. Daimler AG na to šel od lesa a implementoval evropskou konstrukční školu do výroby motorů Detroit Diesel. MAN prodal licenci svých vynikající vznětových motorů třetímu největšímu americkému výrobci těžkých nákladních vozidel, společnosti Navistar. A veleúspěšný americký koncern PACCAR s velkými evropskými ambicemi „stáhl“ pod svoji značku třináctilitrové šestiválce původně vyvinuté jako DAF a dnes je obchodně úspěšně montuje do svých amerických trucků Kenworth a Peterbilt. Pikantní je případ evropského Volva. To nějakou chvíli nechalo svoji divizi Renault Trucks koketovat s pětiset koňovým americkým motorem Mack montovaným do kultovního modelu Renault Magnum, aby záhy od tohoto experimentu upustilo. Naopak motory Volvo včetně olbřímí FH16 se úspěšně usadily v jeho amerických akvizicích s přesahem až na australský kontinent (viz těžká řada Mack Titan).
Velká vítězství
Přesvědčit alespoň část zákazníků za oceánem, že motory evropské konstrukce jsou efektivnější a nákladově příjemnější než arci americké produkty Caterpillar či Cummins, to je poměrně velký úspěch. Za další úspěch lze bez uzardění považovat postupné překonávání „starých vzorců“ v podobě vzrůstajícího přesvědčení, že zlepšenou aerodynamikou lze dosáhnout významného vylepšení koeficientu TCO (total cost of ownership) nebo alespoň významného snížení provozních nákladů. Důkazem tohoto tvrzení budiž poslední produkce těžkých nákladních vozidel Freightliner či Wester Star (Daimler AG), Mack (AB Volvo), Navistar, Peterbilt a Kenworth (PACCAR) nebo například Caterpillar (překvapivě stavební vozidla od loňského roku ve spolupráci s Navistarem). Všechny nové modely se důsledně zakulatily, zaoblily hrany, zvláčněly blatníky a nárazníky a vylepšily svůj vzhled a především již zmíněnou aerodynamiku doplňkovou paneláží. Nejlepším příkladem “americké aerodynamické revoluce“ je nová řada dálničních tahačů Kenworth T700.
Excelentní příklad
„Jsme velmi hrdi na to, že jsme představili a uvedli v sériovou výrobu náš Kenworth T700, nejnovější výsledek neustálého vývoje vozidel v naší společnosti. Věříme, že T700 přesvědčí své zákazníky především nízkými provozními náklady, redukovanou spotřebou a v neposlední řadě líbivým designem. To vše vychází z důsledně uplatňovaných zásad aerodynamické čistoty konstrukce našich vozidel“, říká Bill Kozek, viceprezident společnosti PACCAR a generální ředitel společnosti Kenworth. „Náš zákazník navíc profituje díky zabudovanému modernímu motoru PACCAR MX s výborným poměrem hmotnost/výkon a vynikající spotřebou motorové nafty, stejně jako z faktu, že T700 je osazen širokou kabinou koncepce Kenworth NavPlus“. Kenworth T700 disponuje, díky důsledně uplatněným aerodynamickým zásadám, nejnižším čelním odporem, jaký kdy byl u vozidel Kenworth v jejich poměrně dlouhé historii (od roku 1912) výroby dosažen.
Převzato z časopisu