Představujeme
Solaris – Elektrický autobus z Polska
Dagmar Braunová 08.10.2012 11:18
Polský výrobce Solaris Bus & Coach z Bolechowa u Poznaně zaznamenává navzdory celkové, pro výrobu autobusů ekonomicky nepříznivé situaci, obchodní úspěchy v celé Evropě.
V roce 2011 bylo vyrobeno přes 1200 autobusů. Solaris se úspěšně prosazuje doma v Polsku, velký nárůst autobusů této značky spolu s tramvajemi Tramino je i v blízké domácí Poznani. Kromě exportu klasických městských vozidel je z poslední doby zajímavá například dodávka hybridů do finského Tampere a kloubových trolejbusů s „tramvajovým“ designem Trollino MetroStyle do Salcburku. Nová kloubová Urbina se objeví postupně v Plzni, kde výrobce vyhrál výběrové řízení na 20 těchto vozidel. Společnost si během léta pozvala evropské novináře, aby se na vlastní kůži seznámili s devítimetrovým elektrobusem, prodlouženým kloubovým Urbinem a inovovaným linkovým InterUrbinem. V rámci prezentace pak byly avizovány premiéry pro IAA Hannover – dvanáctimetrový elektrobus a linkové nízkopodlažní Urbino.
Elektrobus Urbino 8.9 m
Elektrobus nedávno absolvoval během tři týdnů během šampionátu Euro 2012, 3000 km bez problémů. Další testovací zastávkou byla Varšava s denním výkonem 126 km bez nabití. Zajímavé je, že náročné neveřejné technické testování elektrobusu proběhlo před časem v České republice, a to na polygonu kopřivnické Tatry. Na domácím polském veletrhu Transexpo na podzim 2011 byl elektrobus oceněn Zlatou medailí pro nejlepší výrobek a cenu mu dali i čtenáři německého časopisu „busplaner“. Solaris Urbino Electric je stavěn podobně jako ostatní autobusy Solaris ve Środě Wielkopolské (rámy) a dokončen v závodě Bolechowo-Osiedle v regionu velké Poznaně. Elektrovýzbroj od Vossloh Kiepe a další špičkové komponenty jsou dodávány ze západní Evropy. Kromě krátkého vozu se chystá aktuálně dvanáctimetrový elektrobus a pak kloubový. Solaris má rozpracovány také společné projekty se Škodou Electric. Pro Solaris představuje elektromobilita klíčové pole působnosti, produkuje i trolejbusy a tramvaje. Polygon Bednary (co do zázemí nevybavený a naprosto neporovnatelný s Mostem či Vysokým Mýtem) je spíše podobný malému letišti. Na trase byly nasimulovány zastávky a zatáčky s průjezdy pneumatikami. Elektrobus jede pružně s omezením nejvyšší rychlosti. I tak jsme se přesvědčili v zatáčkách o možnostech dynamické jízdy. Zvuk elektrobusu je tichý, podobný trolejbusu. Část brzdné energie jde rekuperací zpět do systému a jak klimatizace, tak topení a všechny agregáty jsou podporovány elektricky. V areálu polygonu byly také dvě nabíječky – statická od polského výrobce a mobilní od Vossloh Kiepe.
Solaris Urbino 18,75 m
Do současnosti nabízela značka Solaris kloubový Solaris Urbino 18 jako nejdelší autobus v portfoliu. Protažení o tři čtvrtě metru v přední části zvětšuje prostor a přidává řadu sedadel. První prodloužené kloubové vozy Solaris jsou určeny pro Skandinávii. Motor může být jak dieselový, tak CNG či na biopaliva. Manévrovat s kloubovým vozidlem na poměrně nekomplikované trase nebyl problém. Délka vozidla a odhlučnění motoru z něj činí pro řidiče a cestující v přední části velmi tiché vozidlo, zaznamenatelný hluk je zde pouze při zapnuté klimatizaci. Plynulou a pružnou jízdu s motorem DAF zajišťovala automaticá převodovka. To, že se jednalo o vůz do Skandinávie, bylo patrné například z umístění ovladačů otevírání dveří po levé straně pod okénkem řidiče.
Nové InterUrbino
Meziměstský autobus InterUrbino je koncipovaný jako vozidlo „šité na míru“ zákazníkům s různými typy řešení. Je nabízen v délkách 12 a 12,8 m. Lze si vybrat z pěti možností motorů tří dodavatelů a také je možno volit převodovku. Předváděcí autobus na polygonu byl osazen motorem DAF PR265 U2 EEV a převodovkou ZF 6 AP Ecolife. Interiér je vybaven ve dvou základních variantách: klasická verze vychází z původního InterUrbina, volitelná je prémiová verze. Klasická verze je určena například pro školní autobusy.
Atraktivnější řešení přináší pak iluminaci stropu, integrované schránky na zavazadla, průhledné materiály a další speciality. Neměnné je vybavení místa řidiče. Od zvolené verze se odvíjí i obsaditelnost – až 59 sedadel. Druhé dveře pak mohou být jedno či dvoukřídlé – obojí s možností zdviže. Inovativní exteriér navrhlo studioFT, partner společnosti Solaris. Zůstává typický designový prvek – asymetrické řešení předního okna, které také zajišťuje lepší přehled řidiče v prostoru nástupu cestujících. Bezpečnostní systémy tvoří EBS a EPS jako standard. Osvětlení je zajištěno s využitím LED technologií. S novým InterUrbinem jsme se opět měli možnost projet i vyzkoušet si na suchém a rovném povrchu účinnost brzd i systému ESP. Autobus patří do podobné kategorie jako například u nás běžné autobusy Irisbus Crossway, Mercedes-Benz Intouro nebo MAN Lion’s Regio. Bude zajímavé sledovat, jak se podaří Solarisu jako specialistovi na městskou dopravu prosadit právě v linkovém segmentu, případně v segmentu školních autobusů, kde jsou právě tyto typy využívány.
Segment autokarů, kde se pokusil výrobce uplatnit s modelem Vacanza (vyrobeno do sta kusů), sice Solaris úplně neopustil – na přání Vacanzu postaví, ale obchodně se autokary Solaris neprosadily. Při prvním pohledu na nový design InterUrbina zaujme změna linií. Bude zajímavé, zda k rozvlnění linií dojde i u městských vozidel. Aniž bychom kteréhokoli z výrobců podezřívali ze vzájemné inspirace (k mnoha podobným nápadům dochází nezávisle), lze postřehnout, že podobnou změnu linií prodělalo i nové Citaro společnosti Mercedes-Benz. Premiéry na IAA Společnost Solaris Bus & Coach představí v letošní podzimní premiéře nízkopodlažní Urbino 12 electric. Vozidlo je vybaveno klimatizací, má 30 běžných sedadel, dvě sklopná. Jedná se o elektrobus s nabíjecím systémem mimo vozidlo. Pro linkovou dopravu společnost směruje dva typy vozidel – vyvinula jednak klasický autobus InterUrbino a v segmentu nízkopodlažních vozidel naopak je to premiéra linkové mutace Urbino low-floor Intercity.
Převzato z časopisu