Představujeme
Scania – Pod společným jmenovatelem
Ondřej Horský 11.06.2013 06:49
Konstruktéři v Södertälje dokončili další soustavu inovací, která však formálně netvoří novou typovou řadu. Prostupuje nejrozšířenějšími R a G jako komplex prvků pod označením Streamline.
Jedná se o podobný postup, jaký inovátoři zvolili uvedením soustavy Off-Road pro vozidla směřující mimo zpevněné komunikace a do smíšeného provozu dokonce v řadách R, G i P. V případě Streamline je zaměřen na silniční provoz; především dálkový, ale do jisté míry i na střední vzdálenosti. Zejména však na spotřebu paliva a výsledkem inovací je její další redukce o více než vynikajících 8 %! Ale nikoli na úkor ostatních provozních parametrů. Již na první pohled nelze přehlédnout velmi pečlivé retuše aerodynamiky budky řidiče, byť se jedná „jen“ o precizaci detailů velmi pohledné karoserie. V aerodynamickém tunelu byly laděny vnější sluneční clony, rohy karoserie (opláštění skeletu po stranách masky chladiče mezi dolním okrajem předního skla a nárazníkem), deflektory a prolisy směrující obtékání vzduchu, malé štítky nad nárazníkovou částí přídě, pouzdra i nosníky zpětných zrcátek a další. Přestože neviditelné, ale provozně rozhodující, jsou podstatné úpravy na hnacím řetězci. Scania jako první automobilka představila v provozu – a začala prodávat dopravcům – vozidla plnící limity normy Euro 6 a nyní zavádí již druhou generaci s významnými inovacemi.
Principiálně zůstávají stejné, ale jejich laboratorní vyladění přineslo inteligentnější software řídicí jednotky, širší funkční rozsah integrované elektronicky řízené soustavy EGR a SCR. Vyšší úroveň řízení dostala i soustava adaptivního tempomatu využívajícího GPS (Active Prediction). Kultovní převodovka Opticruise dostala možnost volby provozního režimu Standard, Economy, Power a Off-road kroužkovým spínačem na páčce sdruženého ovladače převodovky vpravo pod volantem. První z nich je nastaven pro kompromis mezi požadavky na výkon (i na trase s většími stoupáními) a optimální spotřebu paliva s důrazem na využití točivého momentu; aktivní tempomat pracuje v plném rozsahu podle topografických dat z GPS. Druhý má softwarové priority s preferencí hlediska spotřeby paliva s mírným posunem limitů omezovače rychlosti dolů na 85 nebo 80 km/h (standard činí 89,5 km/h), odstavena je funkce kickdownu a aktivní tempomat pracuje ve zvláštním nastavení. Výkonový režim (Power) preferuje rychlost i ve strmějších stoupáních, do jisté míry na úkor spotřeby paliva, mění program řazení, zrychluje změny převodového stupně; aktivní tempomat je vyřazen. Terénní režim maximálně zrychluje řazení a zkracuje vypínání spojky, využívá nejširšího možného spektra otáček (minimalizuje počet řazení); aktivní tempomat je mimo provoz.
Zvolený režim zobrazuje svíticí symbol na informačním displeji přístrojového panelu. Opticruise je nabízena i ve verzi Basic (základní, jednoduchá). Ta poskytuje funkce Standard a Economy, samočinné řazení, elektrohydraulické ovládání spojky, adaptivní tempomat, omezovač rychlosti na 85 nebo 80 km/h, možnost přímého řazení jen do 50 km/h, bez kickdownu. V širokém spektru motorů Scania Euro 6 figurují nyní ve druhé generaci nejžádanější šestiválce o výkonu 331 a 360 kW se spotřebou paliva sníženou o 2 %; velmi efektivní je typ 410 využívající pouze SCR o výkonu 301 kW, nové křivky největšího výkonu a točivého momentu nyní charakterizují vidlicové osmiválce 382 a 426 kW s aplikací EGR i SCR. Scania nabízí devět agregátů Euro 6 od devítilitrového pětiválce 184 kW po šestnáctilitrový vidlicový osmiválec o výkonu 426 kW. Navíc i řadu motorů spalujících bioplyn, LPG či CNG s emisemi hluboko pod limity Euro 6, ale i motory spalující etanol (E85). Scania prostřednictvím řady Streamline výrazně upevňuje image výrobce vozidel se zcela mimořádnou životností a spolehlivostí. Využívá k tomu i nové služby Remote Diagnostic, která zpřesňuje, podle způsobu a intenzity zatížení vozidla, a výrazně prodlužuje, servisní intervaly i rozsah nutné údržby – vazbou systému Fleet Management na program servisních úkonů. Naprosto zásadně zkracuje délku servisní odstávky vozidla, když dokáže určit, kde se bude vozidlo nacházet a jaké úkony bude nutno vykonat v okamžiku předepsaného servisu, podle toho zvolit konkrétní dílnu v celé Evropě, která si potom může připravit techniku, personál, technologii i díly pro případnou výměnu. Soustava však umožňuje i poskytnutí pomoci řidiči na trase, když mu nabídne nejbližší servis, kontaktuje jej spolu s popisem problému či poruchy na vozidle.
Komunikační propojení řídicí elektroniky vozidla (palubní diagnostiky) se soustavou řízení flotily (Fleet Management v kanceláři dopravce), programem plánu údržby, s řidičem i servisní sítí umožňuje eliminovat prakticky všechny prostoje, ztrátové časy, zbytečnou byrokracii, ale i vedlejší náklady. Mezi konstrukční inovace patří nová instalace akumulátorů; zejména pro typy s větší spotřebou elektrické energie. Místo dvou do série zapojených akumulátorů s napětím 12 voltů jsou nyní uloženy za budkou řidiče akumulátory čtyři velmi kompaktní ve dvou typech a funkcích. Dvojice typu AMG slouží pouze pro spouštění motoru a poskytuje velký výdej energie v krátkém časovém úseku; a dvojice gelových snášejících i relativně hluboké vybití, sloužící ostatní elektrické síti s kolísající velikostí odběru energie. Podobné detailní novum konstrukce tvoří nová tuhá zadní náprava typu R855 pro těžké typy silničních vozidel, která vyniká redukovanou hmotností, prodlouženou životností a zvětšenou odolností proti velkým zátěžím na trasách horského typu s těžkými stoupáními a kolísáním zátěže. Je koncipována pro instalaci bez nutnosti použití sestupných převodů v nábojích kol a je k dispozici s rozšířeným spektrem volitelného koncového převodu – 2,87; 3,09; 3,23; 3,42; 3,64 a 4,30. Detailem vzhledu i funkce jsou nové hlavní světlomety i další svítilny. Dokonce i zadní s LED technologií. Jsou nesporně elegantní, efektní, ale i efektivní. Ale v koncepci důsledné redukce provozních nákladů stojí mimo „směr hlavního úderu“ jen jako perlička celku. První poznatky z aktivní prezentace zatížených souprav ve skutečném provozu byly pouze pozitivní. Na tom se shodli prakticky všichni zúčastnění evropští odborní novináři.
Dokonce již v hodnocení estetického efektu nepřehlédnutelných úprav aerodynamiky budky řidiče, jakkoli se jedná o dojem navýsost subjektivní. Po usednutí za volant stejně tak všichni konstatovali – vlastně (skoro) nic nového pod sluncem. Ale… Úroveň ceněné kultivovanosti řešení interiéru a kvality použitých materiálů dokázali tvůrci posunout ještě výše, i když zachovali elegantní béžovou barvu na většině interiéru. A jakkoli sedadla byla vždy na výtečné úrovni, nyní je instalováno ještě lepší „křeslo“ řidiče. Je postaveno špičkovým subdodavatelem (Recaro) podle zadání ze Södertälje, tj. precizně. Nikoli okrajovým detailem je také nové, ještě přehlednější a lépe uspořádané pojetí ergonomicky příkladného panelu spínačů a ovladačů, navigace a audiosoustavy nastavující laťku do úrovně etalonu. Podstatně významnější, byť neviditelné, úpravy hnacích řetězců se projevují za jízdy snazším ovládáním vozidla a především jednodušším dosažením vyšší provozní efektivity, především nižší spotřeby paliva. Druhá generace motorů Euro 6 sice podle technické dokumentace výrobce poskytují prakticky identické hodnoty největšího výkonu a točivého momentu a ve stejném rozsahu otáček, ale za jízdy v běžném provozu působí dojmem větší pružnosti. Zejména tehdy, když řidič za nižších rychlostí zasahuje do činnosti samočinného systému řazení Opticruise II vlastní volbou převodového stupně.
Motor totiž snáší bez ztráty plynulosti chodu, ale hlavně následků ve spotřebě paliva, i „týrání“ značně nízkými otáčkami. Za vysoké dálniční rychlosti (nad 50 km/h) lze ocenit fakt, že do řazení již zasahovat nelze, protože řídicí elektronika je naprosto nesporně výkonnější a inteligentnější než sebelepší řidič a výsledkem je významný rozdíl ve spotřebě paliva. Pro řidiče je velmi příjemné „svěřit“ elektronice hlídání optimálních otáček motoru (ideálního převodového stupně) na trase s proměnlivými výškovými rozdíly a více se věnovat situacím v provozu. Evropští novináři při seznámení se Streamline oceňovali v této souvislosti nejvíce funkčnost soustavy Active Prediction, jejíž obdobu nabízí většina výrobců, ale Scania jako průkopník řešení již došla nejdále. Švédská automobilová ikona se těší již několik desítek let pozici výrobce techniky s mimořádnou spolehlivostí, životností, provozní efektivností (v čele s nízkou spotřebou paliva) a vrcholnou vstřícností vůči řidiči, ale také relativně vysokou pořizovací cenou. Jenže právě typová skupina Streamline dokládá relativitu „drahoty“ značky Scania. Již v základní verzi totiž uživateli poskytuje velkou většinu vrcholných technických a technologických prvků, které jsou ve srovnatelné konkurenční technice k dispozici za nemalé příplatky jako nadstandard.
Převzato z časopisu