Představujeme
Scania G 410 – Král šetřílků
-GG- 14.04.2014 06:07
S novým motorem 410 k vsadila Scania pouze na systém SCR. Fakt, že vynechala systém EGR, se vyplatil. V kombinaci s funkcí Eco-roll šetří tento Švéd enormně pohonné hmoty.
Pojmenování, které by se k současně testovanému trucku Scania nejvíce hodilo, je „má žízeň jako vrabec, tempo jako hlemýžď“. Do současné doby jediný motor v provedení SCR-only v portfoliu Scanie září rekordně nejnižší spotřebou dieselu. Tato skutečnost je ale na druhé straně vykoupena nejdelší dobou jízdy na naší testovací trase. Jak jsme už poznamenali, hesla „tempo jako hlemýžď a žízeň jako vrabec“ jdou ruku v ruce. V testovaném kamionu prezentuje Scania další vývoj tempomatu CCAP řízeného přes GPS v kombinaci s funkcí Eco-roll – tedy jízdy s vyhozenou rychlostí, pokud to okolnosti dovolí. Ke klasickým funkcím tempomatu CCAP přidala Scania s ohledem na nový model Streamline ekofunkci, která ponechá při přejíždění vrcholu stoupání ještě více sníženou rychlost, než při standardním nastavení – 12 místo 8%. K tomu dovolí Eko-tempomat krátké překročení rychlosti v rozmezí 92 km/h, oproti nastavené rychlosti 85 km/h.
Když to topografie terénu dovolí, pohybuje se Scania pouze rychlostí 75 km/h
V konkrétních případech pak ubere G 410 plyn ve stoupáních o něco dříve, takže vrchol přejede ještě s rychlostí 75km/h. Děje se to tak pouze tehdy, když následujícím klesáním může být pomocí hmotnosti vozidla opět dosažena cestovní rychlost 85 km/h. K tomu nová funkce Eco-roll. Proč ovšem Scania aktivuje spojku, zařadí neutrál a spojku opět uzavře, to nám hlava nebere. Jiní výrobci uvolní funkci Eco-roll přes neutrál předřazených rychlostí, aby bylo zaručeno, že v nutném případě je možné rychlost bleskově zařadit. Pokud následuje delší sjezd, zrychlí se kamion pouze energií své vlastní hmotnosti krátce na rychlost těsně nad 90 km/h. V tomto případě varovná funkce na displeji informuje řidiče o překročení rychlosti, aby se tento rychlostní „zážitek“ nestal pravidlem a nebyl zaznamenán do protokolu tachografu... S novým harmonizovaným GPS tempomatem Scania také změnila strategii řazení. Počítač neustále kontroluje otáčky, zatížení, úhel sklonu vozovky, profil a délku stoupání. Pokud je to možné, zůstává zařazen ten nejvyšší převodový stupeň. V některých stoupáních testovacího okruhu se „plazil“ téměř třináctilitrový šestiválec pouze v 900 otáčkách a „přetáhnul“ téměř 40ti tunový kamion přes vrchol stoupání. Točivý moment byl zřejmě dostačující! Toto řešení ovšem vede ke snížení transportní rychlosti, ale koneckonců má to i některé plusy: rychleji jedoucí kamiony, které překračují povolenou rychlost, nás předjeli, takže jsme mohli s naší Scanií plynule pokračovat v jízdě bez překážek v pravém jízdním pruhu. Na každý pád toto krátké překročení 90 km rychlosti nestačí k tomu, aby se jízda v nízkých otáčkách s Eco tempomatem dostala z procházkového tempa. Svůj nemalý přínos nízké spotřebě má nový 400 koňový motor. Je osvobozen od neekonomického zpětného vedení výfukových plynů, může si takříkajíc v klidu vydechnout. Jednoduchá konstrukce motoru je opět dodržena, tento téměř třináctilitrový velký řadový motor je vyzbrojen vstřikováním Common rail, Scania tento systém označuje HPI. O plnění motoru pohonnými hmotami se stará standardní jednoduché turbo s chlazením vháněného vzduchu. Motor určený pro dálkový a střední transport vyvíjí již při adekvátních tisíci otáčkách maximální točivý moment 2150 Nm. Jde dobře za plynem, je zvyklý na nízké otáčky a pod výrazným tunelem v kabině ho téměř neslyšíte. Běžel by rád do otáček, je však držen převodovkou v zeleném poli.
Se 7% AdBlue spotřebovává SCR Only více močoviny než EGR
Odměnou snahy o zásadní snížení spotřeby je tak, jak již bylo uvedeno na začátku, vytvoření rekordu spotřeby pohonných hmot na testovacím okruhu Truckeru. K dnešnímu dni kalkulujeme s kombinovanou spotřebou, tedy diesel + AdBlue. Močovina s podílem nákladu 44%. Reálně spotřebovává Scania téměř přesně 7% AdBlue. Tedy 24,2 litrů celkové spotřeby odpovídá reálné spotřebě dieselu 23,5 litru na 100 km. To je samo o sobě s ohledem na profil naší testovací trasy při jízdě s částečně naloženým nebo prázdným kamionem na výsost úctyhodná hodnota. Nový motor je při tom nejen spořivý, ale ukazuje svoji kvalitu i v ostatních ukazatelích. Řešení jízdy v klesajících otáčkách, které bylo podpořeno u testovaného vozidla 2,59 dlouhou zadní nápravou se ukázalo jako nutný pro lepší vyvážení pohonu. Oproti dřívějším motorům, které se v režimu pod 1000 otáček otřásly jako startující vrtulník, běží současný DC 13 příkladně bez vibrací. Zvláště na silnicích nižší třídy běží tento šestiválec při zařazeném nejvyšším rychlostním stupni jako turbína. Ovšem převodovce Opticruise se tento způsob řazení nelíbí, upřednostňuje jedenáctý převodový stupeň. Přesto i při režimu okolo 1000 otáček zůstává tento 13,7 litr spořivý. Při mírných stoupáních na silnici B 300 řadí některé kamiony dolů na desátou rychlost. Tento Švéd zde uháněl se zařazeným jedenáctým stupněm a ušetřil tak pár deci dieselu, které mohl spotřebovat navíc na rovných úsecích. Toto ekonomické provedení však neznamená, že jsme s převodovkou Opticruise bezvýhradně spokojeni. Právě při rozjezdu řadí automat rychlostní stupeň po stupni dolů a zapříčiní tak zmatek v hnací jednotce. Toto vyřešili jiní výrobci chytřeji, u nich zůstává aktuální rychlost zařazená, dokud řidič opět nepřidá plyn. Teprve pak je možné potřebný rychlostní stupeň zařadit. Scania si musí dále vyhodnotit, zda by řidič mohl Eco-roll deaktivovat, pokud nejede v režimu tempomatu. Z toho totiž těží všichni ti řidiči, kteří jezdí raději na „ruční plyn“.
U majitelů boduje kamion 410 svojí cenou a užitnou nosností
Kamion G 410 se profiluje s obvyklými kvalitami. O komfort se u testovaného vozidla postaralo čtyř měchové vzduchové odpružení zadní nápravy, dodávané ovšem jako opce. Díky přímému řízení je tento Švéd velmi obratný, projížděl cíleně úzkými zatáčkami naší testovací dráhy. Chová se jako rychlý distributor zboží i jako komfortní dálkový kamion. Zatímco sbírá kladné body u podnikatelů díky akceptovatelné ceně a především díky vyšší užitné hmotnosti, jako řidič by si člověk přál větší „R“ kabinu. Co se týče užitné hmotnosti, může Scania ještě uspořit cca 100 kg, pokud by se zákazník zřekl retardéru. Vzhledem k poměrně slabé motorové brzdě, vynikající integraci hydrobrzdy a pro komfort řidiče bychom zákazníkovi toto řešení rádi rozmluvili. Při „ruční“ jízdě jsme nožní pedál motorové brzdy velmi ocenily. Systém by se měl zřeknout nutnosti řadit před úplným zastavením na nejnižší převodový stupeň. To sice kamion uvede do klidu, ale zaklepe to řádně s vozem a řidičem.
Scania už přišla do svých let, stále se ale drží dobře
V jednom bodě jsou léta na Scanii už znát. A to v rozhledových poměrech. Výhled do stran je značně zkreslený, zrcátka zkreslují také, celkový výhled není úplně v pořádku. Ruční ovládání stropního okna u takového prémiového produktu není na místě, stejně jako malý rozměr ledničky. V konečném zhodnocení si Scania místo na trhu uhájila. S ještě použitelným, dobře fungujícím systémem asistentů, inteligentním GPS tempomatem, vynecháním funkce EGR se Scania vyrovnala s novou konkurencí. To jí v pohodě vydrží, než přijde na trh s novým typem. Celý článek
Převzato z časopisu