Představujeme
Rozvážková vozidla – O stupeň výše
Milan Olšanský 01.08.2014 07:37
Italský koncern implementoval svoji jedinečnou technologii HI-eSCR také do maloobjemových motorů, které pohání lehká až středně těžká nákladní vozidla modelové řady Iveco Eurocargo.
Společnost FPT Industrial, světový leader v oboru vývoje a výroby vznětových motorů, se postaral o realizaci nových pohonů pro vozidla modelové řady Iveco Eurocargo. Významně omlazené a novou technologií doplněné vznětové motory Tector 5 (čtyřválec) a Tector 7 (šestiválec) nahradily své starší předchůdce Tector 4 a Tector 6. Rozvážková vozidla Iveco Eurocargo Euro VI profitují nejen ze zvýšeného zdvihového objemu nových motorů, který přináší v porovnání s předcházejícími typy vyšší točivý moment, vyšší výkon, ale též z nových konstrukčních řešení, které se postaraly o snížení hlučnosti motorů a snížení jejich vibrací. Nové motory pochopitelně splňují emisní normy Euro VI. K tomu jim výrazným způsobem dopomáhá technologie čištění výfukových plynů za sběrným potrubím, označovaná jako HI-eSCR pracující s vysokou mírou účinnosti (až 95 %) rozkladu dusíkatých oxidů na vodní páru a dusík za pomoci činidla AdBlue, nebo-li močoviny.
Pro všechny zákazníky
Díky motorizaci, užitečné hmotnosti, široké nabídce převodovek a různých druhů odpružení náprav je Iveco Eurocargo Euro VI, podle svého výrobce, nejvhodnějším vozidel svého druhu. Je schopno vyplnit zákaznické požadavky dopravních problémů v rámci téměř jakéhokoliv nasazení. Od rozvážky zboží ve městech, na regionální i příhraniční úrovni, na valníku či v chladící nástavbě, od práce na staveništi až po městské služby. V rámci zákaznických nároků je schopno splnit služby od ochrany životního prostředí při transportu komunálního odpadu až po dopravu lidí. Podvozek vozidla má své kouzlo v podélnících příčného řezu tvaru písmena „C“, které zajišťují dostatečně tuhou strukturu i při poměrně velkých délkách nástaveb (od 4,265 m do 10,175 m). Vozidla mají vynikající schopnosti ve všech běžných typech provozů včetně jízdy po nezpevněných površích. Kabina Eurocarga je jednoduchá s intuitivními interiérovými prvky a velmi jednoduchá na ovládání. Díky konstrukci kabiny se do interiéru dostává jen velmi nízký hluk motoru a jeho vibrace. Ovladače jsou umístěny velmi ergonomicky a bez větších fyzických nároků na řidiče. Přístrojová deska má novou grafiku a samozřejmě zobrazuje nejdůležitější informace o jízdě a stavu vozidla. K dispozici jsou: denní kabina určená pro vozidla městské rozvážkové služby a pro krátké trasy, spací kabina s nízkou nebo vysokou střechou určená pro vozidla operující na delších trasách s nutností přespání řidiče či posádky ve vozidle a dvoukabina určená pro řidiče a šest spolucestujících, vhodná pro vozidla využívaná například k transportu stavebních čet. Z hlediska pasivní bezpečnosti odolává kabina Eurocarga všem nástrahám silničního provozu dle nejmodernější legislativy. Z hlediska aktivní bezpečnosti je vozidlo vybaveno nejlepším podvozkem a systémem řízení přední nápravy ve své kategorii. K vysoké míře bezpečnosti provozu přispívají rovněž sofistikované elektronické asistenční systémy poslední generace zahrnující nový systém stability jízdy EVSC, který je k dispozici za doplatek u vozidel celkové hmotnosti 6 t až 10 t a jako standardní vybavení u vozidel o celkové hmotnosti 12 t až 19 t.
Tector 5 a Tector 7
Oby dva motory využívají originální technologii či systém opatření, který uvedla v „život“ společnost FPT Industrial a označuje ho jako systém SCR-ONLY. Pomocí sofistikovaných systémů vlastního motoru, včetně druhé generace vysokotlakého vstřikování paliva Common Rail HD (nové vstřikovací trysky umožňující lepší „timing“ vstřiků, pracovní tlak 1600 bar) dosáhl výrobce u motorů Tector 5 a 7 optimalizace spalovacího procesu odrážejícího se především v nižší tvorbě sazí a snížení spotřeby motoru při plném zatížení. U motorů není využit systém EGR, ani zde nejsou vřazeny aktivní DPF filtry. To vše vede nejen ke zjednodušení celé konstrukce, ale též ke snížení vlastní hmotnosti motoru na úkor užitečné hmotnosti vozidla. K zajištění rychlého nástupu potřebné teploty u součástí motorů důležitých pro správnou funkci systému HI-eSCR je využito tzv. elektronické výfukové klapky. Ta se rovněž podílí na zlepšení výkonu motorové brzdy, která v současném provedení nabízí 100 kW nebo 150 kW brzdného výkonu (Tector 5 nebo Tector 7). Všemi výše popsanými opatřeními bylo dosaženo u čtyřválce Tector 5 zvýšení maximálního výkonu o 13 % oproti předchůdci na 154 kW/210 k. Přičemž vrchol točivého momentu stoupl o 23 % na 750 N.m v rozmezí otáček 1400 a 1800 min-1. Maximální výkon šestiválce Tector 7 povyskočil o 7 % na 235 kW/320 k a točivý moment nyní dosahuje hodnoty 1100 N.m při 1250 až 1900 min-1. Díky zvýšení maximálního výkonu tak mohlo v nabídce koncernu dojít k drobnému překryvu. Čtyřválec dnes nahrazuje v maximální výkonové variantě 154 kW/210 k (Tector Euro VI) původní šestiválec s výkonem 162 kW/220 k (Tector 6 Euro V), přičemž garantuje nižší spotřebu motorové nafty a vyšší efektivitu provozu. Nejvýkonnější šestiválec Tector 7 Euro VI (235 kW/320 k) nabízí o 15 kW/20 k maximálního výkonu více než nejvýkonnější Tector 6 Euro V (220 kW/300 k). A to se taky výrazně počítá! Servisní intervaly, 80 000 km, zůstaly pro motory Tector 5 a Tector 7 stejné jako u předcházejících verzí Tector 4 a Tector 6.
Exkluzívní technologie
Celkově vzato je systém HI-eSCR jediným systémem pracujícím s výfukovými plyny motoru za jeho sběrným potrubím, který je schopen optimalizovat spotřebu, snížit složitost celého pohonu a nabídnout vysoce efektivní požadavky na údržbu vozidla. Ostatně systém HI-eSCR hrál výraznou roli již při svém uvedení v roce 2012 a stal se jedním ze zásadních důvodů vítězství tehdy zcela nového silničního tahače Iveco Stralis Hi-Way v anketě mezinárodní jury „Truck of the Year 2013“. Navíc bude dobré připomenout, že vysokou efektivitu takto konstruovaných motorů potvrdila také společnost TŰV (jedna z nejrespektovanějších ve svém oboru). Ta totiž certifikovala vozidla s motory HI-eSCR s tím, že díky tomuto systému dochází ke snížení spotřeby motorové nafty až o 2,33 % na sto ujetých kilometrů.
Převodovky
Převodová skříň je jednou ze součástí, která má při počítání provozních nákladů vozidla opravdu velkou úlohu – to především v možnostech účinného snižování spotřeby. Také proto koncern Iveco vybavil nabídku vozidel modelové řady Eurocargo Euro VI hned osmi možnostmi výběru převodovky. K dispozici jsou manuálně řazené převodové skříně ZF s pěti, šesti nebo devíti převodovými stupni, automatizované převodovky ZF Eurotronic se šesti nebo dvanácti převodovými stupni a tři automatické převodovky Allison s pěti převodovými stupni. Všechny modely z řady Eurocargo je možno vybavit buď manuální, automatizovanou či automatickou převodovkou. Automatizovaná převodovka ZF Eurotronic s dvanácti převodovými stupni je dnes k dispozici u vozidel s celkovou hmotností 12 až 19 t a vybavených šestiválcem Tector 7. Automatické převodovky Allison jsou snad nejvýhodnější pro vozidla určená k rozvážkovému provozu ve městech, kde počet přeřazení za den může lehce dosáhnout až čísla 1200.
Převzato z časopisu