Představujeme
Renault Trucks – Stavební řada Renault Trucks
Jiří Krenar 28.04.2014 06:16
V průběhu roku 2013 Renault Trucks obměnil prakticky celý svůj výrobní program a ačkoliv své novinky představil kompletně na prezentaci v Lyonu v červnu, jednotlivé řady nabíhají do výroby postupně.
Jako první se rozjela sériová výroba dálkové řady T (reportáž v DaS 11/2013) a krátce po jejich mezinárodních jízdních testech jsme byli pozváni do Španělska na prezentaci a jízdní testy stavebních řad Renault Trucks C a K. Listopadový termín ve Španělsku, tedy mimo hlavní turistickou sezonu, slibuje stále ještě příjemně teplé počasí, takže Barcelona by měla určitě vyhovovat. Poslední jízdní testy trucků v roce 2013 se konaly asi půl hodiny jízdy od Barcelony směrem do vnitrozemí v lomu Granollers, kde – jak se posléze ukázalo – se těžil a hned také zpracovával kámen na silniční štěrk. Jedno z „pater“ lomu, částečně již odtěžené, z větší části ale teprve po skrývce, bylo vyčleněno pro akci, hlavně však pro jízdy v terénu s novými stavebními vozidly řady „C“ resp. “K“.
Řada C pro kombinovaný provoz
Renault Trucks nabízí pro svá nová stavební vozidla dvě různé řady: stavební modelovou řadu C (nahrazuje dříve vyráběnou řadu Lander) a těžkou stavební modelovou řadu K (zcela nahrazuje řadu Kerax). Francouzský výrobce provedl významné investice během vývoje nových modelových řad, aby zajistil co nejvyšší úroveň spolehlivosti svých vozidel. Nová vozidla byla podrobena náročným zátěžovým testům kvality a jejich vlastnosti byly ověřovány v reálných podmínkách provozu. Robustnost, ovladatelnost, užitečné zatížení, průchodnost terénem, samozřejmě nové motory Euro 6, nižší spotřeba paliva a usnadněná montáž nástaveb činí z těchto vozidel dokonalé nástroje ve službách stavebních společností. Modelová řada Renault Trucks C je k dispozici ve dvou šířkách kabiny (2,3 a 2,5 m), nabízí vysoké užitečné zatížení (celková konstrukce byla odlehčena, takže bylo dosaženo vyšší užitečné hmotnosti podvozků), nízkou spotřebu a komfort srovnatelný s modely pro dálkovou přepravu. Vozidla se vyznačují výjimečnou ovladatelností a jejich průchodnost terénem bude jistě velmi atraktivní pro zákazníky v sektoru dopravy stavebních hmot a materiálů. Na straně jedné mají velmi dobré jízdní vlastnosti na silnici a zpevněných komunikacích, na straně druhé vykazují i solidní průchodnost terénem, což jsou požadavky kladené např. na domíchávače betonu či na sklápěče převážející vytěženou zeminu na vzdálené skládky. V tomto směru samozřejmě nacházejí uplatnění jak podvozky s konfigurací 8x4 s možností zatížení až 23 tun, tak i tahače s konfigurací např. 6x4. A když už hovoříme o nástavbách, Renault Trucks se velmi pečlivě zaměřil na ulehčení práce nástavbářů, a to u všech nových řad.
Řady C a K (stavební) mohou být předpřipraveny pro montáž sklápěčky, domíchávače betonu, pumpy na beton nebo ramenových nakladačů. Kotoučové brzdy u řady C a volitelně u řady K usnadňují montáž některých nástaveb, jako je např. pumpa na beton. Vozidla modelových řad C a K jsou opatřena elektrickou a mechanickou přípravou na montáž hydraulických jeřábů. Podvozky Renault Trucks umožňují zvolit provedení nejlépe odpovídající požadavkům zákazníků a nástavbářů díky široké nabídce délek rozvorů, které lze upravovat výběrem po částech o délce 200 až 400 mm pro řadu C a K. Práce nástavbářů bude snadnější díky absenci prvků, které by mohly kolidovat s nástavbou nad rámem, nebo díky nabídce délek zadního převisu, který lze přizpůsobit konkrétní nástavbě po 50 mm. Snadnější je také montáž zábrany proti podjetí, hydraulické ruky v zadním převisu nebo zadního zdvižného čela. Renault Trucks nabízí navíc pro montáž nástaveb u řady C a K dvě různé výšky nádrží na palivo a dva různé materiály pro palivové nádrže: ocel pro maximální robustnost (předpokladem u těžké řady K) nebo hliník pro zvýšení užitečného zatížení. Individuálním požadavkům lze dále přizpůsobit i umístění nádrží: na pravou či na levou stranu pro obě řady. Renault Trucks řada C disponuje díky vysoké světlé výšce, režimu off-road sériově dodávanému s robotizovanou převodovkou Optidriver a hydrostatickému trakčnímu systému Optitrack na přední nápravě výjimečnou tažnou silou, která jí umožňuje operovat ve všech typech terénu. Vozidla řady C jsou vybavena ocelovými rohy a ochrannými mřížkami u světlometů. Za účelem zajištění odolnosti za všech podmínek a zvýšení předního nájezdového úhlu může být kabina o šířce 2,5 metrů v provedení off-road vybavena 100% ocelovými nárazníky převzatými z řady K.
Řada K pro těžký terén
Modelová řada Renault Trucks K navazuje na velmi dobré renomé svého předchůdce, modelu Kerax. Udává nové standardy z hlediska robustnosti i průchodnosti těžkým terénem. Obě modelové řady těží z nové kabiny, vylepšené pohonné soustavy a nových motorů Euro 6. Vozidla řady K i řady C jsou schopna zvládat nejnáročnější podmínky díky ochraně nejexponovanějších míst proti nárazu. Všechny nárazníky jsou rovněž vyrobeny z vysokopevnostní ocele, a jsou třídílné, takže při poškození není nutné měnit celý komplet, ale pouze poškozenou část, což snižuje náklady. V neposlední řadě se také obě řady mohou pochlubit vynikajícími technickými vlastnostmi, výjimečnou světlou výškou, celkovou hmotnostní soupravy až 120 tun a nejlepším předním nájezdovým úhlem na trhu (32°) pro řadu K. Jestliže lehčí řada C nabízí za příplatek pro jízdu v terénu – či spíše pro vyproštění – systém Optitrack - hydrostatický trakční systém na přední nápravě poskytující dočasnou přídavnou tažnou sílu, pak těžká řada K disponuje typy s konvenčním pohonem kol až do konfigurace 6x6 a 8x4. Řada K nabízí celkovou hmotnost vozidla až 50 tun a celkovou hmotnost soupravy až 120 tun. Vozidla jsou rovněž vybavena velkým množstvím předpříprav, které přispívají k zjednodušené a rychlejší montáži různých typů nástaveb až o 20 %, a tím i zkrácení dodacích lhůt vozidel.
Vozidla řady Renault Trucks K díky vysoké světlé výšce a velkému nájezdovému úhlu dosahují výtečné průchodnosti terénem a garantují výjimečnou úroveň tažné síly bez ohledu na adhezní podmínky. Díky jejich přesnému řízení a menšímu poloměru zatáčení vykazují nová vozidla výbornou ovladatelnost. Převodovka Optidriver, která je u řady C nabízena v sériovém provedení, je nyní k dispozici také pro vozidla řady K používaná v náročných podmínkách a pro vozidla řady K (Xtrem) s pohonem všech kol (příplatek). Robustnost je patrná i v exteriéru vozidla: řada K je v sériovém provedení vybavena již zmíněným třídílným 100% ocelovým nárazníkem upevněným na předním tažném prvku o nosnosti 25 t, ochrannými mřížkami světlometů a optikou z polykarbonátu, zajišťující nejvyšší možnou odolnost proti nárazům, a v neposlední řadě ocelovými ochrannými kryty u všech exponovaných součástí vozidla. Kabiny řady Renault Trucks C o šířce 2,5 metru a kabiny řady K ve skutečnosti nabízejí stejnou úroveň komfortu jako kabiny dálkové modelové řady. Jsou prostornější, tunel motoru je snížen na 200 mm. Přístrojová deska, která byla podrobena mnoha ergonomickým zkouškám, obklopuje řidiče a umožňuje mu snadno dosáhnout na všechny důležité ovládací prvky, přičemž hlavní sedmipalcový displej, intuitivním způsobem zobrazuje informace o stavu vozidla. Ergonomický, velmi dobře nastavitelný volant a možnost nastavení sedadla v rozsahu 20 cm řidiči dále umožňují nalezení té správné pozice pro řízení. Za účelem usnadnění každodenní práce řidiče a údržby vozidla byl nově vyřešen také přístup do kabiny a k nástavbě: byl přidán boční schůdek, s jehož pomocí může řidič zkontrolovat náklad, jakož i schůdky s protiskluzovou úpravou umožňující snadný přístup k čelnímu sklu a usnadnění jeho údržby. Řady Renault Trucks C a K rovněž disponují úložným prostorem přístupným z exteriéru i z interiéru vozidla, díky čemuž je usnadněno nakládání a vykládání těžkých zavazadel. Řady C a K jsou dále vybaveny systémy zajišťujícími bezpečnost řidiče a jeho nákladu, jako je například automatická elektrická parkovací brzda spouštějící se při zastavení motoru, systém pro pomoc při rozjezdu ve svahu nebo alarm proti neoprávněnému vniknutí.
Motory Euro 6
Při vývoji svých nových motorů Euro 6 DTI 11 a DTI 13 využila společnost Renault Trucks řady Euro 5 a optimalizovala technologie SCR. Tyto motory, známé svou efektivitou a nízkou spotřebou paliva, byly modifikovány z více než 50 %. Systém SCR byl zrevidován a byla zvýšena jeho účinnost. Díky využití nových materiálů při jeho výrobě došlo ke zlepšení výkonu při katalytické redukci a tím i k ještě účinnějšímu snižování emisí NOx. Nyní je systém dodáván ve spojení s filtrem pevných částic.
Řadový šestiválec DTI 8 pro řadu Renault C má k dispozici tři varianty výkonu:
250 k/950 Nm
280 k/1050 Nm
320 k/1200 Nm
Řadový šestiválec DTI 11 pro řady Renault C a K je k dispozici v těchto výkonových variantách:
380 k/1800 Nm
430 k/2050 Nm
460 k/2200 Nm
Řadový šestiválec DTI 13 pro řady Renault C a K je k dispozici ve třech variantách výkonu:
440 k/2200 Nm
480 k/2400 Nm
520 k/2550 Nm
Převodovky
U vozidel řad C a K je v sériovém provedení nabízena robotizovaná převodovka Optidriver s 12 převody a s režimem off-road. Její využití bylo rozšířeno na vozidla řady C do maximální celkové hmotnosti soupravy 100 t a na vozidla řady K do maximální celkové hmotnosti soupravy 120 t. Převodovka Optidriver je sériově dodávána také k vozidlům s pohonem všech kol 4x4 a 6x6. Model řady C s kabinou o šířce 2,5 metru a modely řady K mohou být volitelně vybaveny rovněž manuální převodovkou B14 se 14 převody z produkce Volvo Group. Modely řady C s kabinou o šířce 2,3 metru jsou sériově dodávány s robotizovanou převodovkou Optidriver. Volitelně mohou být dodávány s převodovkou ZF s 9 převody nebo s automatickou převodovkou Allison se 6 převody.
U motorů DTI 11 a DTI 13 jsou dodávány tři typy zpomalovacích systémů:
Brzda na výfuku se zpomalovacím výkonem 203 kW u motoru DTI 11 a 227 kW u motoru DTI 13.
Motorová brzda Optibrake u motorů DTI 11 se zpomalovacím výkonem 303 kW a Optibrake+ u motorů DTI 13 se zpomalovacím výkonem 414 kW. Motorové brzdy jsou k dispozici u všech vozidel s robotizovanou převodovkou.
Hydraulický retardér Voith na převodovce se zpomalovacím výkonem 450 kW u motorů DTI 11 a DTI 13. Ovládání zpomalovače Voith je nyní instalováno napravo od řidiče.
Pro motory DTI 8 je k dispozici šest typů zpomalovacích systémů:
Brzda na výfuku se zpomalovacím výkonem 120 kW
Motorová brzda Optibrake se zpomalovacím výkonem 170 kW
Telma 72-00 se zpomalovacím výkonem 480 kW
Telma 72-60 se zpomalovacím výkonem 626 kW
Allison se zpomalovacím výkonem 400 kW
ZF Intarder se zpomalovacím výkonem 420 kW
Široká nabídka jednoduchých náprav a tandemových náprav s jednoduchou nebo s dvojitou redukcí umožňuje vytvoření ideální poháněcí soustavy v závislosti na plánovaném způsobu využívání vozidla zákazníkem.
Konečně za volantem
Jízdní testy v terénu s vozidly naloženými ze dvou třetin byly příjemným, až osvěžujícím zážitkem. Velký podíl na všeobecné pohodě měla jak solidní organizace jízd, tak i příjemné slunečné počasí. Řada C měla vyznačen lehčí okruh kombinovaný pro tahače s vanovými návěsy i s jízdou po silnici a pak lehčím terénem, který plně odpovídá nasazení těchto souprav v lomech a pískovnách. Ačkoliv bylo sucho, tak v prudkých stoupáních bylo nutné z preventivních důvodů uzavírat nápravové a mezinápravové uzávěrky diferenciálů. Příjemným překvapením byl výkon – pravda, v lehčím terénu – podvozku řady C s motorem DTI 8/320 k s robotizovanu dvanáctistupňovou převodovkou Optidriver AT241. Pohon 6x4 a dvě uzávěrky diferenciálů umožnily i vozidlu určenému v prvé řadě k přepravě stavebních materiálů zajímavou průchodnost i náročnějšími partiemi v lomu. Nejnáročnější trasa v lomu byla určena pro řadu K. Dispozici byly jak sklápěče s konfigurací 8x4, tak i lehčí podvozky s konfigurací 6x6 či 6x4 a dokonce i jeden vyloženě lehký valník K 380/4x2. Zajímavé bylo srovnání jízdy s těžkým jednostranným sklápěčem K 520 8x4 s robotizovanou převodovkou Optidriver ATO 2612D s 12 rychlostními stupni s off-roadovým módem a na stejné „trati“ zkoušeným jednostranným sklápěčem K 520/Xtrem vybaveným přímo řazenou čtrnáctistupňovou převodovkou SMT 2514B. Musím podotknout, že obě vozidla měla i příplatkový tzv. „ruční plyn“, který nabízí zvláště při zdolávání velmi prudkých stoupání a zlomů ideální, hlavně stále rovnoměrné dávkování „plynu“. Subjektivně více „bodů“ ode mne dostal manuál, přičemž nemůžu říci na adresu „automatu“ nic negativního.
Velmi dobře při těchto prvních novinářských testech, dopadlo hodnocení interiéru kabin, které je zcela nové. Pracoviště řidiče ve všech verzích, tj. i u denních krátkých kabin, nabízí nejen dostatek prostoru pro řidiče, ale i dostatek odkládacích míst. Z hlediska ergonomie jsem ocenil dosažitelnost i rozmístění jednotlivých ovládacích prvků. Zajímavou novinkou je možnost přesunu celých bloků spínačů na místo dle potřeb řidiče. Dnes již samozřejmostí u stavebních vozidel je klimatizace, nebo za příplatek montovaná couvací kamera, kterou ocení nejen řidiči „betonmixů“. Osobně chválím možnost opravdu dobrého nastavení jak sedadla, tak i volantu. A také výhled z místa řidiče, což jsem si pochvaloval u řady C, kdy jsme s tahačem absolvovali také jeden kruhový objezd. Trochu déle jsem si zvykal na elektronickou brzdu. Opravdu jsem postrádal klasickou páčku vzduchového ventilu. Všechna vozidla zvládla připravené trasy bez jediné úhony, instruktoři zodpovídající za přidělený truck si tak mohli na konci testovacího dne oddechnout.
Převzato z časopisu