Představujeme
Renault Trucks chystá modernizaci
Pavel Biskup 30.04.2004 00:00
|
Stefano Chmielewski v Praze Renault Trucks je hlavním evropským výrobcem nákladních vozidel. Ke konci listopadu 2003 prodal 58 564 vozidel, což znamenalo 11,4% podílu na západoevropském trhu a 12,3 % na trhu východoevropském v kategorii nad 6 tun. V roce 2001 se Renault Trucks integroval do Skupiny Volvo.
Tím získal ještě důležitější a konkurenceschopnější prostředky, jak technické a finanční, tak i v oblasti lidských zdrojů. V loňském roce byl jmenován do funkce prezidenta a předsedy představenstva Renault Trucks Stefano Chmielewski a je potěšitelné, že jeho první letošní tisková konference se konala koncem ledna v Praze.
Koncern si i v loňském roce, kdy zvláště západní Evropa pocítila recesi v prodeji nákladních vozidel, vedl dobře. Odbyt poklesl pouze o deset procent, naopak, začalo se dařit v zámoří, kde prodeje vzrostly o 4 procenta a na trzích střední a východní Evropy pak získal koncern dalších deset procent.
Ale i tady jsou výjimky, konkrétně v České republice a Maďarsku prodej poklesl o sedm procent. Jak nás informoval Stefano Chmielewski, již v letošním roce hodlá Renault Trucks zahájit „frontální útok“ na ztracené pozice. Ročně vynakládá na vývoj nových modelů kolem 150 milionů euro. Rozsáhlá modernizace všech řad byla zahájena na podzim loňského roku, kdy byl na trh uvedena další generace Renaultu Master (má na koncernových prodejích podíl 15 %).
V polovině letošního roku bude představen další model. Konkrétní odpovědi na otázku, který že to bude, se pan Chmielewski vyhnul, a tak je celkem dobře možné, že to bude velký Magnum (podíl na prodejích 12 %), stejně tak ale to může být druhá generace modelu Mascott (podíl na prodejích 17 %). Představení nových modelů je naplánováno v půlročních intervalech.
V příštích letech by měly následovat modely Premium (podíl 25%), Kerax (podíl 11 %) a naposledy Midlum (podíl 20 %). V loňském roce byla zahájena výroba v novém závodě v Limoges, letos by měl být rozjet nový provoz na předměstí Lyonu ve Vénisseux a dobudovávají se výrobní kapacity v severofrancouzském Blainville, další investice směřují do španělských poboček.
V současné době má Renault Trucks ve světě 1350 prodejních či servisních míst, z toho ve Francii jich je 400. O záměrech importéra v České republice hovořil ředitelRenault Trucks ČR Yves de Thomasson. V letošním roce se společnost zaměří mj. na zavedení nových finančních služeb a rozšíření pronájmu a servisu Infom@x. Připravuje se další zkvalitnění služeb Parts Line, což by mělo zvýšit dostupnost náhradních dílů řádově na 90 procent.
Stefana Chmielewskeho jsme se také ptali na expanzi značky Renault Trucks. Jednoznačně konstatoval, že mimo zájem je Severní Amerika, a veškeré úsilí se soustředí na podpis smlouvy o vstupu Renaultu Trucks do Číny. Vedením celého „čínského“ projektu byl pověřen Emmanuel Levacher, někdejší velmi úspěšný ředitel Renault Trucks ČR, na kterého rádi vzpomínáme. Nová smlouva mezi DongFeng a Renault Trucks Dne 27.ledna 2004 uzavřel Renault Trucks rámcovou smlouvu s čínskou společností Dongfeng Motors. Tato dohoda vyústí ve společný podnik ve formě Joint Venture. Renault Trucks převezme část podílu v kapitálu Dongfeng Liuzhou Motors Co. Ltd (DFLZ). Čínské společnosti Dongfeng Motors Industry Investment Co., Dongfeng Motors Co. Ltd, Liuzhou Industrial Holding Co. Ltd a Renault Trucks smlouvu podepsali koncem ledna 2004 s cílem uzavřít strategické partnerství mezi automobilkou Renault Trucks a automobilovou skupinou Dongfeng.
Obě strany mají za cíl zvýšit svůj podíl na trhu a zvýšit rentabilitu, a to jak zavedením technologií a výrobků Renault Trucks na čínský trh, tak zlepšením technologické úrovně a konkurenceshopnosti stávajících výrobků DFLZ. Toto strategické partnerství umožní prohloubení a rozšíření spolupráce i v oblasti marketingu, vývoje, nákupu, výroby, distribuce a poprodejních služeb.
Automobilová Skupina Dongfeng patří mezi tři velké čínské výrobce. V roce 2003 Df uskutečnil 470 tisíc prodejů, a to od osobních vozidel až po vozidla nákladní. Jeho podíl na trhu činil 11 %. Z celkových prodejů představují vozidla nad 7 tun 170 tisíc kusů.
Tím se Dongfeng drží na prvním místě mezi čínskými výrobci nákladních vozidel. Celkový obrat Skupiny Dongfeng je 80 miliard jenů (tzn. 8 miliard eur). DFLZ, filiálka Dongfeng Motors Co. Ltd, prodala v roce 2003 více jak 28 tisíc vozidel. Tento výsledek znamená nárůst o 27,68% oproti předchozímu roku a čistý obrat 130 milionů yenů (tzn. 13 milionů eur).
Renault Trucks navázal spolupráci s Čínou již v šedesátých letech, a to předáním technologické licence kamionů Berliet. V říjnu 2002 pak podepsal Renault Trucks s Dongfeng smlouvu o transferu technologie motoru dCi 11 Euro III. Tím udělal první krok v budování spolupráce se Skupinou Dongfeng.
Podpis nynější rámcové smlouvy bude podporovat globální spolupráci mezi Renault Trucks a Skupinou Dongfeng v oblasti nákladních vozidel a položí základy k implementaci značky Renault Trucks na čínský trh. Tato skutečnost přispěje nejen ke zlepšení technologické úrovně výrobků, ale povede i k zesílení konkurenceschopnosti Skupiny Dongfeng na domácím trhu. text: Jiří Krenar zdroj: Doprava a silnice 3/2004 |