Představujeme
Prototyp – Druhá mocnina
Milan Olšanský 30.04.2015 07:16
Hranatý off road, Mercedes-Benz třídy G, zastává celá desetiletí první místo mezi vozy do terénu. Vznikl před pětatřiceti lety, původně pro armádní potřeby, a dodnes je etalonem vozidel svého segmentu.
Původně tzv. G-wagen vyvíjela automobilka Mercedes-Benz se specialistou na terénní vozidla, rakouskou společností Steyr Daimler Puch (Halfinger, Pinzgauer), pro potřeby íránské armády. Objednávka 20 000 vozidel od šáha Rézy Páhlavího z roku 1979 byla dostatečně lukrativní. Jenže revolucí v Íránu zakázka padla a projekt s interním označením W 460 musel hledal nové uplatnění. Po různých peripetiích nakonec o automobil projevili zájem alespoň němečtí pohraničníci a argentínská armáda. V roce 1991 se objevila luxusní, civilní varianta, s označením G-klasse, která se postupně stala svým způsobem kultovním automobilem. V rámci neustálého vylepšování „Géčko“ dostávalo větší a výkonnější motory, kola větších rozměrů a luxusnější interiér, nicméně vnějšími a vnitřními tvary, stejně jako pojetím interiéru si dodnes zachovává původní vojenskou DNA.
Jen pro bohaté
Posledním módním výstřelkem třídy G je prototyp G 500 4x4², extrémní off road, který má, podle výrobce, velmi blízko k sériové výrobě. „Géčko může být poraženo jen Géčkem“, to je mantra specialistů, kteří ho vyvíjí a staví. Vrcholem v nabídce byl ještě nedávno, na první pohled standardní, G 500/G 500 cabriolet s pětiapůl litrovým vidlicovým osmiválcem M 273 E55 (5,461 l, 285 kW/388 k a 530 N.m) a jeho vyšlechtěná varianta G 63 AMG s motorem M 157 DE 55 AL (5,461 l, twin turbo V8, 400 kW/544 k a 760 N.m). Ale i to bylo některým zákazníkům málo, a tak vznikla varianta G 63 AMG 6x6 se dvěma zadními portálovými nápravami a G 65 AMG s dvanáctiválcem M 275 E 60 AL (5,98 l, twin turbo V12, 450 kW/612 k a 1000 N.m). Mimochodem v roce 2014 zařadil prestižní pořad BBC Top Gear Mercedes-Benz G 63 na seznam: „Nejhorší vozidla, která si můžete hned teď pořídit“ s dovětkem, že byl vytvořen jen proto, aby nasí… nás, chudáky.
Sdělení předsedy představenstva společnosti Mercedes-AMG Volkera Mornhinwega však hovoří jasnou řečí: „Třetina všech vyrobených vozů Mercedes-Benz třídy G je prodávána do civilního sektoru jako model G 55 AMG. Největšími trhy pro G 55 jsou Kalifornie v USA – v drtivé většině v černém nebo stříbrném laku – a Spojené arabské emiráty, speciálně Dubaj – zde převládají vozidla v bílém provedení.“
Derivát šestkrát šestky
Není se tedy co divit, že pro žádostivé a dostatečně majetné zákazníky automobilka připravila další derivát G 500 4x4², a to podle poměrně jednoduchého receptu: vem jedno G 63 AMG 6x6 s portálovými nápravami. Odstraň druhou zadní nápravu. Zkombinuj zajímavý hnací trakt (zcela nový 4,0 l, biturbo V8, 310 kW/422 k, AMG Speedshift Plus 7G-tronic, portálové nápravy) s nově vyvinutým variabilním podvozkem a standardní karosérií G-klasse. Přidej několik karosářských doplňků z uhlíkových vláken. Doplň celou sestavu dvaadvaceti palcovými koly s pneumatikami 325/55 R 22 nebo osmnácti palcovými koly s terénními M/T pneumatikami 37 x 12,5
vybavenými bedlocky do opravdu těžkých podmínek a na závěr celý ten typický neměcký Eintopf vyšperkuj interiérovým kořením dle programu Designo s mikrotkaninou Dinamica. A hle, gurmánský kousek v podobě pětihvězdičkového menu pro nechutně bohaté off road nadšence je připraven! Mimochodem nový zážehový vidlicový osmiválec 4,0 l biturbo V8 je nejen vysoce efektivním motorem, ale plní též emisní normy Euro 6 včetně sazových limitů, které vstoupí v platnost až v roce 2016. Hliníkový motor AMG GT využívá materiál NANOSLIDE®, z něhož jsou vyrobeny válce. Jeho technologii výroby si nechal Mercedes-Benz patentovat již v roce 2000 a od roku 2006 vyrobil zhruba 200 000 bloků motorů z tohoto materiálu.
Off Road leštěnka
Každé kolo podvozku s extrémní světlou výškou 450 mm (standardně má G 500 světlou výšku 210 mm, kouzlo portálových náprav – jejich kolové redukce navíc hrají roli i při distribuci výkoných parametrů velkého motoru) má po dvou tlumičích a dvou vinutých pružinách. Jedna dvojice na každé nápravě je přísně mechanická, druhá elektronicky ovládaná. Dva nastavitelné jízdní režimy Comfort a Sport lze aktivovat pouhým stlačením příslušného ovladače na středové konzoli, systém reaguje v rozpětí 15 milisekund. Tři uzamykatelné diferenciály zůstaly stejné jako u předcházející kreace 6x6. Nájezdový úhel 52° vpředu a 54° vzadu (výfuky jsou vytaženy do boku před zadní nápravou), přechodový úhel 47°, schopnost brodit 1000 mm jistě osloví. Pokud se vůz dostane do sériové výroby, jistě osloví též cenou, která se jistě nezastaví na sto tisících a možná ani na dvou stech tisících Eur. Zkrátka i ti super bohatí si chtějí svá super luxusní a super drahá auta omlátit v terénu.
Převzato z časopisu