Představujeme
Převodovky – Devět stupňů ke zlaté
Milan Olšanský 14.11.2014 07:04
Standardní devítistupňový automat v osobních automobilech? No ano, je to možné! U vozidel Mercedes-Benz již téměř rok celkem běžné. Počet převodových stupňů se tak pomaličku blíží tomu, co známe z nákladních vozidel.
Zatímco v „dávné“ minulosti se konstruktéři převodových skříní soustředili na počet převodů z důvodů nekvalitních komunikací, dnes je třeba za vším hledat emise ve výfukových plynech. Různě vystupňovaný „ekoterorismus“ vůči všem strojům vybaveným spalovacími motory se zrcadlí v překotně uváděných tzv. emisních normách do mandatorního módu.
Za vším hledej emise
I když na různých kontinentech platí poněkud rozdílné normy a metodiky na vypouštění a zjišťování škodlivin ve výfukových plynech vozidel všeho druhu, v zásadě postupně dochází, z hlediska ambicí tzv. globálních výrobců, ke kýžené harmonizaci. A protože posledních sto padesát let nedošlo v základní konstrukci spalovacího motoru k žádné revoluci, odehrává se boj s emisemi především „kolem“ motoru. Opatření se týkají katalyzátorů, sazových flitrů, sofistikovaných systémů vícestupňového přeplňování, vodního hospodářství, systémů EGR a SCR a upravování využitelného limitu pracovních otáček motoru či, v rámci vyhovění metodiky měření emisních limitů, snižování otáček motoru při dané a zároveň kýžené rychlosti. Účelem je snížit nejen hladinu populárních noxů a sazí, ale – speciálně u osobních vozidel – také CO2. Kysličník uhličitý je mantrou současnosti, i když poněkud přeceňovanou. Nicméně jeho úroveň ve výfukových plynech je přímo úměrná spotřebě paliva. A tak jednou ze strategií je zúžit spektrum využitelných otáček motoru – učinit jej méně pružným, ergo je třeba motoru poskytnout vícestupňovou převodovku, aby byl schopen ještě solidní akcelerace a vůz vlastní jízdy. To platí pro výrobce, kteří nejdou cestou vřazení systému vstřikování močoviny do výfukového traktu vznětového motoru. Naopak u těch výrobců, kteří mají ve svých osobních vozech systém SCR – a Mercedes-Benz k nim samozřejmě patří – je žádoucí, aby motor točil otáčky, při nichž se měří ty tolik vzývané emise, a přitom dokázal hnát vůz přijatelnou rychlostí. I v tomto případě je cestou vybavení vozidla vícestupňovou převodovkou. Také z tohoto důvodu Mercedes-Benz přišel již minulý podzim s devítistupňovým automatem 9G-Tronic, který standardně montuje do některých motorizací svých vozidel vyšší střední třídy.
Standardně nejpříjemnější
Není pochyb o tom, že koncern Daimler AG vyrábí jedny z nejpříjemnějších, zákaznicky nejvstřícnějích a nejefektivnějších převodových skříní. V segmentu nákladních a užitkových vozidel jde o automatizované převodovky Power Shift 3, u osobních vozidel je to automatická 7G-Tronic a dnes 9G-Tronic. S posledně jmenovanou se opticky i prakticky dnes řidiči osobních automobilů pomaličku blíží řidičům náklaních vozidel. Za volantem náklaďáku i osobáku mohou vybírat z velmi podobného počtu převodových stupňů. To zásadní sdělení z hlediska komfortu jízdy, ale hlavně z hlediska spotřeby a tím pádem také emisí CO2 je fakt, že Mercedes-Benz E 350 BlueTEC (třílitrová V6, 185 kW /620 N.m) „točí“ při dálniční rychlosti 130 km/h na devátý převodový stupeň 1400 min-1. Srovnání s předcházejícím modelem vybaveným „pouze“ sedmistupňovým automatem je jasné – ten točil ve stejné situaci 2000 min-1. Tím pádem se může „Éčko“ s šestiválcem vybaveným turbodmychadlem s kuličkovými ložisky (exkluzivně u Mercedesů, kuličková ložiska dovolují lépe slícovat rotor turbínky a skříně turbodmychadla, a tudíž dosáhnout lepší efektivity přeplňování při sníženém tzv. turboefektu) chlubit emisemi 144 g a 150 g na 1 km, tedy spotřebou 5,5 l motorové nafty na 100 km. Samozřejmě pořád mějme na paměti, že jde především o metodiku měření. V praxi samozřejmě musíme v mix provozu počítat se spotřebou vyšší – když se vlezeme do proklamovaného limitu 7 l/100 km, budeme velmi úspěšní (nesmíme toho najezdit ale moc po městě).
Něco za něco
Škrcení apetýtu třílitrového šestiválce má však ještě celou řadu dalších provozích jevů. V rámci zpomalení především v nízkých rychlostech nechávají konstruktéři motor vozu roztáčet kinetickou energií pohybujícího se automobilu. Tzn., že vůz brzdí výrazně motorem. Pro soutěživé řidiče je vozidlo vybaveno systémem sdělování informací o tzv. ekonomické jízdě. Graficky a v procentuálním vyjádření sděluje řidiči, jak se stará o: zrychlení, zpomalení a pravidelnou jízdu. Co by však možná mohl svět osobních automobilů od těch nákladních převzít a co by bylo z hlediska snižování spotřeby motorové nafty efektivnější, je například systém tzv. plachtění. Devítistupňový automat 9G-Tronic je velmi příjemný. Přeřazování těžších převodových stupňů – od pátého výše – je téměř pocity nepostřehnutelné a řidič by musel sledovat otáčkoměr, aby změnu správně zaznamenal. Nelze než konstatovat, že osobní Mercedes E 350 BlueTEC vystoupal po devíti stupních ke zlaté.
Převzato z časopisu