Představujeme
Pneumatiky – Tři oblasti inovací pro Michelin
-red- 05.06.2014 07:12
Pro Michelin byl Mezinárodní veletrh zemědělské techniky Techagro příležitostí předvést svou schopnost a kapacitu inovovat.
Michelin, evropský lídr na trhu zemědělských pneumatik a světový lídr na trhu radiálních zemědělských pneumatik, oficiálně uvedl na trh MICHELIN AXIOBIB 2m32, novou pneumatiku pro dnešní ultrasilné traktory. Tento prototyp je již možné vidět na traktoru New Holland’s T. Tato koncepční pneumatika ilustruje závazek Michelinu – „inovovat proto, aby uspokojil potřeby farmářů”, a potvrdil orientaci Michelinu na výzkum a vývoj. Platí to i v případě AXIOBIB 2m32 a pneumatik MICHELIN AXIOBIB IF 900/60R42 a MICHELIN CEREXBIB IF 900/60R38 CFO, které jsou určeny pro dnešní výkonné traktory a kombinované žací stroje. Tyto dvě nové velikosti, které byly na trh uvedeny v roce 2012, odpovídají potřebám dnešních zemědělců a výrobců zemědělské techniky. Jak uživatelé, tak dealeři se dozvěděli o certifikaci MICHELIN Exelagri, která odráží odbornost více než 700 distributorů zemědělských pneumatik v Evropě. Zcela nový simulátor zemědělských pneumatik poslouží coby jednoznačná ilustrace technologie MICHELIN Ultraflex, zatímco nová kalkulačka tlaku v pneumatikách nabídne uživatelům užitečné rady a pomoc. Technologické centrum Michelinu tvoří základní kámen výzkumných a vývojových aktivit Skupiny. 6000 výzkumníků pracujících na třech kontinentech, kteří mají k dispozici rozpočet ve výši 622 milionů EUR, vyvíjí technologie navrhované proto, aby posílili mobilitu z krátkodobého i dlouhodobého hlediska. Více než 100 z nich pracuje na plný úvazek na vývoji zemědělských pneumatik. Díky těmto zdrojům může Skupina Michelin experimentovat s novými velikostmi pneumatik a dalšími inovativními řešeními. Uvedením prototypu MICHELIN AxioBib IF 850/75 R 42, největší traktorové pneumatiky ve své třídě Michelin opět překračuje limity v kategorii zemědělských pneumatik. Tato pneumatika RCI 50 (Rolling Circumference Index) je největší traktorová pneumatika v řadě Michelin, které měří na výšku 2,32 metrů a snese zátěž o hmotnosti 9,5 tun. Kromě technologického a inženýrského pokroku, kterého bylo dosaženo při vývoji a výrobě této pneumatiky, je také pneumatika MICHELIN AxioBib 2m32 spojována s novým trendem ve světě dnešních zemědělců. Michelin odpověděl na výzvy, které představují dnešní stále výkonnější a silnější traktory (od 160–220 koní do 220–280 koní, 260–350 koní a v nedávné době také více než 350 koní), právě pneumatikami s velkým průměrem (od 1,95 m do 2,05 m, 2,15 m a konečně 2,32 m). Zemědělské stroje jsou stále větší na základě poptávky po stále větší úrodě. Tato prototypová verze pneumatiky MICHELIN AxioBib 2m32 je určena pro velmi silné traktory s objemem 350 koní a více. Traktor New Holland T9, představuje skvělou ilustraci této budoucí vítězné kombinace.
MICHELIN AxioBib IF 850/75 R 42 byl navržen tak, aby přenášel veškerou sílu stroje na povrch, aniž by se pneumatika posouvala na ráfku. Poté, co výrobce upgradoval jak motor, tak spojku, došlo k přepracování celého hnacího systému. Vlajkový výrobek řady zemědělských pneumatik Michelin, pneumatika MICHELIN AxioBib 2m32, v sobě obsahuje technologii MICHELIN Ultraflex, díky které je možné převážet těžké náklady při nižším tlaku v pneumatikách (až do 0,8 baru). Znamená to větší záběr, aniž by docházelo k posunu pneumatiky na ráfku a zároveň menšímu udusávání půdy. Díky tomuto nového inovačnímu technologickému vývoji nabízí Michelin konkrétní řešení potřeb zemědělců, kteří potřebují zvýšit produktivitu a zároveň chránit hodnotu půdy. Tato koncepční pneumatika zcela jasně dokazuje, že Michelin usiluje o hledání všech možných výzkumných způsobů s ohledem na zemědělské dezény pneumatik. Díky svým vývojovým a výzkumným možnostem se může Skupina Michelin věnovat všem oblastem vývoje pneumatik. Dezény zemědělských se obecně skládají ze zubů poskládaných do dvou řad ve tvaru písmene V. Nicméně tvar dezénu sám o sobě nestačí. Aby bylo možno skutečně dosáhnout nějaké změny a uspokojit požadavky zemědělců, je potřeba vzít v potaz všechny detaily – od tuhosti bloků dezénu a úhlu, ve kterém přilnou v povrchu až po pevnost obrubových vláken a kvalitu gumové směsi. Takže i když si mohou být všechny zemědělské pneumatiky do jisté míry podobné, nejsou stejné. A je to právě technologie, která představuje onen zásadní rozdíl. Pneumatika ilustruje jen jednu z cest, po kterých se vydává Michelin při vývoji efektivních řešení, která uspokojí vzájemně si odporující potřeby. Mezi ty patří například pneumatika schopná provozu jak na pevné, tak vlhké půdě a také na nakloněných úsecích. Jen budoucnost nám může odpovědět na otázku, zda se takováto pneumatika jednoho dne dostane na trh.
Převzato z časopisu