Představujeme
Petice: německé autokluby požadují zrušení normy EU 7
Jiří Duchoň 04.02.2021 15:56
V Německu, srdci evropského automobilového průmyslu, se zvedá vlna nevole proti dalšímu zpřísňování emisních norem.
Stále přísnější emisní předpisy zavání cílenou likvidací spalovacích motorů a v některých zemích i automobilní dopravy jako takové. Vozidla s motory s vnitřním spalováním mají mnoho mechanických komponent a jsou výrobně náročné, na druhou stranu relativně primitivní elektromobily zvyšují závislost na dodávkách akumulátorových článků a dalších součástí z problematických zemí. Zákaz produkce konvenčních automobilů povede k omezení dostupnosti individuální mobility a dotkne se statisíců pracovních míst, a tím i k razantnímu zásahu do ekonomiky vyspělého světa.
V posledních měsících se Evropská komise s Evropským parlamentem trumfují, kdo z nich schválí drakoničtější omezování spalovacích motorů, a tím i spolehlivé a dostupné mobility. Výrobci automobilů se pak bijí v prsa s tím, že oni to zvládnou, ačkoli nikdo z nich ve skutečnosti neví, jak by to mohl udělat. Skoro se zdá, jako by si rizika překotného ústupu od fosilních paliv nikdo z odpovědných neuvědomoval. Nejstarší a jeden z největších německých automobilových klubů AvD (Automobilclub von Deutschland) a nejmladší Mobil in Deutschland nyní představily petici určenou Evropské komisi a namířenou k zastavení příprav na přijetí emisní normy Euro 7.
PETICE A CELÉ ODŮVODNĚNÍ NA TOMTO MÍSTĚ
„Znamená to konec spalovacích motorů, tedy všech zážehových a vznětových motorů, konec fungujícího automobilového průmyslu, který poškodí celou ekonomiku,“ tvrdí autoři petice. „Spalovací motor je záměrně znevýhodněn,“ pokračují ve společném prohlášení oba autokluby. „Jako základ pro analýzu mezních hodnot norem pro motorová vozidla se používají pouze místní emise. Znečišťující látky a znečištění životního prostředí vznikající při výrobě (stroje) a výrobě energie jsou vynechány. To představuje neodůvodněnou nevýhodu spalovacího motoru ve srovnání s elektrickými pohony, přičemž jsou záměrně potlačovány značné dopady na životní prostředí, které vznikají při výrobě elektromobilů a při výrobě elektřiny.“
Emisní norma Euro 7 má vstoupit v platnost v roce 2025. Pokud se tak stane, vozidla se spalovacími motory, ale nejspíš ani hybridy je nebudou podle všeho už z principu schopny splnit, takže prodávat se budou jen plug-in hybridy, elektromobily či vozy na vodík. Co Euro 7 znamená? Zatímco nyní jsou kupříkladu limity emisí oxidů dusíku (NOx) 60 mg pro benzínové a 80 mg pro vznětové motory na kilometr jízdy, od roku 2025 by to znamenalo limit 30, a podle druhého scénáře dokonce 10 mg/km. Navíc nejen že mají být zrušeny stávající výjimky pro zkušební procedury měření emisí RDE (Real Drive Emissions), ale dále se zpřísní. Limity nebudou moci být překročeny se střešním nosičem nebo přívěsem. Testovat se například bude v nadmořských výškách 1000 nebo 2000 m n. m. (dosud 700) a vůz nesmí stanovené meze překročit během celého svého životního cyklu (240 tis. km, nyní 160 tis. km).
Záměrem autorů pětice proti zavedení normy Euro 7 je získat 50 000 podpisů. Ve chvíli vydání tohoto článku jich na stránkách petice bylo shromážděno přes 35 000.