Představujeme
Peterbilt - Sklápěčky Peterbilt 379
Vladimír Maršík 13.07.2009 12:26
Představujeme
Již přes dvacet let má americká automobilka Peterbilt (součást mezinárodního koncernu Paccar) ve svém výrobním programu klasický kapotový a stále populární model 379, jež se stal důstojným nástupcem 359, která se vyráběla prakticky beze změny od 21. 4. 1967 až do roku 1987. Typové řady 359 a 379 měly mnohé společné.
Naprostou raritou jsou však sklápěčky 379 EXHD, jež vznikly přestavbou a komplexní renovací starších podvozků. Jejich šasi tvoří mohutný žebřinový rám ze dvou podélníků a několika příček se speciální antikorozní úpravou, což několikanásobně prodlužuje jeho životnost. Nápravy, přední nehnaná řiditelná i zadní tandemové hnací jsou tuhé odpružené silnými svazky podélných listových per. U amerických sklápěček je obvyklá montáž dalších zadních přídavných hy-- .DROPneumaticky ovládaných náprav za účelem snížení měrného tlaku na vozovku a v neposlední řadě i ke zlepšení celkových jízdních vlastností. Zákazník si může vybrat ze široké nabídky náprav od renomovaných výrobců, např. Eaton, Meritor, Rockwell a další. Stejně tak je tomu i při volbě převodových skříní od 10 do 18 stupňů, či u hnacích jednotek (Caterpillar, Cummins, Detroit Diesel) v různých výkonových dimenzích. U sklápěček Peterbilt 379 EXHD zákazníci preferují spíše vznětové přeplňované motory Caterpillar o výkonech od 410 k do 475 k.
Hliník v hojné míře
Dvoumístná denní kabina Unibilt je vyrobena z hliníku, stejně jako přední části kapoty, jež jsou vzájemně pospojovány nýtováním. Z hliníku pochází i většina pochromovaných dílů, jako jsou nádrže na palivo, nástupní schody i ohromná přední maska, v jejímž horním čele se leskne logo výrobce v rudém oválu. Přestože denní kabina je poměrně krátká a úzká a neposkytuje řidiči tolik komfortu, jako je zvykem u dálkových tahačů, na vybavení interiéru se nešetřilo. Pohodlné kožené sedačky i výplně doplňuje dřevem vykládaná přístrojová deska s nesčetným množstvím klasických analogových kruhových ukazatelů a různých páček, vše nablýskané v chromu. Jinak dosti „děsná“ představa pro českého řidiče je zjistit, k čemu který spínač slouží!
Vyklápění pouze dozadu
Za kabinou je nainstalována sklápěcí nástavba hydraulicky sklopná dozadu. Na výběr je obrovské množství typů a velikostí od řady výrobců, zajímavostí však zůstává, že americké sklápěčky mají výhradně korby výklopné pouze dozadu. Dvou či třístranné sklápěče, tolik užívané u nás i v dalších evropských zemích, v USA prakticky nepotkáte. Další specialitou místních sklápěčů alias dumperů jsou postranní tyče na korbě, jejichž ústí končí v horní přední části sklápěcí nástavby. Zde je umístěna roleta s plachtou, jejíž konec je navinut právě na tyto tyče. Jejich překlopením vzad, které ovládá řidič přímo z kabiny, se celá plachta natáhne a plně zakryje celý náklad. Tím nedochází ke znečišťování ovzduší ani vozovek.
Ujet v USA od bagru či nakladače s nezakrytým nákladem, jak je naprosto běžné na našich silnicích či dokonce v městských aglomeracích, si americký řidič nedovolí. Taková jízda by jej přišla velmi draho, v nejhorším případě i ztrátu řidičského oprávnění neboli po americku licence.Škoda, že česká policie je příliš benevolentní k takovýmto přepravcům u nás, a ani tuzemští výrobci sklápěcích nástaveb se k této problematice příliš kladně nestaví. Vždyť doposud ani jeden z testovaných sklápěcích automobilů v Truckeru neměl namontováno žádné podobné zařízení, přičemž jeho princip i funkce jsou naprosto jednoduché! Navíc u amerických dumperů je na straně řidiče na nástavbě pevný žebřík, díky němuž může řidič provádět očistu plachty či celé korby uvnitř. Za povšimnutí také stojí, že ochranné zástěrky jsou nejen na blatnících kol, ale i na nástupních schůdcích.Vzhledem ke skutečnosti, že každý sklápěč Peterbilt 379 EXHD je vlastně originál v jednom vyhotovení lišící se více či méně od ostatních, myslím, že obrazová část napoví čtenářům mnohem více než další slova.
Zdroj: Trucker 06/09
Autor: Ing. Vladimír Maršík