Představujeme
Mercedes-Benz - Zetros i pro civilní účely
Jiří Štěpánek 26.07.2010 02:28
Svezli jsme se
Před dvěma lety byla totiž představena na hannoverském veletrhu IAA ve světové premiéře pouze vojenská verze, která vycházela z vojenského prototypu S2000. Zatímco kapotová kabina vozidel Mercedes-Benz Zetros vychází z konceptu vozu Unimog, hnací řetězec a podvozek má základ v modelových řadách Actros a Axor. První den prezentace jsme měli možnost navštívit výrobní závod ve Wörthu, kde vývoj vozu Mercedes-Benz Zetros probíhal a kde se realizuje jeho výroba. Zetros se ve Wörthu vyrábí na stejné lince, z které sjíždějí i tři modelové řady Unimog a nízkopodlažní vozidla Econic. Druhý den byly na programu praktické jízdy na perfektně vybudovaném polygonu, který dokonale prověří vozidla určená i do nejtěžšího terénu. Jeden testovací okruh byl určen pro vyzkoušení Zetrose na silnici a dálnici a potvrdil dobré jízdní vlastnosti i na klasickém silničním povrchu. Zetros hravě zdolával i jízdu do strmého vrchu se sklonem 70 %, brodil se v hlubokém vodním korytu a bez problému zdolával různě těžké terénní nerovnosti. Není se co divit, že po armádě se o modelovou řadu Zetros začaly zajímat hlavně energetické a těžařské společnosti a úspěch má Zetros také u hasičských sborů a záchranných služeb. Je to dáno tím, že jízdní komfort kapotového vozidla v terénu, o kterém jsme se mohli přesvědčit, umožňuje řidiči dosahovat trvale rychlosti, které by bezkapotové vozidlo vydrželo krátkou dobu. Tato výhoda vozidel Mercedes-Benz Zetros se projeví zejména v oblastech bezpečnosti posádky a ergonomie ovládání řidiči, ale také v časové efektivitě plnění pracovních úkolů. V podmínkách extrémního nasazení to je jednoznačně vhodnější a bezpečnější koncept v porovnání s bezkapotovými vozidly.
Nabídka terénních kapotových nákladních vozidel Mercedes-Benz Zetros, jejichž konstrukce široce využívá osvědčenou velkosériovou techniku, jež byla přizpůsobena požadavkům na provoz v těžkém terénu, zahrnuje dvounápravová vozidla s pohonem všech kol a celkovou hmotností 16,5 nebo 18 tun, jakož i třínápravová vozidla s celkovou hmotností 25 nebo 27 tun. Užitečná hmotnost (bez nástavby) dosahuje u dvounápravových modelů téměř 10 tun, u třínápravových (rovněž bez nástavby) 16 tun. Kompletní vozidlo i jednotlivé komponenty odpovídají náročným standardům kvality značky Mercedes-Benz a byly prověřeny nejrůznějšími simulacemi, testy na zkušebnách a jízdními zkouškami v nejtěžším terénu za extrémních letních i zimních podmínek. Aplikace stavebnicového systému přináší zákazníkům výhody v oblastech nákladů, servisu a kvality. Kapotová konstrukce je jednoznačně výhodnější volbou pro jízdu v terénu. U terénních vozidel vyniká kapotová konstrukce v mnoha ohledech nespornými přednostmi. V porovnání s bezkapotovou „trambusovou“ kabinou je vozidlo kompaktní a nižší, usnadňuje servis a v extrémních podmínkách nabízí výrazně lepší ovladatelnost a jízdní komfort. Z uvedeného pramení i menší zatížení řidiče při současně zvýšeném dopravním výkonu, jako důsledku vyšších realizovatelných rychlostí, delší doby provozu a kratší doby jízdy mezi jednotlivými stanovišti.
Výkonná a osvědčená pohonná jednotka
Funkci hnacího řetězce plní osvědčené komponenty z velkosériově vyráběných nákladních vozidel Mercedes-Benz. Pod kapotou všech variant vozidel Mercedes-Benz Zetros pracuje řadový šestiválec OM 926 LA se zdvihovým objemem 7,2 litru, který dosahuje nejvyššího výkonu 240 kW (326 k) a maximálního točivého momentu 1300 Nm v rozmezí od 1200 do 1600 min-1. Mercedes-Benz dodává tento agregát v provedení Euro 5. Varianty Euro 3 jsou k dispozici na přání. Zákazníci mají na výběr mezi dvěma variantami převodovek. Sériově se montuje devítistupňová převodovka G 131-9 (osm převodových stupňů vpřed + plazivý převod) s hydraulickopneumatickým řazením, na přání mohou být vozidla Mercedes-Benz Zetros vybavena také šestistupňovou samočinnou převodovkou Allison 3000 SP/PR.
Rozdělovací převodovku pro trvalý pohon všech kol tvoří již desetiletími prověřený agregát VG 1700, jehož terénní převod 1,690 je asi o pětinu kratší než u vozidel s pohonem všech kol modelových řad Actros a Axor (jejich terénní převod má hodnotu 1,403). To umožňuje jízdu velmi nízkými rychlostmi, což je extrémně důležité při sjíždění mimořádně příkrých svahů. Hnací síla se oproti silničním převodům všeobecně zvyšuje o cca 70 procent. Mezinápravová rozvodovka rozděluje točivý moment mezi přední a zadní nápravu, resp. zadní nápravy, v poměru 1:3,21 a při aktivované uzávěrce diferenciálu v poměru 1:1.
Již po mnoho desetiletí se osvědčují a jsou oceňovány nápravy s kolovými planetovými redukcemi AL 7/HL 7, které jsou nepostradatelnou součástí vozidel stavebních řad Actros a Axor. Mercedes-Benz dodává vozidla Zetros sériově se třemi mechanickými uzávěrkami diferenciálů, které řidič může aktivovat praktickým otočným spínačem. Tento spínač zároveň stanovuje správné pořadí, v němž se mají uzávěrky připojovat s rostoucí obtížností průjezdu terénem. Nejprve se tedy zapíná uzávěrka mezinápravového diferenciálu, poté uzávěrka zadního diferenciálu a nakonec uzávěrka předního diferenciálu. Tím je sníženo riziko chyb při obsluze. Sériově dodávaný stálý převod zadní nápravy (resp. zadních náprav) je v kombinaci s mechanickou převodovkou 5,33 (u vozidla se sériově montovanými pneumatikami 14,00 R 20 to odpovídá maximální rychlosti 94 km/h při jmenovitých otáčkách). Alternativně je k dispozici o trochu delší stálý převod zadní nápravy 4,83 (odpovídá největší rychlosti 103 km/h při jmenovitých otáčkách). Ve spojení se samočinnou převodovkou Allison nabízí Mercedes-Benz sériově stálý převod zadní nápravy 7,73 (u vozidla se sériově montovanými pneumatikami 14,00 R 20 to odpovídá maximální rychlosti 105 km/h při jmenovitých otáčkách). Na přání je samočinná převodovka Allison 3000 SP/PR k dispozici také s delším stálým převodem 6,82 (největší rychlosti při jmenovitých otáčkách je pak 112 km/h).
Vozidla Mercedes-Benz Zetros jsou sériově vybavena pneumatikami 14,00 R 20, jejichž větší průměr zvyšuje světlou výšku vozidla o cca 75 mm v porovnání s největšími běžnými pneumatikami pro nákladní vozidla (13 R 22,5). Pneumatiky 14,00 R 20 se navíc vyznačují maximální nosností nápravy s jednoduchou montáží ve výši 9,0 tun, zatímco s pneumatikami 315 R 22,5 – rovněž s jednoduchou montáží – by to bylo jen 8,0 tun. Výrobní závod dodává vozidla Mercedes-Benz Zetros na přání se zařízením pro regulaci tlaku vzduchu v pneumatikách, které umožňuje měnit tlak vzduchu v pneumatikách za jízdy přímo z kabiny v závislosti na terénních podmínkách. Co se týče brzdové soustavy, sází Mercedes-Benz Zetros na klasické bubnové brzdy na všech kolech, neboť jsou nenáročné na údržbu a splní nejvyšší požadavky i v nejobtížnějším terénu a za všech klimatických podmínek. Součástí sériové výbavy je protiblokovací systém ABS, který lze v terénu v případě potřeby vypnout, což je smysluplné například při jízdě ze svahu na štěrku nebo šotolině, aby se mohly před koly tvořit brzdné klíny.
Podvozek i pro nejtěžší terén
Přední i zadní nápravy jsou vedeny a odpruženy parabolickými pružinami ve spojení se stabilizátory a tlumiči, jejichž konstrukce je speciálně přizpůsobena požadavkům na dlouhé dráhy propružení a vysoký jízdní komfort během provozu v nejtěžším terénu. V nabídce jsou varianty podvozku s různými hodnotami maximálního zatížení náprav. Rozsáhlé úpravy jednotlivých komponentů a konstrukčních skupin zaručují vozidlům Mercedes-Benz Zetros brodivost až 0,8 metru v sériovém provedení, která může na přání dosahovat hodnoty až 1,2 metru. Žebřinový rám vozidel Mercedes-Benz Zetros, k jehož podélníkům z otevřených profilů ve tvaru písmene C jsou přišroubovány příčníky tvořené rovněž otevřenými profily ve tvaru písmene C, je pevnější v ohybu (to je důležité při jízdě na silnici), avšak poddajnější ve zkrutu (výhoda v terénu). Rám odvozený z řady Actros byl pro náročnější provoz cíleně zesílen a modifikován. Celková konstrukce rámu umožňuje nejen odtažení, ale i nadzdvihnutí plně naloženého vozidla vpředu i vzadu. Zetros má také řadu vedlejších pohonů pro pohon čerpadel, generátorů, kompresorů a jiného příslušenství.
Snadná montáž nástavby
Montážní systémy pro nástavby jsou u vozidel Mercedes-Benz Zetros stejná jako u vozidel Actros a Axor. Adaptace nejrůznějších systémů nástaveb nezpůsobuje tedy žádné dodatečné náklady. Hladký, rovný a extrémně zatížitelný rám je zároveň vhodným základem pro montáž nejrůznějších individuálních nástaveb navržených na míru potřebám zákazníka. Zesílená a šrouby vzájemně spojená přední část rámu vozidel Mercedes-Benz Zetros byla kromě toho koncipována pro montáž pomocných zařízení.
Zetros má pro provozovatele po celém světě výhody také v oblasti servisu a speciálně pak z hlediska zásobování náhradními díly. Více než 5000 servisů ve 160 zemích je zárukou snadné dostupnosti, tržních cen a rychlého a profesionálního servisu i v těch nejodlehlejších končinách světa.Civilní Zetros jistě najde své uplatnění i v České republice, kde může dobře sloužit při důlní činnosti, u geodetů, energetických firem, při údržbě silnic a dálnic a také ve stavebnictví. Zkrátka všude tam, kde ocení velkou průchodnost i nejtěžším terénem, dobré jízdní vlastnosti a dobrou ovladatelnost Zetrosu.
Zdroj: Doprava a silnice 06/10
Autor: Jiří Štěpánek
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)