Představujeme
Mercedes-Benz Zetros 1833 A 4x4 - Zetrosem terénem
Milan Olšanský 13.08.2009 01:54
Test
Po české výstavní premiéře na stavebním veletrhu IBF v Brně jsme dostali jedinečnou možnost svezení novým terénním nákladním vozem Zetros. Neváhali jsme ani minutu, vyběhli po třech schůdcích do kabiny a vyrazili.
Hned na začátek se sluší říci, že pátá modelová řada těžkých nákladních vozidel Mercedes-Benz Zetros je určena do opravdu těžkého terénu. Pohon všech kol (4x4 nebo 6x6), základní osmistupňová převodovka (s plazivkou jako devátým stupněm), redukční převodovka a redukce v nábojích kol jsou toho jasným důkazem.
Vyšlechtěná technika
K dispozici je sedmilitrový motor s maximálním výkonem 240 kW/326 k a točivým momentem na hranici 1300 newtonmetrů. Hned na první pohled je jasné, že jde o pěkného siláka – samozřejmě, že mercedes vyrábí i podstatně výkonnější motory, ale tady jednu z hlavních rolí hraje zpřevodování, a to je přesně dle potřeb. Mechanicky řazená hlavní převodovka G 131-9 vládne převody s poměry od 14,57 do přímého záběru, tedy 1,0. K ní je přidaná dvoustupňová redukční převodovka VG1700-3W s převodem 1:1,69.
Náš Zetros byl dvounápravový s permanentním pohonem 4x4 a s rozvorem náprav 4800 mm. Vybaven mechanickými uzávěrami obou osových a mezinápravového diferenciálu a osazen koly s pneumatikami rozměru 14.00 R20. Přední náprava 9tunová, zadní 13 t, převod v nápravách 5,333.
Nástup do vozu je proti silničním náklaďákům poněkud artistickým číslem, ale to je pochopitelné, vysoká kola a velká světlá výška dělají své. Ostatně, první schůdek do kabiny je uložen kyvně, aby odolal všem možným terénním nástrahám. Se Zetrosem se rozhodně nejezdí v rukavičkách. I když interiér kabiny, která vychází z tzv. konceptu Global Cocpit by tomu snad i naznačoval. Mercedesu rozhodně nelze upřít snahu o pohodu řidiče, potažmo zákazníka. I když je Zetros určen především na hrubé práce, palubní deska, sedadla, ovládací prvky a „tapecírung“ plně odpovídají tomu, co od vozu s trojcípou hvězdou na kapotě očekáváme. Žádné drnčení, žádné odkazy na strohou vojenskou techniku. Přesto, že právě ze speciální výroby se civilní Zetros vyloupl.
Vojenské kořeny
Kdo by tedy čekal, že jde o vůz s vypočítanou životností ve válečném konfliktu na desítky minut a tedy s odpovídajícím spartánským vybavením (pro vojáky přece komfortu netřeba, stejně jim dlouho nevydrží), ten by se mýlil. Nakonec nejen kapotová kabina (u našeho vozu typu M) její vnitřní vybavení, ale také konstrukční skupiny podvozku a hnacího traktu vycházejí z toho, co mercedes již dávno vyvinul a dostatečně prověřil v mnoha exemplářích na silničních a stavebních vozidlech modelových řad Axor a Actros. Vlastní skelet kabiny vychází z těch, které se montují na vozidla Unimog. Jen je o něco širší a nižší, přesně podle propozic NATO, tak aby se Zetros jednoduše vešel do standardních nákladních letadel C 130 Hercules nebo Transall C 160 s minimalizací přípravných prací.
O vojenských kořenech Zetrosu je třeba mluvit, neboť jak známo, vojenská technika je osazena vždy tím nejlepším, co daná automobilka právě nabízí. Proti civilním verzím je zde jen jedna podstatnější změna – emisní specifikace motoru Euro 3. Právě takový motor jsme měli v našem zkušebním vozu. Je však také třeba říci, že pro civilní sféru Mercedes-Benz vybavuje Zetrosy motory s technologií BlueTec 5 – znova tím nejmodernějším a již dostatečně vyzkoušeným systémem, který je ve standardní nabídce.
Pocit jistoty
Otočení klíčku ve spínací skříňce probouzí koně k životu. Do uší se line libý zvuk řadového šestiválce (známe ho například z Axoru, nebo ještě dříve z autobusů vyráběných v Brazílii). Řazení převodovky je velmi komfortní, s hydraulickým posilovacím systémem to snad ani jiné být nemůže. Proslýchá se, že pokud bude dostatečný zájem, mercedes dá i v řadě Zetros k dobrému svoji automatizovanou převodovku PowerShift Off Road!
Protože nejsme nijak moc naloženi (valník 4x4 může dosáhnout povolené celkové hmotnosti 16 t/18 t), je rozjezd otázkou druhého převodového stupně (ale klidně třeba také čtvrtého – motor si to přebere). Výhled z kabiny více než dostatečný. To, co je pro nás zajímavé, je přední kapota. V civilní sféře mercedes nosaté modely již delší dobu nedělá – vládne trambus, a tak je výhled na čumák Zetrosu velmi příjemný. Kabina je posunuta za přední nápravu, a to je v terénu výhoda. Na řidiče a spolujezdce tak při jízdě přes překážky působí menší vertikální zrychlení. Žádné velké houpání v rozbouřeném moři jak na minolovce, v Zetrosu se cítíte jako na pořádném zámořském parníku. Plynete krajinou, jedno zda jsou v ní cesty, či nikoliv. Jistě, různá omezení rychlosti, překonávání ostrých horizontů či strmých úžlabin plynou z koncepce podvozku – pořád jde o žebřinový rám a pevné nápravy. Nicméně pokud není kam extrémně spěchat, stačí třetí převodový stupeň, který se za nás se všemi nástrahami cest necest hravě vypořádá.
Výrazná kapota navozuje jistý pocit bezpečí (pokud něco trefíme, bude to nejdříve ona, která to schytá), navíc v určitých situacích je pro řidiče vodítkem. Ukazuje, kam se řítíme, podle ní jednoduše odvodíme, kam se ještě vlezeme a kam už bez destrukce porostu, staveb či vozidla nikoliv.
Konečný účet
Shrnuto a podtrženo: díky převodům a uzávěrkám výrazné off road jízdní vlastnosti na vrcholu nabídky jak mateřské, tak konkurenčních automobilek, velmi příjemné odhlučnění interiéru společně s komfortem pracovního prostoru a ovládání jednotlivých funkcí vozidla, jízdní vlastnosti odpovídající použité koncepci podvozku – jednoznačně zajímavé oživení trhu daného segmentu. Do celkové konkurenční schopnosti jistě promluví dost zásadně konečná cena. Potencionální zákazníci si však mohou být jisti, že dostanou vozidlo všech standardů Mercedes-Benz, a to není zanedbatelný pocit.
Zdroj: Trucker 07/09
Autor: Milan Olšanský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)