Představujeme
MERCEDES-BENZ/VOLKSVAGEN – NA PRÁCI I NA DOVOLENOU
Jiří Krenar 26.02.2019 05:00
Test
Pick-upy s off-roadovým rámovým podvozkem jsou dnes v Evropě jediné vozy, schopné pracovního nasazení i v terénu.
A zřejmě stále se zvyšující řada výrobců sází na jejich budoucnost. Na našem trhu oficiálně nabízí takový pick-up mnoho značek. Jen v roce 2018 bylo registrováno 1731 nových pick-upů od oficiálních dovozců a další desítky nových vozů
se na náš trh dostalo formou individuálního dovozu (např. Dodge RAM 1500 apod.). Podíváme-li se na pomyslnou ligovou tabulku tak v roce 2018 bylo (dle statistiky SDA) toto pořadí: Ford Ranger 458 ks, Toyota Hilux 317 ks, Mitsubishi L200 291 ks, VW Amarok 269 ks, Nissan Navara 134 ks, M. B. X 106 ks, Fiat Fullback 58 ks, Renault Alaskan 56 ks a Isuzu D-Max 42 ks. Dnes se na dva reprezentanty tohoto tržního segmentu podíváme v redakčním testu.
Mercedes Benz X 250d Progressive MT 4x4
Mercedes začal s výrobou pick-upu výrazně později než konkurent Volkswagen a tak si zkrátil vývoj tím, že se domluvil na spolupráci s Nissanem. Takže pick-up X250 je upravená Navara. A to včetně motoru. Tedy zatím. Prakticky už v tuto chvíli je i na českém trhu – lze již objednávat – pick-up M. B. třídy X s novým šestiválcovým motorem. A na rozdíl od Amaroku Mercedes i nadále nabízí jak vznětový dvojitě přeplňovaný čtyřválec, tak i nový šestiválec. Čtyřválec o zdvihovém objemu 2298 cm3 je k dispozici s výkonem 120 kW/403 Nm, nebo 140 kW/450 Nm a to buď se šestistupňovou manuálně řazenou, nebo sedmistupňovou samočinnou převodovkou. Šestiválec o zdvihovém objemu 2967 cm3 má výkon 190 kW/550 Nm a k němu patří samočinná převodovka 7G-Tronic. Mimochodem, vedle Mercedesu a VW jediný, kdo má v nabídce jiný než čtyřválcový vznětový motor (na našem trhu) je Ford Ranger, která je k dispozici vedle čtyřválce 2.2 TDCI také s pětiválcovým motorem 3.2 TDCI s výkonem 147 kW/470 Nm.
Tak jako konkurent od VW i Mercedes (zatím) nabízí svým zákazníkům pouze jednu variantu karoserie a to nejprodávanější pětimístnou Double Cab. Konfigurace pohonu je buď 4x2 nebo 4x4, a pokud jde o úroveň výbavy, pak ta základní, tj. „pracovní“ je PURE, střední PROGRESSIVE a momentálně nejvyšší je POWER. „Dvoukolka“ v základní výbavě začíná na ceně 804 200 Kč bez DPH. Prý ji ale ještě nikdo v Česku ani neviděl. V zásadě si můžete zvolit buď šestistupňovou manuálně řazenou převodovku, u vyšší výbavy pak sedmistupňový „automat“. A to už jsme u konkrétního testovaného pick-upu. Byl jím sytě červený Mercedes-Benz X 250 d Progressive s manuálně řazenou šestistupňovou převodovkou. Takže sice výkonnější čtyřválec, ale střední úroveň výbavy, tudíž vozidlo „skoro“ až pracovní. A navíc s manuálně řazenou převodovkou. Sériová výbava Progressive je dost bohatá, přesto importér nelenil a do předváděcího vozidla objednal ještě „něco málo“ příplatkových prvků za 130 577 Kč s DPH. Mj. za příplatek bylo namontováno tažné zařízení, paket Styl a paket Zima, jejichž součástí je i hliníková žaluzie na nákladovém prostoru. Praktická záležitost, kryjící přepravované nářadí či zavazadla před deštěm prachem i nenechavci. Pohříchu ale zacházení s uzamykatelnou „roletou“ vyžaduje trénink, cvik a trpělivost. Na druhou stranu, nebrání přepravě většího množství nákladu, dřeva z lesa na topení nebo menší hromádce písku apod. Celková hmotnost vozidla je 3250 kg, při užitečné hmotnosti 1090 kg. A ještě je možné připojit bržděný přívěs o celkové hmotnosti až 3500 kg.
Interiér modelu X díky zcela nové palubní desce vypadá docela luxusně. Mercedes tak hodlá nekompromisně sekundovat VW Amarok a následovat ho do „prémiového segmentu“ pick-upů evropské velikosti. Ovšem nenechte se mýlit, palubní deska je sestavena z přesných a dílensky pečlivě sestavených tvrdých plastů, tak jak u každého „auta na práci“. Pod volantem najdeme jenom jednu ovládací páčku, tak jako u všech užitkových Mercedesů a uprostřed palubní desky můžete využívat obrazovku palubního audio/informačního systému. Čitelnost výborná, výška umístění také, estetický dojem nevalný. Pod efektními výfuky větrání/vytápění ve střední části palubní desky je lišta s ovládáním audio systému a ještě níže pak klasické ovladače vytápění/větrání. Na středovém tunelu je standardní řadicí páka a před ní otočný ovladač režimů jízdy v terénu.
Mercedes X si zachoval robustní rám, má novou víceprvkovou zadní nápravu a osvědčený pohon 4x4. Jízdní vlastnosti jsou na silnici tak solidně „vyladěné“, že můžete na asfaltu jet hodně svižně, i když na sportovní projíždění ostrých zatáček to opravdu není. Odpružení je komfortní, výbava na úrovni velkého SUV, nicméně vozidlo naštěstí neztratilo schopnost zdolávat i náročný terén. Pokud vám ale není líto litých disků (součást příplatkového paketu) a prahových nášlapů. Šest rychlostních stupňů využijete jak na dálnici, tak i na běžných silnicích. V okamžiku, kdy odbočíte na polní cestu, stačí zvolit správnou konfiguraci pohonu a pick-up Mercedes zvládne i náročnější terén (pozor, není to slavné „géčko“). Jenom je potřeba si hlídat šířku karoserie, zvlášť když potřebujete projet nějakým zarostlým úvozem, nebo užší lesní cestou. A co platí u všech jízd v terénu, nezapomeňte včas podřadit, připojit pohon všech kol či uzavřít diferenciál, případně připojit redukci. Výkon motoru je dostatečný. Jak na silnici, tak i v terénu jsem si ale musel dávat pozor na spoustu spínačů na vodorovných příčkách volantu.
Pick-up Mercedes nabízí dostatek místa nejen na předních sedadlech, ale i na zadní lavici, i když na dlouhou cestu vyhoví spíše dvěma osobám. Standardní odkládací místa na palubní desce, mezi předními sedadly či v kapsách ve dveřích, jsou doplněna docela velkým prostorem pod zadními sedáky. Vejde se tam pohodlně nejen lékárnička, či nářadí, ale také vyjímatelné upevňovací prvky z kotevní sady na korbě (dodávaná za příplatek). Příjemně silný věnec volantu obšitý kůží padne výborně do ruky. Řadový přeplňovaný čtyřválec 2.3 dCi s výkonem 140 kW/190 k, resp. s největším točivým momentem 450 Nm, plně vyhovuje i naloženému vozidlu. Vznětový přeplňovaný čtyřválec s výkonem 190 koní dává pick-upu dostatečnou hbitost i do městského provozu, a neztratí se ani na dálnici. V terénu budete nejvíce omezováni silničním vzorkem pneumatik 255/60 R18. Zajímavá byla průměrná spotřeba v testu. Standardní jízda po dálnici rychlostí 122 km/h (tempomat) vyžadovala otáčky 2100 min-1, a palubní počítač ukázal spotřebu 7,8 l/100 km. Městský provoz si vyžádal průměr těsně pod 9 l/100 km. Ovšem venkovský zkušební okruh zvládl Mercedes X za 6,5 l/100 km. Vše se zatížením cca 300 kg a s pohonem 4x2. Vždy při svižném, nikoliv úsporném stylu jízdy. V okamžiku, kdy jsem odbočil do staré pískovny a připojil pohon i předních kol, resp. zařadil redukci, spotřeba stoupla skoro o dva litry.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
Mercedes Benz X POW/AT 250 d
Motor:
Zdvihový objem ... 2298 cm3
Max. výkon ... 140/3750 kW/min-1
Max. točivý moment ... 450/1500 Nm/min-1
Rozměry vozidla:
Rozvor ... 3150 mm
Délka/šířka/výška ... 5340/2113/1819 mm
Přední/zadní nájezdový úhel ... 29/24°
Světlá výška ... 202 mm
Celková/užitečná hmotnost ... 3250/1090 kg
Hmotnost brzděného přívěsu ... 3500 kg
Rozměry ložné plochy ... 1587x1560x474 mm
Objem palivové nádrže ... 80 l
Pneumatiky-rozměr ... 255/60 18
Cena testovaného vozidla v době testu ... 1 139 707 Kč bez DPH
VW Amarok V6 3.0 TDI DC CL 4Motion 6G
S terénním pick-upem Amarok, se Volkswagenu opravdu daří. Prodejní čísla jak v Evropě, tak i na českém trhu jsou pro automobilku příznivá, výroba zatím nestíhá pokrýt poptávku a tak příděl vozů určených pro český trh byl vyprodán již na začátku čtvrtého čtvrtletí. Importér v roce 2018 dodal českým zákazníkům 270 pick-upů. Jako první byla na lince montována verze se stálým pohonem všech kol 4Motion s motorem 3.0 TDI V6 s výkonem 165 kW/550 Nm a osmistupňovou samočinnou převodovkou. Později došlo na motor s výkonem 150 kW/500 Nm, pak výrobce nahradil motor o výkonu 165 kW verzí 190 kW/580 Nm a konečně se dočkali i ti zákazníci, kteří chtěli pracovní provedení s motorem 120 kW/450 Nm spojený s manuálně řazenou šestistupňovou převodovkou. Tzv. „pracovní“ verze na rozdíl od ostatních má přiřaditelný pohon všech kol s rozdělovací převodovkou (redukcí). Připomeňme, že nový Amarok v souvislosti s výměnou čtyřválcového motoru za šestiválcový absolvoval jenom lehký facelift přední části a palubní desky. To podstatné se událo pod kapotou, kde dvoulitrový čtyřválec nahradil třílitrový šestiválec! V nabídce importéra jsou zatím co do karoserie k dispozici verze Double Cab a podvozek s kabinou Double Cab určený k dostavbě.
K redakčnímu testu jsem tentokrát převzal VW Amarok V6 s výbavou Comfortline s manuálně řazenou šestistupňovou převodovkou s přiřaditelným pohonem 4Motion a s „nejmenším“ motorem 120 kW/450 Nm. Takže paráda, mám v ruce „pracovní nářadí“ s listovým odpružením schopné nasazení i v těžkém terénu. Problém je v tom, že už výbava Comfortline je velmi bohatá až komfortní. Přesto importér nelenil a vozidlo „doladil“ příplatkovou výbavou za dalších skoro 130 tisíc korun (s DPH). Takže přiřaditelný pohon 4Motion, systémy ABS, EDS, ASR s elektronickou mezinápravovou uzávěrkou diferenciálu, multikolizní brzda, nádrž na 80 l, tempomat standardní plnohodnotná rezerva atd. je součást standardní výbavy. Za příplatek ale dostal testovaný Amarok Bi-xenonové světlomety, navigaci Discover Media, couvací kameru, plnohodnotnou rezervu, spodní kryt motoru, tažné zařízení ISO 50, uzávěrku zadního diferenciálu, vodní přídavné topení atd. Tak pojďte se mnou za volant.
Palubní deska je sice nová, ale tvarově i rozmístěním ovladačů odpovídá dobře známému modelu v podstatě shodnému pro všechny čtyři užitkové modely VW. U Amaroku jsou použity kvalitnější a dražší materiály. Podstatné je, že jsem nic nemusel hledat, všechny spínače jsou tam, kde jsem je očekával a například větrání/vytápění včetně klimatizace se obsluhuje jednoduše spínači, nikoliv tápáním po dotykové obrazovce. K dispozici je klasický palubní počítač. Přístrojový štít je vybaven analogovými dobře odstíněnými přístroji. Na středovém tunelu mezi sedadly je jednak řadicí páka, ale hlavně spínače konfigurace pohonu a uzávěrek vypínání ESP apod. Místo se našlo i pro spínače vyhřívání předních sedadel. Pro jízdu v obtížném terénu je zde také tlačítko modu „Off-road“ (umožňuje např. řízenou jízdu ze svahu).
V druhé řadě je formálně místo pro tři dospělé, opravdu pohodlné cestování si zde užijí ale spíše dva, i když Amarok má dost širokou kabinu. Nákladový prostor byl za příplatek doplněn o plastovou vanu. Nechybí upevňovací oka. Zadní čelo vzhledem ke tvaru a rozměrům nárazníku, lze sklopit pouze do vodorovné polohy, u konkrétního vozidla by navíc vadilo závěsné zařízení ISO 50. Délka ložné plochy je 1555 mm, šířka mezi podběhy 1222 mm, v nejširším místě 1620 mm. Pneumatiky Continental 245/65 R17 se zimním vzorkem jsou vhodné k použití i mimo asfaltové komunikace, zvládnou dobře i zasněženou vozovku, bohužel sníh v době testu nebyl v běžně přístupných horských oblastech ani třeba na Zlatém návrší v Krkonoších, kam ale lze dojet jenom s platnou výjimkou.
Jízdní komfort v kabině je opravdu značný a až jsem litoval, že krásný zvuk šestiválce je hodně utlumen. Ovládání perfektní a občas jsem měl pocit, že sedím za volantem velkého SUV, nikoliv v nákladním vozidle N1 (konkrétní vozidlo bylo homologováno jako nákladní automobil s celkovou hmotností do 2967 kg). Manuální řazení bylo přesné, dráhy jednotlivých rychlostních stupňů krátké a dobře definované. Manévrování na parkovišti ve městě usnadňuje couvací kamera. Výhled od volantu velmi dobrý, přesto bych oželel vnitřní zrcátko.
Přiznávám se, že jsem byl tentokrát obzvlášť zvědavý na průměrnou spotřebu, hlavně na rozdíl oproti samočinné převodovce, která byla v Amaroku v předchozím testu. Na cestě za zbytky sněhu do Jizerských hor po dálnici D10 jsem nastavil tempomat na rychlost 122 km/h, otáčkoměr ukazoval 2000 min-1 a průměrná spotřeba za jízdu v obou směrech byla 8,6 l/100 km. Tradiční venkovský okruh vedený po silnicích nižší tříd zvládnul šestiválcový Amarok v za 7,7 l/100 km. Ovšem se zátěží jenom 300 kg. Při všech jízdách jsem pečlivě dodržoval rychlostní limity a v městském provozu jsem deaktivoval systém Stop/Start. Pro úplnost dodávám, že testované vozidlo nemělo žádný kryt nebo nástavbu na nákladovém prostoru, která by vylepšila aerodynamickou hodnotu karoserie pick-up.
Suché silnice a doslova „na beton“ ztvrdlé i polní cesty a dokonce i ty lesní, předznamenaly jízdu v terénu. Takže jedinou volbou byl off-roadový okruh v Bělé pod Bezdězem, kde jsem si mohl Amaroka vyzkoušet např. i v hlubším písku. Všechny překážky pick-up zdolal „bez ztráty květinky“. Pravda, já jsem občas zbytečně pozdě zařadil redukci nebo uzavřel uzávěrku. Ale nakonec jsem projel všechna úskalí zdárně. Neptejte se na průměrnou spotřebu, logicky ale vyšla nad 12 l/100 km.
Modernizovaný Amarok nabízí nebývalý komfort i u pracovního vozidla a výkony i spotřebu, za kterou by se nemuselo stydět středně velké SUV. K tomu jako bonus velmi příjemný zvuk přeplňovaného šestiválce a velmi dobré jízdní vlastnosti jak na asfaltu, tak i na nezpevněných cestách či v terénu na stavbách.
ZÁKLADNÍ TECHNICKÉ ÚDAJE
VW Amarok CL 3.0 TDI V6 4Motion DC
Motor:
Zdvihový objem ... 2967 cm3
Max. výkon ... 120/2750 kW/min-1
Max. točivý moment ... 450/1250 Nm/min-1
Rozměry vozidla:
Rozvor ... 3097 mm
Délka/šířka/výška ... 5321/2228/1834 mm
Přední/zadní nájezdový úhel ... 29,5/18°
Světlá výška ... 200 mm
Celková/užitečná hmotnost ... 2920/820 kg
Hmotnost brzděného přívěsu ... 3300 kg
Rozměry ložné plochy ... 155x1620x470 mm
Objem palivové nádrže ... 80 l
Pneumatiky-rozměr ... 245/65 R17
Cena testovaného vozidla v době testu ... 824 694 Kč bez DPH
Převzato z časopisu