Představujeme
Mercedes-Benz – Více výkonu, více hmotnosti
Jiří Krenar 09.08.2016 05:39
Mercedes-Benz Sprinter zvětšil „svaly“ a rozšířil svoji nabídku o vozy kategorie N2.
Koncem dubna jsme přijali pozvání do Kircheimu, do obce, která je už skoro na „dohled“ od Stuttgartu, abychom se seznámili s novým Sprinterem. Nevznikla někde nějaká chyba? Vždyť Sprinter sjíždí z výrobního pásu automobilky Daimler v Düsseldorfu? Jak se ukázalo, vše bylo v pořádku a v areálu malého dopravního cvičiště na nás už čekali jak kolegové z několika dalších zemí, tak i tým německého výrobce a na parkovišti pak připravená flotila nových Sprinterů.
Bylo jenom otázkou času, když Mercedes-Benz ukončil výrobu velmi oblíbeného modelu Vario (o rozhodnutí ukončit výrobu Varia jsme byli průběžně více jak deset let informováni, ale nakonec vždy běžela výroba dál), kdy nabídne svým zákazníkům model, který pokryje mezeru mezi Sprinterem s celkovou hmotností 3,5 t a Ategem, které začíná na hmotnosti 7,5 tuny. A mimochodem, pokud si dobře vzpomínám, Mercedes-Benz už jednou rozjížděl výrobu modelu Sprinter s celkovou hmotností kolem 7 tun. Dokonce jsme v Praze takové vozidlo – valník s plachtou – měli v redakčním testu, ale jeho cena byla ve srovnání s Variem zcela nekonkurenční a prodejní čísla modelu Vario se nesnížila. Mercedes-Benz proto „potichu“ velkého Sprintera stáhnul z výroby. Teď je ale situace už zcela jiná.
Mercedes-Benz Sprinter 2016
Mercedes-Benz Sprinter nyní nabízí od všeho víc – více hospodárnosti, více bezpečnosti, více komfortu, více rozmanitosti i flexibility a více vyzrálosti po více než třech milionech exemplářů během dvou generací a 21 let. Sprinter však nyní nabízí také ještě více užitečné hmotnosti a více výkonu. Sprinter 2016 demonstruje své pozoruhodné schopnosti – mimo jiné jako flexibilní a nosná platforma pro nástavby a vnitřní vybavení všeho druhu. Bestseller divize Mercedes-Benz Vans stanovil v uplynulém roce s 194 200 prodanými vozy nový historický rekord a nedlouho poté byl předán zákazníkovi třímiliontý Sprinter. Toto velké lehké užitkové vozidlo dalo od uvedení první generace v roce 1995 své jméno celé třídě vozidel, kterou i nově definovalo. Je synonymem velkých lehkých užitkových vozů s celkovou hmotností do 3,5 t a jedničkou mezi lehkými užitkovými vozy napříč všemi třídami. Sprinter stanovuje měřítka svými vlastnostmi. Je průkopníkem asistenčních systémů. Žádný lehký užitkový vůz v této třídě není bezpečnější, žádný není komfortnější a mnohostrannější. A žádný není celosvětově úspěšnější. Sprinter je vyráběn v Düsseldorfu a Ludwigsfelde, v Argentině, Rusku a Číně. Ještě v tomto roce bude zahájena výstavba výrobního závodu v USA.
Mercedes-Benz Vans nyní otevírá s modelem Sprinter další kapitolu. Produktová paleta byla rozšířena o verzi s celkovou hmotností 5,5 t. Sprinter tak pokrývá velkým počtem hmotnostních variant široký segment s celkovou hmotností od 3 t do 5,5 t. Rozšířením modelové nabídky vzrostla maximální užitečná hmotnost o téměř půl tuny na maximálních 2,95 t pro skříňovou verzi modelu Sprinter a na až 3,41 t pro podvozek s kabinou určený k dostavbě. Užitečná hmotnost, zejména skříňové verze, tak dosahuje rekordní úrovně v této hmotnostní třídě. Mercedes-Benz Vans vychází tímto krokem vstříc přáním svých zákazníků. Mnohá odvětví vyžadují pro optimální zvládání svých úkolů maximální užitečnou hmotnost. Zároveň však mají zůstat zachovány typické vlastnosti tohoto lehkého užitkového vozu, jako je komfortní nastupování za přední nápravou, kompaktní rozměry, atmosféra osobního vozu v interiéru, vysoká úroveň jízdního komfortu a jízdní dynamika osobního vozu. Sprinter je díky nové hmotnostní třídě pro mnohé výrobce nástaveb a vnitřního vybavení ještě zajímavější než dosud, přičemž speciální vnitřní vybavení nebo nástavbu dostává každý druhý Sprinter. Enormně široký sortiment sahá od regálových systémů pro vozidla kurýrních, expresních a balíkových služeb a logistických společností přes zařízení pro řemesla a servisní služby, chladírenská a izolovaná vozidla pro přepravu s řízenou teplotou, zásahová a komunální vozidla až po vysoce specializované autobusy a vozidla pro volný čas.
Vznětové motory v souladu s Euro 6
Mercedes-Benz Vans nyní v Evropě přechází na kompletní nabídku motorů plnicích Euro 6. Používáno je přitom účinné čištění výfukových plynů s technikou SCR a vstřikováním AdBlue, které zajišťuje velmi účinné spalování s nízkou spotřebou paliva a emisemi CO2, jakož i čistými výfukovými plyny. Nižší výkonové varianty motorů jsou nyní zároveň výrazně dynamičtější. Základním motorem je nyní čtyřválec OM 651 se zdvihovým objemem 2,15 l, nejvyšším výkonem 84 kW (114 k) a maximálním točivým momentem 300 Nm. To znamená zvýšení výkonu a točivého momentu v porovnání s dosavadní nabídkou o cca 20 %. Také vyšší výkonová verze s výkonem 105 kW (143 k) a točivým momentem 330 Nm je v obou parametrech o cca 10 % silnější. Beze změn zůstávají nejvýkonnější varianta čtyřválce se 120 kW (163 k) a jedinečný V6 CDI se zdvihovým objemem tři litry, výkonem 140 kW (190 k) a točivým momentem 440 Nm. Všechny komponenty hnacího řetězce, ať se jedná o motor, převodovku nebo poháněnou zadní nápravu, pocházejí „z jedné ruky“ a jsou vzájemně dokonale sladěny. V rámci těchto změn odpadá u modelu Sprinter označení BlueTEC pro vznětové motory, které splňují emisní normu Euro 6 – všechny vznětové motory jsou nyní označeny známou zkratkou CDI.
Tolik teoretická část prezentace a pak – za stálého deště, místy i sněžení – jsme dostali šanci si krátce některé verze vyzkoušet. Bohužel nebyla k dispozici verze s motorem V6 CDI OM 642, takže jsme postupně vyzkoušeli valník s jednoduchou dvoumístnou kabinou Sprinter 516 CDI, extra dlouhý Panel Van 516 CDI s dvoumontáží pneumatik na zadní nápravě, (obě vozidla s celkovou hmotností 5500 kg byla ze dvou třetin užitečné hmotnosti naložena). Zajímavé svezení bylo se Sprinterem Panel Van Super Single 416 CDI. Jak je již z označení zřejmé, vozidlo mělo na zadní nápravě jednoduchou montáž kol a celková hmotnost byla 4600 kg. A dostalo se i na „klasický“ Panel Van 314 CDI s celkovou hmotností 3500 kg. Vozidla měla jak manuální šestistupňové převodovky, tak i šestistupňové „automaty. K dispozici byly tři distribuční trasy s různou délkou, a bylo jenom na nás, jakou cestou se – vedeni navigací – pustíme. Ukázalo se, že ta nejdelší je nejhezčí, protože vedla z údolí přes dálnici č.8 do kopců, takže jsme si užili prudkých stoupání plných ostrých zatáček a neméně prudkých a zatáčkovitých sjezdů. Vyzkoušeli jsme si jak výkon motorů, tak i manévrovací schopnosti Sprintera. Ono protáhnout úzkou horskou „vracenkou“ extra dlouhý Panel Van 516 CDI znamená dobře si nadjet, a pak plně využít maximální rejd předních kol. Mimochodem verze Panel Van nabízí – dle rozvoru a motoru – využitelný objem skříně od 7,5 do 17 m3. K dispozici jsou tři výšky střechy. A ještě pro úplnost, karoserie Van, valník a podvozek určený k dostavbě jsou nyní v nabídce s celkovou hmotností až 5500 kg, bus s celkovou hmotností 3200 nebo 3500 kg a se dvěma výškami střechy. Svezení bylo sice krátké, ale „výživné“. Nicméně víc o nové verzi Sprinteru i jeho motorech nám prozradí až redakční testy v Česku.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)