Představujeme
Mercedes-Benz Sprinter SDD – Jedu k vám!
Branko Remek 22.07.2024 02:18
Foto: Branko Remek
Mercedes-Benz Sprinter, starý dobrý známý a stále „in“. Prestižní titul Van of the Year (VOTY) 1995 získal hned po svém uvedení v roce 1994. Vyzkoušeli jsme zvláštní provedení aktuální generace.
Jak šel čas, tak byl Sprinter modernizován v designu, naposledy v roce 2018 (viz AR 8/’18), technicky koncem roku 2021 a dnes je k dispozici i v elektrické verzi (viz AR 7/’21). Zdálo by se, že na oblíbené velké dodávce kategorie N1 (do 3500 kg) již není co zlepšovat, pomineme-li hmotnost akumulátorů u elektropohonu. Opak je pravdou a důvodem jsou stále narůstající požadavky na rozvážková vozidla. Protože, jak známo, hnací silou technického pokroku je lidská lenost a pro zboží se nám už jaksi nechce chodit do obchodu, a tak obchod nám ho musí doručit až kam se nám zachce. Lidí je málo, proto vše zajišťuje doručovatel a řidič v jedné osobě.
Foto: Branko Remek
Technickým řešením při usnadnění obsluhy vozu a manipulace se zbožím je náhrada bočních posuvných dveří skříně vozu dvoukřídlovými dveřmi a posuvnými dveřmi v přepážce mezi kabinou a ložným prostorem. Úpravu skříně provádí německá firma Spier GmbH. Světelná závora rozpozná řidiče, jakmile přestoupí ze svého sedadla do nákladového prostoru. Dveře Speed Delivery Door (SDD) se následně samočinně odemknou a otevřou, což ušetří čas a usnadní práci řidiči, který může s balíky bez dalších úkonů vystoupit z vozidla, a dveře se za ním zavřou. Tím odpadá odkládání zásilek na zem a jejich opětovné zvedání jako u běžných posuvných dveří. Další výhodou je vyšší úroveň bezpečnosti, protože dveře jsou zevnitř průhledné a doručovatel vidí při vystupování na chodník. Automatický režim je aktivní jen u stojícího vozidla s vypnutým motorem. Systém pracující v samočinném nebo manuálním režimu se ovládá tlačítky na ovladači (klíčku), případně tlačítky uprostřed palubní desky. Řidič musí mít ale ovladač stále u sebe, protože v případě ponechání v kabině se po vystoupení vozidlo samočinně zamkne. Motor se spouští i zastavuje jedním tlačítkem na palubní desce. O posílení elektrické soustavy 12 V v energeticky náročném rozvážkovém provozu svědčí velký akumulátor s kapacitou 95 Ah.
Projde-li ale doručovatel vnitřními dveřmi do kabiny, stává se z něj řidič, na kterého také vývoj pamatoval. Podívejme se proto na ústrojí pohonu. Zatímco dříve se výkonný vznětový čtyřválec OM 654 dodával jen pro vozy s pohonem zadních kol, je od roku 2021 jediným spalovacím motorem pro všechny verze včetně nové varianty s pohonem všech kol. Motor, splňující emisní normu Euro VIe, je ve čtyřech výkonových variantách 84, 110, 125 a 140 kW (114, 150, 170 a 190 k). Kombinace hliníkového bloku válců a pístů se stupňovitým vybráním dna přináší efektivnější spalování, což přispívá, s recirkulací výfukových plynů EGR a systémem SCR, k nízké spotřebě paliva a snížení emisí škodlivin. K čištění výfukových plynů dochází blízko motoru za příznivějších podmínek s malými tepelnými ztrátami. Na výkonný a úsporný motor navazuje samočinná převodovka umožňující rychlejší řazení. Převodovka 9G-Tronic pochází z osobních automobilů Mercedes-Benz. Díky devíti stupňům s širším rozsahem převodů a rychloběžnou charakteristikou u vyšších stupňů udržuje v každé jízdní situaci co nejnižší otáčky motoru, čímž dochází k dalšímu snížení spotřeby paliva i hladiny vibrací a hluku. Do řazení může řidič manuálně zasahovat pomocí páček u volantu. Šestistupňová ručně řazená převodovka ale zůstává v nabídce. Pro obtížné provozní podmínky jsou určeny vozy s pohonem AWD. Proti předchozímu připojitelnému systému, jenž v režimu 4x4 přenášel 35 % točivého momentu na přední a 65 % na zadní nápravu, dokáže elektronicky řízený systém, převzatý z osobních automobilů, rozdělovat hnací moment variabilně v závislosti na situaci. Přenos točivého momentu zajišťuje mezinápravová lamelová spojka integrovaná do přídavné rozdělovací převodovky. Za normálních podmínek je spojka rozepnutá a vozidlo pohání zadní náprava. Při hrozící nedotáčivosti nebo přetáčivosti a sešlápnutém pedálu plynu se mění rozdělení momentu tak, aby došlo ke stabilizaci vozidla. Pokud toto opatření situaci nezklidní, zasáhnou systémy ESP nebo 4ETS, jejichž charakteristika je přizpůsobena pohonu 4x4. Sprinter AWD se dodává jen ve vyšších hmotnostních třídách s celkovou hmotností až 5,5 t a pohonem s motorem OM 654 140 kW a převodovkou 9G-Tronic.
Foto: Branko Remek
Mercedes-Benz Sprinter SDD v provedení 314 CDI KaWa L (KastenWagen Lang) ještě s původním ústrojím pohonu (motor, převodovka) a s pohonem zadní nápravy RWD jsme zkoušeli. Z hlediska řidiče jde o typický Mercedes-Benz, což znamená dokonalou ergonomii pracoviště, panel MBUX s hlasovým ovládáním a rozhlasovým přijímačem DAB, klimatizaci, zpětnou kameru a mnoho dalších prvků volitelné výbavy. Množství odkládacích prostor je samozřejmostí, ale pro spolujezdce zbylo jen velmi nepohodlné sklopné sedátko s bezpečnostním pásem. Nicméně v rozvážkovém provozu, pro který je vůz určen, se spolujezdec nepředpokládá. Jedinou nepříjemností tak bylo drnčení vnitřních posuvných dveří, což ale výrobce později odstranil. Z porovnání rozměrů skříně s ložným objemem 14 m3 a užitečné hmotnosti 859 kg, do níž se musí zahrnout i hmotnost řidiče, je zřejmé, že v provozu půjde jen o přepravu lehkých zásilek. Bude-li řidič(ka) subtilní (59 kg), zbude na náklad 800 kg, tedy třeba 100 zásilek po 8 kg. Do šesti sklopných polic a na podlahu skříně, přístupné i zadními dvoukřídlovými dveřmi s praktickým schůdkem, se určitě vejdou.
Sprinter opět potvrdil, že je spolehlivý a nenáročný výrobní prostředek. Ve verzi s úpravou Spier byla jeho cena v době testu 1 745 037 Kč včetně DPH.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)