Představujeme
Mercedes-Benz - Rozsáhla modernizace
Ondřej Horský 13.01.2010 18:32
Představujeme
Divize užitkových vozidel automobilky Mercedes-Benz vyrábí více než 110 000 kusů ročně. Speciální typy pro ozbrojené složky nejsou v tomto objemu klíčovou položkou. Přesto výrobce pravidelně omlazuje jejich konstrukci. Nyní představil komplexně inovovaný sortiment s několika zcela novými typy.
Typové rozpětí v nabídce začíná na užitečné hmotnosti 500 kg a vrcholí až na 110 000 kg, takže potřeby ozbrojených složek pokrývá kompletně. Zahrnuje navíc také všechny varianty logistické a podpůrné techniky i míru jejich ochrany proti účinkům střelby z pěchotních zbraní a minám podle standardů NATO formulovaných normou STANAG. Zjednodušeně řečeno, od civilních vozidel v matné khaki barvě po pancéřovaná, účinně chránící posádky nasazené v místě ozbrojených konfliktů.
Nejmenší je řada G
V principu se jedná o vozidla odvozená několika stupni úprav od techniky sériové, převážně terénní. Od osobní offroadové řady G přes populární užitkovou Unimog po těžkou Actros. Široká soustava úprav zahrnuje mimo jiné zesílení rámů, obutí speciálních pneu v jednoduché montáži místo zdvojené, zvětšenou světlou výšku, instalaci závěrů diferenciálů a další. U pancéřovaných verzí pak zejména speciální budky řidiče...
Nejmenší a velmi zajímavou novou položkou nabídky je typ G, radikálně upravený prodloužením rámu a montáží třetí nápravy do unikátní verze 6x6, která již kdysi byla také v sériové výrobě (v rakouském Grazu, který je od začátku třicetileté existence řady G jejím rodištěm pod střechou automobilky Puch). Varianta stavěná pro ozbrojené síly a další složky je odvozena od staršího typu G 280. Pohání ji tedy zážehový řadový šestiválec o zdvihovém objemu 2746 cm3 a největším výkonu 110 kW vybavený elektronicky řízeným nepřímým vstřikováním paliva Bosch K-Jetronic. Navazuje na něj pětistupňová samočinná převodovka a hnací řetězec nepostrádá závěry diferenciálů a sestupný převod. Pozornost zaslouží instalace „hillholderu“, asistence pro rozjezd do stoupání/klesání. Zajímavostí v tomto případě je rozšíření jeho aplikace také na zcela samočinnou aktivaci. Ta v provozu působí tak, že vozidlo vyjíždějící stoupání ani při zastavení pouhým ubráním plynu se nerozjede působením vlastní hmotnosti zpět. Působí tedy obdobně, jako „horská brzda“ v počátcích motorismu.
Civilní i vojenské
Základem vozidla je robustní žebřinový rám s tuhými nápravami odpruženými vinutými pružinami a plynokapalinovými teleskopickými tlumiči. Ze dvou délkových verzí je zvolena delší (4400 mm) se světlou výškou 210 mm. Je zajímavé, že pro veřejnost je k dispozici „jubilejní“ model Edition 30.PUR.
Podobně lze ovšem koupit pancéřovanou odvozeninu G 500 Guard se zesíleným rámem i podvozkem, výkonnějšími progresivnějšími tlumiči pérování. Karoserie vojenské verze s typovým označením Enok je významně širší, má vnitřní výztužný rám, speciální zasklení a další přídavné prvky. Karoserie je opláštěna krycími panely z tvrzené oceli a uhlíkatého laminátu a poskytuje odolnost proti střelbě z pěchotních zbraní balistické třídy B6 a B7. Tedy i vynikajícího „kalašnikova“ AK-47.
Unikátem v kategorii „osobních offroadů“ je G 280 6x6 postavený původně na zakázku armády Jihoafrické republiky. Jedná se o dvoumístný typ s valníkovou nástavbou s užitečnou hmotností až 2000 kg! Také v tomto případě je hnacím agregátem šestiválec G 280 s pětistupňovou samočinnou převodovkou.
Na komunálním základě
Nesmrtelný Unimog je sice veřejnosti znám především jako komunální speciál, ale velmi podstatná část produkce vyjíždí v barvě khaki. A to jako neupravený sériový typ U 4000 nebo U 5000, nebo na opačném konci dlouhé řady verzí těžce pancéřovaný kolový transporter s typovým označením Dingo, stavěný ve spolupráci se švýcarskou zbrojovkou KMW na dvounápravovém podvozku Unimog (několik kusů slouží také české armádě, přesněji jednotkám působícím v Afghánistánu). Mezi tím je především několik stupňů míry ochrany proti střelbě z pěchotních zbraní a proti lehkým minám protipěchotního typu. Opět možno konstatovat, že na začátku stupnice jsou vozidla v barvě khaki, na konci pak důsledně „pancéřovaná“ včetně zasklení a ochrany sporní části budky řidiče. Ta je v tomto případě ustavena vůči rámu napevno a bez odpružení, protože její hmotnost (v nejtěžší podobě se blíží dvěma tunám!) pružné spojení neumožňuje.
Unimogy mají nejlepší předpoklady pro výkon vojenské služby díky unikátní koncepci originálního rámu s velkou mírou torzní pružnosti a dlouhými zdvihy pérování vinutými pružinami, a především extrémní křížitelnosti náprav činící až 40 °. Pohání je osvědčený, moderní, kapalinou chlazený přeplňovaný vznětový čtyřválec/šestiválec OM 904/906 LA (největší výkon 115/126 kW) podélně uložený nad přední nápravou, vázaný na ojedinělou převodovku UG s postupovým elektricky ovládaným vzduchotlakovým polosamočinným řazením systémem Telligent. Pro nejtěžší provozní podmínky vybavili konstruktéři hnací řetězec také zapouzdřením hnacích hřídelů a nábojů kol.
Mimořádná průchodnost v těžkém terénu se opírá také o světlou výšku až 400 mm, vynikající profil podvozku zásluhou portálové konstrukce náprav, velký rejd kol přední nápravy a těsné odstupňování převodného ústrojí (prakticky 24 stupňů), závěry diferenciálů, které lze aktivovat za jízdy a další detaily. Samozřejmou součástí výbavy hnacího řetězce je instalace „hillholderu“, asistenčního systému pro rozjezd do stoupání.
Do prostoru střelby
Také unimogy jsou k dispozici v několika stupních ochrany proti střelbě z pěchotních zbraní, ale též v kompletním sortimentu budek řidiče včetně „DOKA“, prodloužené čtyřdveřové. S nejvyšší mírou ochrany je také v tomto případě spojeno pevné ustavení budky řidiče vůči podvozku a s její hmotností pak určité snížení hmotnosti užitečné. Budka sama je o 120 mm delší než standardní a má vestavěnou nosnou strukturu, odlišnou od skeletu budky nechráněné. K dispozici je také ve verzi vzduchotěsné, vybavené absolutní filtrací vstupujícího vzduchu umožňující pohyb vozidla i v zamořeném prostředí.
Chráněná varianta je ve výrobním programu divize speciálních vozidel od roku 1990, kdy byla zařazena na montážní linky, aby pak sloužila v jednotkách různých armád působících v mírových misích na území Jugoslávie a Somálska.Podobně jsou od velkosériové verze odvozeny upravené řady distribučních logistických vozidel stavebního určení řady Atego a Axor.
Zetros skutečným speciálem
Samostatnou kapitolou v nabídce vozidel pro ozbrojené složky je nová řada Zetros, kterou tvoří těžká užitková vozidla postavená na mimořádně robustním rámu a vybavená mohutnou kapotovou budkou řidiče. Jakkoli se jedná o vozidlo nabízené k civilnímu provozu, jeho koncepce prozrazuje především vojenské určení. Je k dispozici s celkovou hmotností 18 000 a 27 000 kg. Podvozky se znakem náprav 4x4 a 6x6 využívají kapalinou chlazený přeplňovaný vznětový řadový šestiválec OM 926 LA o největším výkonu 240 kW a devítistupňovou převodovku s přímým řazením (za příplatek je k dispozici převodovka samočinná), sestupný převod, závěry diferenciálů a planetový sestupný převod v nábojích kol. Pérování s dlouhým zdvihem zajišťují listové pružiny na obou nápravách, brzdy se vzduchotlakovým ovládáním jsou bubnové na všech kolech.
Těžká kavalerie
Specifické provozní podmínky vojenské služby předurčují k nejširšímu uplatnění těžkou řadu Actros. V civilním provedení již z Wörthu vyjelo více než 500 000 automobilů tohoto typu. Vojenské úpravy využívá na pět desítek armád v celém světě. Jejich parametry se natolik osvědčily, že například kanadská armáda objednala na 250 kusů nejtěžší a plně chráněné varianty na podvozku se znakem náprav 8x8 pro nasazení v Afghánistánu. Jejich hnací řetězec tvoří motory typu 500 poskytující největší výkon 370 kW spojené s šestnáctistupňovou převodovkou s přímým řazením, sestupným převodem a závěry diferenciálů. Nechybí samozřejmě ani velmi výkonné dohušťování pneumatik umožňující jízdu i s prostříleným obutím.
Dostupný nejen servis
Výhodou všech vojenských verzí techniky s trojcípou hvězdou je především to, že jejich tvůrci stavěli na co největším využití celých montážních skupin převzatých z velkosériové produkce užitkových vozidel. To přináší velmi pozitivní sekundární efekt v podobě snadné dosažitelnosti vysoce kvalifikovaného a efektivního servisu v celém světě a neméně snadné dostupnosti originálních náhradních dílů. V konečné bilanci tedy zejména v redukci provozních nákladů a delší provozuschopnosti. Ostatně i výroba (s výjimkou nejmenších vozidel, offroadů řady G, které se montují v rakouském Grazu) je záležitostí základního závodu automobilky situovaného ve Wörthu. Některé typy s nejrozsáhlejším „pancéřováním“ se „oblékají“ u smluvních partnerů v zahraničí. Servisní síť Mercedes-Benz nyní tvoří více než 5000 základen ve 160 zemích celého světa a je tedy v oboru speciálních vozidel obrovskou konkurenční výhodou trojcípé hvězdy.
Specifikace úprav je však také velmi důsledně sladěna s normami Stanag, které určují hladiny ochrany proti následkům střelby, ale i s hmotnostními i rozměrovými limity NATO pro leteckou přepravu vozidel na místo určení prostřednictvím standardních C 130 Herkules. Stejně tak jsou vozidla přizpůsobena formátu pro přepravu na železničních vagonech.
Zdroj: Trucker 12/09
Autor: Ondřej Horský