Představujeme
Mercedes-Benz - Pražské Randez-vous s Mercedesy
Doprava a silnice 14.08.2008 00:00
V polovině letošního května pražská Zdravotnická záchranná služba slavnostně převzala první dodávku sedmi nových vozidel pro rychlou lékařskou pomoc v systému RDV (randez-vous), Mercedes-Benz ML 280 CDI 4MATIC.
Stalo se tak 16.května před budovou magistrátu na Mariánském náměstí, za účasti pražského primátora, ředitele ZZSHMP a dalších pozvaných hostů, kteří byli také účastni „křtu“, při kterém byla nová auta pojmenována podle významných historických osobností lékařství a záchranářství. Pro obyvatele a návštěvníky Prahy bude znamenat zavedení těchto vozidel do provozu další významné zkvalitnění neodkladné přednemocniční péče v hlavním městě. Samotná vozidla jsou postupně uváděna do provozu a během měsíce června nahradí, dnes již morálně i fyzicky zastaralé Nissany Primery, které zde jezdí ve velmi náročném provozu od počátku roku 1998. Další dodávka stejných Mercedesů, ke konci letošního roku, pak nahradí i Nissany Patroly, které také mají za sebou více nežli desetiletou službu. Zdravotní záchranná služba hlavního města Prahy (ZZSHMP) bude tedy vybavena čtrnácti kusy moderních špičkových vozidel pro RLP RDV.
Randez-vous
Připomeňme, co to randez-vous (RDV) v rychlé lékařské pomoci je a k čemu slouží. Většinou se jedná o výkonný osobní automobil, se zdravotnickou výbavou, ve kterém vyjíždí na místo případu lékař s řidičem záchranářem. Se sanitním vozem se pak setkává až na místě případu a podle jeho povahy a charakteru po ošetření, buď doprovází sanitku s pacientem do nemocnice, nebo přenechává pacienta posádce sanitky a lékař je k dispozici pro další případy. Osobní vozidlo je většinou rychlejší a na určené místo se dostane dříve. Tento systém šetří nejen čas, ale i prostředky, protože při menším počtu lékařů je možno operativněji pokrýt větší prostor a ošetřit více pacientů.Počátky RDV v Praze sahají do roku 1987, kdy pražská záchranka nasadila Tatry 613 v počtu dvou kusů, které operovaly ze dvou stanovišť. V té době to byl zásadní pokrok v přednemocniční neodkladné péči v hlavním městě, který u nás neměl obdoby. Systém se osvědčil, udržel a byl dále rozšiřován a zkvalitňován. Tatrovky byly po čase nahrazeny již uvedenými Nissany a zvýšil se i počet stanovišť.
Požadavky na automobil, který byl takto nasazen byly vždy poměrně vysoké, Tatry byly ve své době jediná možnost a odvedly velký kus práce. Po roce 1989 se otevřela nabídka západních značek, ale také se zvětšovaly nároky na vůz. Kromě posádky bylo nutno přepravit i zdravotnický materiál a některé přístroje, vozidlo mělo být nejen rychlé, ale hlavně bezpečné pro posádku a mělo vydržet náročný provoz v uvedeném režimu, a také pražskou dlažbu protkanou tramvajovými kolejemi a jinými nástrahami. Devadesátá léta znamenala další modernizaci a zavádění RDV i jinde v republice. S nasazením Patrolů bylo možno efektivněji dosahovat míst na okrajích Prahy mimo běžné komunikace a zajíždět na hůře přístupná místa, kam se běžný „osobák“ nedostane. Navíc Patrol vzbuzoval svými rozměry u ostatních řidičů i větší respekt.
Po zásadní modernizaci a doplnění parku sanitních vozidel v minulých letech, vypsala Záchranná zdravotnická služba hlavního města Prahy v roce 2007 výběrové řízení na obnovu vozového parku pro RDV, které bylo uzavřeno počátkem letošního roku. Hlavní kritéria pro výběr byly cena, záruky a dostupnost servisu a samozřejmě jízdní vlastnosti vozidla. Do finále se dostal VW Tuareg a Mercedes ML, který nakonec zvítězil. Značka Mercedes-Benz tímto krokem zásadně převládne ve vozovém parku pražské záchranky a k několika desítkám sanitních vozidel MB Sprinter a speciálu – tahači MB Actros s návěsem – modulem hromadného neštěstí Golem, se připojí i čtrnáct nových ML pro RDV.
Záchranářský Mercedes-Benz ML 280
Pražský záchranný Mercedes Benz ML 280 CDI 4MATIC je vybaven šestiválcovým naftovým motorem s technologií Common-Rail o zdvihovém objemu 2987 cm3, při výkonu 140 kW. Převodovka je automatická sedmistupňová. Má stálý pohon na všechna kola s mezinápravovým diferenciálem. Vozidlo má standardně dodávaný systém řízení dynamického ovládání 4ETS/ESP s protiblokovacím systémem brzd ABS a regulaci prokluzu při akceleraci ASR, což zabezpečí vynikající jízdní vlastnosti ve všech režimech jízdy. Kabina posádky je samozřejmě účinně klimatizována. Pasivní bezpečnostní vybavení je shodné se standardem modelu ML 280 a zahrnuje jich celkem šest. Samotný interiér vozidla prošel některými úpravami, které vyžaduje jeho záchranářský provoz a určení.
Mezi sedadla řidiče a spolujezdce byla instalována radiostanice a ovládání zvukového a výstražného zařízení, spolujezdec má k dispozici ještě flexibilní čtecí lampičku pro použití tak, aby za jízdy neoslňovala řidiče. V zavazadlovém prostoru se nachází výsuvný úložný stůl, kde je prostor pro speciální kufry se zdravotnickou výbavou, multifunkční defibrilátor, odsávačku, kyslíkové lahve a další přístroje a materiál. Nechybí ani chladicí box pro určité skupiny léků a chladicí helmu. Ve výbavě je i vakuový program, nebo ochranné přilby pro posádku. Část zavazadlového prostoru je po odklopení zadních sedadel přístupna zevnitř, celý pak po otevření zadního víka (pátých dveří). Po vysunutí úložného stolu je uložený materiál přístupný i ze stran a otevřou se další úložné prostory v podlaze kufru.
Již na první pohled nový ML upoutá svým exteriérem. Původní bílá karoserie byla přestříkána citronově žlutou signální barvou, kterou známe již ze sanitních vozidel. Nový ML byl vybaven celou řadou světelných výstražných zařízení. Největším z nich je samozřejmě diodová rampa WHELEN, umístěná na střeše, která je jednou z posledních novinek v této kategorii a umožňuje velmi dobrou viditelnost světelných signálů i ve dne a za slunečního svitu. V přední masce a na náraznících na nás ještě blikají další modré diody, které jsou osazeny i na vnitřní straně zadního víka, takže po jeho otevření upozorňují blikáním přibližující se řidiče na záchranné vozidlo. Na střeše najdeme ještě kulaté „blinkry“ oranžové barvy a bíle svítící hledáček s dálkovým ovládáním, který může posádka obsluhovat i z venku, pokud se nachází mimo vozidlo. Všechna zvuková i světelná výstražná zařízení pochází od Federal Signal s výjimkou již jmenované rampy na střeše. V prostoru zadního nárazníku je instalována zásuvka pro externí elektrické napájení 220V.
Celkový vnější vzhled dokreslují polepy speciální tapetou červené signální barvy doplněné jednak o grafické prvky označující vozidla pražské záchranky, které si tato instituce nechala patentovat, jednak nápisy a znaky ZZSHMP. Na zadních bočních oknech pak nalezneme neúplnou a deformovanou hvězdu života. Ale tím co je nové a nezvyklé je fototapeta s nočním panoramatem pražských Hradčan na bocích vozidla. Lze očekávat, že tento realizovaný nápad vzbudí nemalé diskuze a zájem laické i odborné veřejnosti. Celý grafický design je dílem samotné pražské záchranky, provedení polepu a přestavby pak vyšlo z dílen Sicaru, spol. s r. o. Nutno dodat, že samotné provedení úprav plně odpovídá úrovni původního vozidla a značky MB. Nikde nenajdeme nějaké vyčnívající matičky, nebo šroubky, nepřesnosti, otřepy, neidentifikovatelné díry a podobně. Vše přesně zapadá na své místo a ani úložný výsuvný stůl se zdravotnickým materiálem a přístroji nedrnčí, neklepe a nevydává žádné zvuky i když vozidlo jede po proslavené pražské dlažbě.
Jízdní vlastnosti Mercedesů se poněkud liší od starších a koncepčně rozdílných Nissanů, proto importér, Mercedes–Benz Česká republika, s. r. o. uspořádal praktické školení řidičů pražské záchranky, kde byli řidiči seznámeni s tím, co tento stroj dovede a jak se za jízdy chová. Na autodromu v Mostě, byla možnost vyzkoušet si prakticky řízení v různých režimech ještě před prvním ostrým výjezdem k pacientovi. Lze oprávněně předpokládat, že uvedením nových Mercedesů ML do provozu získá pražská záchranka další účinný a kvalitní nástroj k zásahům, který svými jízdními vlastnostmi bude dobrým a bezpečným pracovním prostředkem pro záchranáře, ať již je to lékař, nebo řidič. Autopark vozidel Záchranné zdravotnické služby hlavního města Prahy tím také přispívá k postavení organizace na evropské špičce v této oblasti a účinně podporuje profesionální um a dovednosti samotných posádek.
A snad jako užitečná „perlička“ závěrem, na základě dohody pražské záchranky s odborem dopravy hl.m. Prahy, nová sanitní vozidla zařazovaná do provozu dostávají registrační čísla končící trojčíslím 155. Je to současně číslo tísňové linky záchranné služby.
Zdroj: Doprava a silnice 07/08
Autor: Martin Strnadel
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)