Představujeme
Mercedes-Benz – Nový Mercedes-Benz Sprinter
Jiří Krenar 22.08.2013 07:52
Automobilka Mercedes-Benz již druhým rokem přináší v segmentu nákladních vozidel jednu naprostou novinku za druhou.
A když už nás „nakrmila“ novou generací modelů Actros, Atego, Unimog, Econic, Zetros a zcela novými řadami Aroxs a Antos, zdálo se, že si vyžádá „oddechový čas“. Chyba, teď teprve přišla na řadu řada LUV (lehká užitková vozidla). Začalo to nejmenším modelem Citan (již v prodeji i v Česku) a v květnu oficiálně představila i novou generaci svého stěžejního modelu Sprinter. A novinářští špioni již zachytili svými fotoaparáty při zkušebních jízdách modernizovanou řadu Vito/Viano (ale zatím pouze s kamufláží na karoserii). Takže můžeme předpokládat, že pravděpodobně do konce roku 2013 bude mít automobilka Mercedes-Benz v nabídce kompletně modernizovanou, či spíše novou, nabídku dodávkových a nákladních vozidel od těch nejlehčích (Citan) až po nejtěžší (Actros) či speciály (Unimog, Econic). A můžeme se jenom dohadovat, kolik asi miliard korun stálo toto „přezbrojení“, postavené samozřejmě již na nových motorech Euro 6 a vesměs také na nové generaci převodovek.
Sprinter Euro 6
Automobilka si při představení nové generace modelu Sprinter „dovolila ten přepych“, že novináře pozvala do Düsseldorfu – tam se Sprinter vyrábí společně s modelem VW Crafter, neboť stále jde o společný projekt těchto automobilek – tak říkajíc nadvakrát. V prvním termínu se pochlubil výrobce novými technologiemi, směřujícími právě do segmentu LUV a novináři měli možnost si je i vyzkoušet, ovšem buď ještě ve stávajícím (skoro se bojím použít výrazu „starém“) Sprinteru, a nebo ještě v kamufláži maskované nové generace Sprintera. O pár týdnů později na stejném místě byl slavnostně nový Sprinter odhalen, a měli jsme možnost se nejen seznámit takříkajíc „v akci“ se všemi novými technologiemi, bezpečnostními systémy apod., ale hlavně jsme za volanty (vozidla bylo možné střídat) při testovacích jízdách najeli prvních několik desítek kilometrů.
Co oko nevidí
Mercedes-Benz Sprinter dal jméno celé třídě vozidel a je po celém světě synonymem velkých lehkých užitkových vozů s celkovou hmotností kolem 3,5 tuny. Sprinter udává ve svém segmentu tempo v oblasti inovací, což právě potvrzuje i jeho nejnovější verze, která s pěti novými bezpečnostními systémy, motory podle již za pár měsíců platné emisní normy Euro VI a výrazným designem stanovuje opět nová měřítka pro lehká užitková vozidla. Co je však nejdůležitější: Díky výjimečně nízkým hodnotám spotřeby paliva již od 6,3 l/100 km, patří nový Sprinter na přední příčky ve své třídě také z hlediska hospodárnosti. Co oko nevidí, srdce nebolí, aneb co je skryto pod kapotou či palubní deskou. Tak nějak si dovolím uvést světovou premiéru nových bezpečnostních systémů, poprvé uplatněných v takové míře v segmentu LUV. Zdůrazňuji LUV proto, že řadu těchto systémů již nabízejí výrobci trucků za příplatek hlavně pro třídu dálkových tahačů již pár let. Ale to nesnižuje moment, že Sprinter, který je tradičně průkopníkem asistenčních systémů podporujících řidiče (vzpomeňme např. na stabilizační systém ESC), uvádí do běžné výroby pět nových asistenčních systémů, z nichž některé slaví ve světě lehkých užitkových vozů světovou premiéru, a pomáhá v novém Sprinteru snižovat počet nehod.
Světovou premiéru slaví ve Sprinteru standardně dodávaný asistent pro jízdu v bočním nárazovém větru (Crosswind Assist) a na přání dodávaný asistent upozorňující na příliš krátký odstup od vpředu jedoucího vozidla (COLLISION PREVENTION ASSIST) a asistent pro sledování slepého úhlu (Blind Spot Assist). Novinkou je také asistent dálkových světlometů (Highbeam Assist) a asistent pro jízdu v jízdním pruhu (Lane Keeping Assist). Vývojáři značky Mercedes-Benz jsou přesvědčeni, že tito elektroničtí pomocníci přispějí významně ke snižování počtu nehod, jejichž účastníky jsou lehké užitkové vozy. Asistent pro jízdu v bočním nárazovém větru je jako funkce elektronicky řízeného stabilizačního systému součástí standardní výbavy. Ostatní asistenční systémy lze objednávat na přání buď jednotlivě, nebo v logicky sestavených paketech (při prezentaci tyto pakety ještě nebyly známy a je tedy možné, že logika jejich sestavování projde nejdříve marketingovou „kouzelnou skříňkou“ a na každý jeden konkrétní asistenční systém se „nabalí“ ještě další, samostatně málo prodejné „maličkosti“ – nechme se překvapit). Každý zákazník si tak může svého Sprintera nakonfigurovat individuálně pro příslušný druh provozu.
Motory BlueTec a nové převodovky
Mercedes-Benz kromě toho dále zvýšil jízdní dynamiku Sprintera. Snížení podvozku snižuje aerodynamický odpor vzduchu, spotřebu paliva a usnadňuje nakládání a vykládání. První lehký užitkový vůz na světě splňující budoucí emisní normu Euro VI. Nový Sprinter přichází jako první lehké užitkové vozidlo s kompletní paletou motorů splňujících budoucí emisní normu Euro 6, která požaduje drastické snížení limitů emisí oxidů dusíku (NOx), nespálených uhlovodíků (HC) a pevných částic. Sprinter vyhovuje náročným limitům díky technologii BlueTEC a technice katalyzátoru SCR se vstřikováním AdBlue do výfukových plynů. Toto řešení se osvědčilo již v několika stovkách tisíců užitkových vozidel Mercedes-Benz. U vznětových motorů se nemění rozpětí nabízených výkonů. Čtyřválce a šestiválce dosahují výkonu od 70 kW/95 k do 140 kW/190 k. Vývojáři využili dodatečné čištění výfukových plynů k optimalizaci průběhu vstřikování, spalování a plnicího tlaku. Z toho pramení nižší spotřeba paliva a tišší spalování. S ohledem na nízkou spotřebu byly navíc důsledně přizpůsobeny poháněcí a vedlejší agregáty. To se týká například převodovky, zadní nápravy nebo chytrého řízení činnosti generátoru. Jako alternativa vznětových motorů je pro Mercedes-Benz Sprinter k dispozici také přeplňovaný zážehový čtyřválec s přímým vstřikováním, který splňuje emisní normu Euro VI. Ze zdvihového objemu 1,8 litru dosahuje nejvyššího výkonu 115 kW (156 k). Od tohoto motoru je odvozena verze na zemní plyn s identickým výkonem. Přenos hnací síly zajišťuje buď šestistupňová mechanická převodovka ECO Gear, nebo sedmistupňová samočinná převodovka 7G-TRONIC PLUS s kapalinovým měničem momentu, která je v segmentu lehkých užitkových vozů jedinou svého druhu.
Nejúspornější ve své třídě
Z kombinace velmi hospodárných vznětových motorů, optimalizovaného hnacího řetězce, delšího stálého převodu, účinných vedlejších agregátů a hospodárného paketu BlueEFFICIENCY PLUS pramení kombinovaná spotřeba paliva 6,3 l/100 km – tedy senzačně nízká rekordní hodnota v segmentu Sprintera. Nový Sprinter je však ekonomickým lídrem i z dalších důvodů. Součástí standardní výbavy v Evropě je nyní ukazatel servisních intervalů ASSYST. Díky němu mohou být již beztak dlouhé servisní intervaly prodlouženy až na 60 000 km.
Facelift exteriéru – kvalitnější interiér
Nový Sprinter sází i v oblasti designu na znatelně ostřejší a výraznější profil. Maska chladiče je ve stylu aktuální designérské filozofie značky Mercedes-Benz kolmější a sebevědomější. Tři lamely masky chladiče jsou zašpičatělé a perforované. Tím je nejen zesílen dynamický dojem, ale zároveň i zvýšen objem přiváděného vzduchu. Maska chladiče v typickém stylu značky je také robustnější díky rámečku po celém jejím obvodu. Světlomety mají ostřejší kontury. Obzvlášť výrazné je tmavé zbarvení pouzdra optických vložek, které rozděluje světlomet do jednotlivých segmentů. Nová kapota motoru je ve vyšší poloze a nárazník má výraznější tvar. Jeho detailně propracovaná spodní strana připomíná vozy SUV. Zezadu je nový Sprinter rozpoznatelný podle dvoukomorových zadních svítilen. Rovněž příkladný interiér se vyznačuje ještě vyšší úrovní kvality. Nové čalounění sedadel a nové potahy zvyšují komfort, volant s tlustým věncem padne lépe do ruky a výdechy ventilační soustavy mají v kombinaci s multifunkčním volantem chromované ozdobné prvky. Nově navržena byla i hlavice řadicí páky. Nový Sprinter může být vybaven nejen moderní zábavní elektronikou v podobě nové generace rádií s připojením Bluetooth pro mobilní telefony, včetně telefonní klávesnice a telefonního seznamu, ale i navigačním systémem Becker MAP PILOT.
Miliony testovacích kilometrů
Vývojáři nového Sprintera kladli mimořádný důraz také na spolehlivost, což se projevilo v intenzitě zkoušek a testů. Nový Sprinter prokázal svou vysokou kvalitu již před zahájením sériové výroby v dlouhodobých testech, v nichž ujel více než osm milionů kilometrů, jakož i v intenzivním praktickém zkušebním provozu u zákazníků. Nový Mercedes-Benz Sprinter již lze objednávat i v Česku, první vozy budou dodány zákazníkům v září.
Za volantem
Na parkovišti bylo pro novináře připraveno přes dvacet nových Sprinterů s karoserií van/kombi, valník s jednoduchou budkou nebo valník s dvoubudkou (Double Cab). Na výběr byly prakticky – co do výkonu – všechny vznětové motory a to ve spojení jak s přímo řazenou šestistupňovou převodovkou Eco Gear, tak i se sedmistupňovým „automatem“ 7G-Tronic. Všechna vozidla měla konfiguraci pohonu 4x2. Upřímně řečeno, testovací trasa byla vedena v podstatě jenom lehounce zvlněnou krajinou, takže všechna vozidla, včetně valníčku s dvoumístnou budkou s motorem 210 CDI s výkonem 70 kW/250 Nm, dokázala uhánět na hranici limitu jak na dálnici, tak i na silnicích nižších tříd. Co do hmotnosti byla všechna testovací vozidla zatížena nákladem zhruba do 2/3 povolené užitečné hmotnosti. A tak z běžného provozu „uvízlo v paměti“ hlavně výborné odhlučnění interiéru, a to nejen pokud jde o motor, ale i co se týká aerodynamického hluku. Přesné řazení u manuální převodovky a velmi dobré odstupňování jednotlivých rychlostních stupňů je již u Sprintera samozřejmostí u obou převodovek. V běžném provozu také u všech motorů obstál výkon a u všech vozidel brzdy. To hlavní, co jsme si na „vlastní kůži“ odzkoušeli, byly ale testy dvou asistenčních systémů, připravené na bezpečné zkušební dráze.
Nejdříve byla možnost si vyzkoušet systém Crosswind Assist. Na rovném úseku jsme rychlostí 100 km/h projeli okolo několika obrovských turbín, ženoucích z boku prudký vítr. První jízda byla se standardním Sprinterem bez asistenčního systému. Ačkoliv jsem náraz větru z boku očekával a držel jsem volant pevně v obou dlaních, prudký vítr posunul vozidlo zhruba o metr v příčném směru do vedlejšího jízdního pruhu. Ani při opakovaném pokusu při uvedené rychlosti nešlo řádně udržet směr jízdy. Pak jsem – vše pod dohledem instruktora – přesednul do Sprintera s asistenčním systémem a celou jízdu jsem si v obou směrech zopakoval za stejných podmínek. Tady lze okomentovat výsledek lapidárně: nebe a dudy! Jakmile se do vozidla opřel prudký vítr, asistenční systém ve spolupráci s ESP přibrzdil levé zadní kolo (vichr foukal z leva) a příď vozidla se vrátila do původního směru, takže vybočení bylo sotva třetinové, a to nemluvím o tom, že jsem vlastně jenom držel volant v rukou tentokrát docela lehce.
Poněkud náročnější byl test – opět na zkušební dráze a s instruktorem, tentokrát ovšem za volantem – systému Collison Prevention Assist. Rychlostí 60 km/h jsme se rozjeli po dráze za Citanem, který měl na přívěsu nafukovací maketu dalšího Citana. Obě vozidla držela rychlost 60 km/h, když náhle Citan prudce zabrzdil. Při vzdálenosti, která byla mezi vozidly, by dokázal zabránit kolizi jen velmi zkušený řidič, který by tuto situaci očekával. Nás od nárazu do zádi nafukovací makety zachránil právě asistenční systém, který prudce zabrzdil. O tom, že ještě před tím vyslal na displaj na palubní desce nějaké varování jsem ani neměl čas přemýšlet. Při druhé jízdě nám tuto situaci instruktor zopakoval bez zásahu systému. Byl to velmi drsný zážitek, který jsem si ani nechtěl zopakovat. Nárazu jsme unikli opravdu jenom o pár centimetrů a to ještě s využitím únikového prostoru vlevo od vleku. V běžném provozu jsme si vyzkoušeli asi všichni asistenční systém na sledování mrtvého úhlu vlevo vedle vozidla. Žlutou, případně červenou trojúhelníkovou kontrolkou umístěnou v zrcátku signalizoval přítomnost dalšího vozidla a tudíž nemožnost změny jízdního pruhu. Systém je již dobře znám z osobních vozidel nejen Mercedes-Benz. Protože první vozidla zákazníkům budou předávána již v září, předpokládám, že po prázdninách už budeme mít možnost vyzkoušet si nový Sprinter Euro 6 v běžném redakčním testu na českých silnicích, v kopcovitém terénu a také s možností změření spotřeby.
Převzato z časopisu
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)