Představujeme
Mercedes-Benz - Nový Actros pro stavebnictví
Ondřej Horský 10.02.2009 19:28
Představujeme
Systematická modernizace sortimentu koncernu Daimler, respektive divize užitkových vozidel značky Mercedes-Benz, přinesla nyní omlazení řady Actros v její typové skupině pro stavebnictví k provozu i mimo zpevněné komunikace.
Inovátoři zahrnuli do programu úprav kromě drobných designových retuší exteriéru i interiéru především modernizaci hnacích řetězců, zejména pak převodových ústrojí. Po zásadní přestavbě vozidel pro distribuční i dálkové nasazení byla pozornost robustní stavební technice zákonitá.
Příležitost pro „automat“
Stejně jako v ostatních segmentech v duchu soudobého trendu uplatnila automobilka i pro těžký terénní provoz vícenápravových typů moderní převodovku PowerShift, elektronicky řízené samočinné ústrojí se softwarem sestaveným pro zvláštní nároky provozu mimo zpevněné komunikace. Je k dispozici spolu s dosavadní polosamočinnou převodovkou Telligent instalovanou zejména do speciálů Unimog působících především v komunálních službách, ale i v mnoha světových armádách.
Luxusně do lomu
Vzhledem k tomu, že vnější vzhled je v zásadě shodný s výtvarným řešením ostatních typových skupin řady Actros a vnitřní uspořádání prakticky také, působí možná až nezvykle luxusně a efektně. Zejména ve srovnání se strohostí, jednoduchostí a zdůrazněnou praktičností, která bývala pro tuto techniku typická. Jenže v současnosti nepřekvapí instalace dešťového senzoru či samočinné aktivace osvětlovací soustavy u vozidla nasazeného při stavbě silnice.
Promyšlené detaily
Základní pojetí konstrukce s velmi robustním rámem, tuhými nápravami a odpružením listovými pery je tradiční. V tomto směru doznala nová generace jen menších modernizačních zásahů. Na základě analýzy připomínek uživatelů však přibylo několik ochranných prvků, které v konečném efektu snižují náklady na údržbu a opravy. Jedná se například o robustní krycí plech z kvalitního nerezu o tloušťce čtyř milimetrů chránící zespodu jak chladič, tak motor, ale také ve dvou osách výkyvný nejnižší stupínek schůdků, ochranné lišty pod dnem nádrže paliva, kryty osvětlovací soustavy i zpětných zrcátek a další. Modelovou paletu v této modernizované řadě tvoří vozidla se znakem náprav od 4x4 (respektive 4x2) po 8x8 s prakticky všemi variantami kombinací systému pohonu.
Velkorysý sortiment
Základem široké nabídky nových hnacích řetězců jsou především motory OM 501 LA a OM 502 LA, což přináší možnost volby z šesti vidlicových šestiválců o zdvihovém objemu 11 900 cm3 ve výkonovém rozpětí 235 až 350 kW, respektive tří vidlicových osmiválců o zdvihovém objemu 15 900 cm3 ve výkonové paletě od 375 do 440 kW. Všechny samozřejmě s využitím osvědčené technologie selektivní katalytické redukce s obchodním označením BlueTec s rezervou splňují limity normy Euro 4 a jsou k dispozici i podle Euro 5.
Elektronika diktuje
Upravené převodovky PowerShift výrazně posunuly provozní charakteristiky vozidel, zejména jejich průchodnost terénem. Poskytují velmi krátké prodlevy při řazení téměř bez přerušení přenosu točivého momentu (jedná se jen o zlomky sekundy), zatímco u inteligentního ústrojí Telligent právě tento moment někdy poněkud komplikuje terénní provoz a vyžaduje větší cit a zkušenosti řidiče.Rozhodující roli v tomto směru sehrál program řídicí jednotky sestavený právě pro specifika terénního provozu v čele se zhoršenými a proměnnými adhezními podmínkami, integrace programu pro manévrování i možnost „rozhoupání“ rychlým střídáním jízdy vpřed a vzad při tzv. vyprošťovacím manévru. Konstruktéři navíc vybavili Actrosy s powershiftem širší programovou vazbou s odlehčovací brzdou, což podstatně zvyšuje bezpečnost provozu. Převodovka navíc poskytuje řidiči čtyři stupně pro jízdu vzad.
Pohoda za volantem
První seznámení s novými Actrosy na autokrosovém okruhu v Přerově s jílovitým povrchem se odehrálo v chladném dni po nočním dešti, takže trať byla značně kluzká a kola se obalovala vrstvami zeminy zalepující vzorek pneumatik. Část areálu, zejména strmá stoupání motokrosových skoků, se zdála být pro těžkou techniku na první pohled nesjízdná...Na členitějším krátkém okruhu jsem zvolil k ověření vlastností novinek nejprve elegantního Actrose v tmavošedé metalíze se znakem náprav 6x6 a převodovkou Telligent. Vozidlo bylo vybaveno sklopnou nástavbou značky Meiller typu S3 naloženou kamenivem s využitím limitu celkové hmotnosti.
Po předchozím sledování vlastností actrosů na okruhu i asfaltových komunikacích, byla zkušenost z pozice za volantem podstatně odlišná. Na první strmé stoupání jsem se proto snažil rozjet co nejvíce, abych kolům ulehčil při přenosu točivého momentu. Bylo to zbytečné, jen jsme si na horní hraně vychutnali pocit volného pádu, když se podvozek přehoupl na terénním zlomu do klesání ještě strmějšího, kde se příkladně uplatnila výborná účinnost „motorové“ brzdy, která překvapuje značně potlačeným hlukem.Stoupání i klesání jsem absolvoval s aktivovaným pohonem všech kol i závěry diferenciálů, ale do následující poměrně ostré zatáčky jsem na doporučení instruktora naopak odpojil pohon kol přední nápravy a vypnul závěry diferenciálů, protože jinak by vozidlo samozřejmě mělo tendenci pokračovat v jízdě přímo a nikoli zatáčet.
Těžká kavalerie
Následující volba verze se znakem náprav 8x8 o podstatně větší hmotnosti i délce s nejvýkonnějším motorem a s převodovkou PowerShift mne přenesla do trochu jiného světa. Výkonnější motor poskytoval kolosu naloženému také na plnou hmotnost ještě lepší dynamiku než předchozímu vozu základní agregát.Zatímco při řazení s telligentem jsem si musel podvědomě hlídat nepatrně delší časovou prodlevu při řazení na pátý stupeň a důsledně vyšlapovat spojku na doraz, u powershiftu myslela elektronika za mne a řadila naprosto ideálně a prakticky bez prodlev. Spojkový pedál samozřejmě absentoval. To bylo velmi příjemné zejména v úsecích tvořených terénními vlnami různých velikostí, kde bych musel řadit prakticky neustále a především co nejrychleji. Na několika úsecích bylo zjevné, že stejné vozidlo s převodovkou s přímým řazením a řidičem i velmi zkušeným, by možná ani neprojelo, respektive velmi pomalu se zařazeným nízkým převodovým stupněm.
Zdroj: Doprava a silnice 12/08
Autor: Ondřej Horský
Další články o stejném modelu | Další články o stejné značce | Vstup do diskuze (0)