Představujeme
Mercedes-Benz – Nové Atego s kontejnerem
Jiří Krenar 10.02.2014 07:14
Mercedes-Benz Atego se v rámci kompletní obnovy všech řad nákladních vozidel značky s třícípou hvězdou, dostal na řadu až jako poslední.
To ale vůbec neznamená, že by byl tímto způsobem model Atego odsunut někam na chvost v nabídce automobilky. Atego i v nové generaci je nadále jedním z hlavních výrobních modelů automobilky a jeho prodejní výsledky jsou stabilně dobré. Na našich silnicích potkávám Mercedes-Benz Atego denně v různých „velikostech“ a s různými nástavbami, pravda vzhledem k decentním designovým zásahům na karoserii (budce a čelní masce), si ani nevšimnete, že jde o novou generaci. Krátce po uvedení nového Atega na český trh nám importér nabídnul k redakčnímu testu verzi s označením 1523 4x2 s nástavbou hákového nosiče kontejnerů. Nová generace Atego pokrývá segment lehkých a středně těžkých nákladních vozidel (od 6,5 t do celkové hmotnosti 18 tun) a v nabídce značky navazuje – co do celkové hmotnosti – plynule na nesmrtelný model Vario. Nyní tedy přichází na trh s četnými novinkami v konstrukci podvozku, se změněnou budkou – zvláště v interiéru je zcela přepracovaná – a také s modernizovaným hnacím řetězcem. Jaksi samozřejmostí je, že k označení patří i logo „Euro 6“. Výrobce se nijak netají tím, že nové Atego má posílit pozici lídra tohoto modelu na evropském trhu v daném segmentu.
Motor Euro 6 a převodovka
Nové Atego dostalo do vínku zcela nové agregáty BlueTec Power, které se vyznačují celou řadou moderních technických prvků. V nabídce je celkem sedm motorů – čtyřválce OM 934 se zdvihovým objemem 5,1 l a šestiválce OM 936 se zdvihovým objemem 7,7 l – vybavených systémem vstřikování Common-Rail, čtyřválcové s čtyřventilovým rozvodem, dvěma vačkovými hřídeli a proměnným časováním výfukových ventilů. Co do výkonu je k dispozici výběr od 115 kW/156 k resp. 650 Nm až po 220 kW//299 k resp. 1200 Nm. Vývoj byl samozřejmě zaměřen nejen na plnění emisních limitů a to s pomocí kombinace systémů SCR + EGR + filtr pevných částic, ale také na snížení spotřeby paliva, pružnost a v neposlední řadě konstruktéři řešili prodloužení servisních intervalů. Podle informace výrobce tak došlo nejen k razantnímu snížení emise pevných částic a NOx (o více než 90 %), ale také byla až o 50 % snížena spotřeba aditiva AdBlue. Přenos hnací síly na kola zajišťují nyní jednak automatizované převodovky PowerShift 3 – šesti nebo osmistupňové – případně šesti či devítistupňové přímo řazené převodovky s posilovačem řazení. Součástí standardní výbavy je nyní i systém ESP a k dispozici je i nová odlehčovací dekompresní motorová brzda s výkonem (u motoru OM 936) až 300 kW, která výrazně podporuje výkon kotoučových brzd montovaných na všechna kola. A aby toho nebylo málo, pak si může ještě zákazník za příplatek objednat montáž retardéru s výkonem 650 Nm.
Nová budka
Je celkem samozřejmé – a takový je v posledních letech trend jak u osobních, tak u užitkových a nákladních vozidel – že design čelní masky navazuje na celou novou řadu Mercedes-Benz. Atego dostalo nový nárazník s integrovanými světlomety pro denní svícení (na přání i s LED diodami), nový tvar mají i boční deflektory, naštěstí ale výrobce nezměnil tvar u upevnění vnějších zpětných zrcátek, takže na rozdíl od Actrosu zůstal zachován výborný výhled od volantu. Pokud jde o budky, pak jsou samozřejmě k dispozici čtyři. Základní S ClassicSpace s délkou 1650 mm nabízející dvě až tři místa posádce, prodloužená S, která má za sedadly ještě praktický prostor pro odložení třeba menších zavazadel, L ClassicSpace s délkou 2250 mm, která má za sedadly i jedno lůžko a je tedy vhodná i pro cesty přesahující jeden den a L BigSpace, s výškou 1910 mm, která má větší vnitřní prostor na výšku a na přání umožňuje i montáž druhého lůžka. Je tedy využitelná i na dálkovou mezinárodní přepravu. A měl bych také konstatovat, že nové Atego získalo optimalizovaný podvozek, ať už se to týká vedení zadní nápravy, uložení budky, nového řízení. K dispozici tak je nyní 15 variant rozvoru, čtyři budky, sedm motorů a Atego tak nabízí 42 různých verzí včetně varianty s pohonem všech kol (4x4). A teď už k testovanému vozidlu.
Nosič kontejnerů Atego 1523
Nejen znalec, ale i laik s číselného kódu vyčte, že celková hmotnost vozidla je 15 tun, a zaokrouhlený výkon motoru 230 koní, tj. zabudován je čtyřválec s výkonem 170 kW/900 Nm. Na podvozek s rozvorem 4160 mm byla usazena základní krátká třímístná budka S a na přání zákazníka k motoru byla dodána přímo řazená šestistupňová převodovka G 90-6/6.70-0.73. Ačkoliv celková hmotnost je v Technickém průkazu zapsána na 15 tun, vozidlo má podvozek s homologací až do 18 tun. To aby mohlo svádět k přetěžování, i když bez následků na životnost podvozku. Pojďme za volant. Dva schůdky a usazuji se do pohodlného sedadla ISRI s možností všestranného seřízení. Před sebou mám čtyřramenný tzv. multifunkční volant se satelitními ovladači na vodorovné příčce (palubní počítač, autorádio, tempomat, atd.), který lze také dostatečně seřídit ve dvou rovinách. Krátká řadicí páka je umístěna na palubní desce, jako tomu je u lehkých užitkových vozidel, takže velmi dobře po ruce. Zcela nová palubní deska je ergonomicky velmi dobře zpracována, vše v dosahu a všechna tlačítka v její střední části jsou přehledná. Nad čelním sklem jsou umístěny autorádio a tachograf. Velký sdružený přístroj – vlevo rychloměr a palivoměr, vpravo otáčkoměr a ukazatel stavu AdBlue, uprostřed displej palubního počítače – je velmi dobře čitelný, až do té chvíle, než se při testu na chvilku protrhala mlha a ostré nízké zimní slunce bočním oknem zalilo palubní desku. Chybí tedy lepší odstínění celého přístrojového štítu.
Vše nastaveno, zrcátka seřízena, řadím první rychlostní stupeň a zvolna manévruji ze zcela zaplněného parkoviště importéra určeného pro nákladní vozidla, a hned oceňuji výborný rejd předních kol. Studený agregát je ještě docela slyšet, ale jak se posléze ukazuje, ihned po zahřátí na provozní teplotu se výrazně ztiší. Atego s rozvorem 4160 mm a s kontejnerovým nosičem míří nejspíš do komunálních služeb, nicméně musím si velmi pečlivě hlídat dopravní značení na okraji Prahy, abych nevniknul do zóny s limitem 12 tun. Takže raději mířím směr Benešov. Je nepříjemně nízká mlha (vydržela od ranního startu až do oběda), teplota kolem nuly a silnice místy klouže. Tomu odpovídá i mé nízké jízdní tempo a tak raději ani nebudu uvádět spotřebu paliva. Vedle kvalitního odhlučnění oceňuji dostatek prostoru na místě řidiče i výborný výhled z vozidla. Řazení manuální převodovky je přesné, odstupňování plně vyhovuje, a stejně tak si chválím dvoustupňovou odlehčovací brzdu. Když tak zvolna „uháním“ po silnici druhé třídy, najednou se mlha na chviličku roztrhá a tak musím rychle fotografovat. Malá palivová nádrž na pravé straně – objem 120 l – jakoby avizovala nízkou spotřebu, ochranné mřížky na světlometech pak předpokládané nasazení i na stavbách. Byla to opravdu chvilka, a už je zase viditelnost mizerná, takže vzhůru za volant. S částečně zatíženým vozidlem (hmotnost kompletní nástavby se zcela novou vanou kontejneru jakžtakž eliminovala odskakování zadní nápravy) jsem absolvoval nějakých 200 km, a vozidlo jsem vracel sice už za výrazně lepší viditelnosti, ale s „vykoukanýma očima“ z dopolední mlhy. Výkon motoru plně dostačuje jízdě i v kopcovitém terénu a stejně tak pochvalu zaslouží odlehčovací brzda resp. kotoučové brzdy na všech kolech. V táhlých ale mírných sjezdech stačilo podřadit a nechat „pracovat“ odlehčovací výfukovou brzdu, ale tady bych kladl důraz na slovíčko „odlehčovací“. I při maximální rychlosti jsem si pochvaloval výborné odhlučnění kabiny, takže jsem mohl poslouchat v pohodě autorádio. Dílenské zpracování velmi dobré. Takže závěrem konstatuji, že nové Atego má „našlápnuto“ na nekompromisní udržení první pozice ve svém segmentu.
Převzato z časopisu